«Забанені» банери

02.08.2008
«Забанені» банери

Банери із зображенням національних героїв на українських стадіонах тепер, схоже, «забанені». На одній з останніх ігор київського «Динамо» міліціонери перед входом на трибуни почали вимагати у групи вболівальників, які саме несли на сектор різноманітне візуальне оформлення, пред’явити його для огляду правоохоронним органам — «во ізбєжаніє». Після чого банери і розтяжки, у створення яких було вкладено так багато часу, зусиль і художнього хисту, полетіли в грязюку. По них потопталися міліцейськими чоботями, а потому оголосили, що більшість із цих плакатів проносити на стадіон заборонено, оскільки вони є «неполіткоректними».

«Під цензурою» виявився один із найулюбленіших банерів київських «ультрас» — червоно–чорне полотно з написом «Слава Україні! Героям Слава» і портретом Степана Бандери.

«Тобто, те, що Степан Бандера займає третє місце в національному проекті («Великі українці». — Ред.) і його показують по телевізору, — це нормально, а його портрет на трибуні — ні?» — дивуються динамівські «ультрас». Крім банера з Бандерою, «неполіткоректним» було визнано, зокрема, плакат із закликом до українських клубів звертати більше уваги на вітчизняних гравців та купувати менше легіонерів.

Після процедури вилучення банерів хлопця, який ніс їх на стадіон, доставили до відділку. Там його внесли в базу новоствореного відділу боротьби з ксенофобією, зняли відбитки пальців і без пред’явлення жодних звинувачень протримали до пізнього вечора.

«Зрозуміло, що звичайні міліціонери нічого б не робили без відповідного наказу згори, — вважає Богдан з «ультрас»–угруповання «U’27», чиї банери оцінювали цензори в погонах. — Напрошується висновок: якщо влада починає забороняти пропагування національних героїв, значить, вона має антинаціональний характер. Футбольні ж чиновники — такі самі частини загального механізму».

Уболівальники переконані, що ніхто не має права забороняти їм прославляти національних героїв, і зроблять усе, щоб захистити своє право це робити. «Подавати скарги в прокуратуру абсолютно безперспективно, — впевнений Богдан. — Наші правоохоронні структури пов’язані одним корупційним ланцюгом, і без крайньої потреби ніколи «свого» не здадуть. Ми будемо боротися своїми засобами: банерами, акціями протесту тощо».

До речі, це не перший випадок в історії незалежної України, коли правоохоронці за старою радянською звичкою намагаються вибити «свідомість» із громадян, які відвідують стадіони. Коли минулого року помер останній командир УПА Василь Кук, футбольні фанати в пам’ять про нього наступного дня на грі збірної України вивісили банер «Герої УПА не вмирають». Та провисів він недовго — під тиском міліціонерів, які погрожували підпалити плакат, уболівальники були змушені його зняти.

Ольга ХУДЕЦЬКА