У парламенті почали встановлювати нову систему для голосування, котра дозволятиме депутатові голосувати тільки за себе. Повністю її планують вмонтувати до 27 серпня. Один депутатський пульт обійдеться державі в 150—170 «умовних одиниць», тобто загалом електронна обновка потягне на 67—77 тисяч доларів.
Поки що роботи дещо затримуються, бо в парламенті триває ремонт. Директор Інституту проблем математичних машин і систем НАНУ Анатолій Морозов, який був розробником системи, відзначив, що фахівцям доводиться знімати кожне робоче місце і монтувати його заново. «Процес модернізації системи — це великий технологічний цикл, — розповів пан Анатолій в інтерв’ю газеті «Факти». — Виріб треба виготовити, перевірити, встановити. Тому працюємо по 24 години на добу».
Народні депутати морально готові працювати за новими правилами. Принаймні досі ніхто не висловив туги за можливістю пограти на депутатському «піаніно». «Я дуже позитивно оцінюю вдосконалення системи «Рада», — зазначив у коментарі «УМ» народний депутат від «НУНС» Андрій Парубій. — Я вважаю, що це напоумить багатьох депутатів, які звикли розглядати свій мандат як ознаку статусу, а не перепустку до місця роботи. Декого з парламентаріїв (навіть голів фракцій — наприклад, Януковича) часто немає в залі. Це створює в суспільстві загальний настрій неприязні до Верховної Ради. Народні депутати прийшли в парламент працювати, виконувати важливу державну функцію — законодавчу. Їхня відсутність на робочому місці та голосування чужими картками — це неповага до держави».
Логічно, що ноу–хау, яке взявся запроваджувати спікер Арсеній Яценюк, найбільше допече коаліції. Парламентську більшість, якщо чесно, й більшістю не назвеш, а тепер у неї відберуть іще й можливість голосувати за себе і за кума. Одначе представник коаліції Андрій Парубій каже, що це все–таки на добре. «Думаю, це (посилення контролю за голосуванням) змусить фракції коаліції до більшої дисципліни, до скасування поблажок щодо різних народних депутатів, які, очевидно, займаються іншими справами, тому не ходять на роботу. Я розумію ризики для коаліції, але вважаю, що стратегічно це правильний крок. Стратегію не треба підміняти тактикою. Справді, тактично нам буде дуже важко. Але як для державної стратегії це стовідсотковий позитив», — відзначив пан Парубій.
Анатолій Морозов розповів, що, розробляючи систему, фахівці поставили собі за мету сконструювати таку машину, котра займе руки нардепа на весь час голосування, аби той не зміг сходити «наліво». «Ми вирішили поставити звичайну сенсорну кнопку. Депутат однією рукою утримує її весь час, відведений для голосування. А іншою рукою вибирає кнопки «за», «проти» або «утримався». Якщо він передчасно забере палець із сенсорної кнопки, його голос не зарахують. Тому перейти на робоче місце іншого депутата він фізично не встигне», — розповів пан Морозов.