Надзвичайне небажання?

30.07.2008
Надзвичайне небажання?

Юлія Тимошенко: вода в ілюмінаторі. (Фото Олександра ПРОКОПЕНКА.)

Президент Віктор Ющенко підписав указ, яким запровадив на території шести постраждалих областей надзвичайний стан терміном на 90 днів. Згідно з законом про надзвичайний стан, тепер указ глави держави протягом трьох днів має схвалити парламент. Тож нардепам, здавалося б, нікуди відступати, окрім як повернутися з відпочинку і проголосувати необхідні постанови.

Фракція Блоку Юлії Ти­мошен­ко зібрала 150 підписів нардепів для скликання позачергової сесії, під час якої Кабмін розраховує таки добитися прийняття змін до держбюджету, які не вдалося протиснути до літніх канікул. Звісно, цього разу аргументи в пропрем’єрської фракції вагоміші: у резервному фонді уряду недостатньо коштів для подолання наслідків стихії в західних областях України. Відтак і поле для маневру розширилося — якщо депутати не захочуть проголосувати за зміни, які запропонує пані Прем’єр, можна не сумніватися, що Юлія Володимирівна ще довго вказуватиме пальцем на тих, хто залишиться байдужим до долі людей.

І хоча спікер Арсеній Яценюк підписав розпорядження про скликання позачергової сесії 31 липня, а Кабмін учора вніс проект змін до Держбюджету, які передбачають кошти на ліквідацію наслідків повені, чи зберуться завтра нардепи — питання. Приміром, більшість представників Партії регіонів або на відпочинку, перебувають або на консультаціях з конгресменами у США. Учора «УМ» так і не змогла додзвонитися до Тараса Чорновола чи Нестора Шуфрича — їхні телефони не відповідали. У приймальні «регіоналки» Ганни Герман повідомили: «Вона на відпочинку за кордоном. Проте на позачергову сесію обов’язково приїде».

Утім, схоже, єдиної думки щодо необхідності, а, головне, ефективності від позачергового скликання сесії немає навіть серед соратників по демократичній коаліції. Приміром, представник «НУНС» Микола Куль­чин­ський перебуває в санаторії і ще вчора не був упевнений, чи повернеться до Києва для участі в сесії. «Мені зателефонували й сказали, що збираємося 31 липня. Втім я не знаю, чи варто їхати, адже приймати зміни треба було раніше, а не блокувати трибуну. Тим паче нічого невідомо, чи налаштовані депутати продуктивно проголосувати, чи й далі буде самопіар», — розповів нардеп «Україні молодій».

У свою чергу БЮТівець Андрій Шкіль інформує, що вчора спікер Арсеній Яценюк проводив консультації з представниками фракцій, однак упевненості, що депутати з’їдуться, не було і в нього. «Уряд виділив так звані степиндіальні кошти, яких вистачить на перших порах на хліб і воду. Проте необхідно значно більше грошей на ліквідацію наслідків повені. Звичайно, це може потерпіти якийсь місяць. Але якщо сесія не відбудеться, це свідчитиме про їхню мораль щодо людей, які постраждали внаслідок стихії», — зазначив депутат у коментарі «УМ».

Водночас апарат Верховної Ради вчора розповсюдив повідомлення, що система «Рада» на виконання вказівки спікера готова до голосування (на час літніх канікул у сесійній залі проводився ремонт. — Авт.). За словами Миколи Кульчинського, депутати можуть проголосувати за проведення позачергової сесії і в іншому місці.

  • Як сніг на голову!..

    Таких страшних снігопадів о цiй порi року в Україні не було більш як століття, звітує директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. У середньому по країні випало за день 40—50 мм опадів. Можливо, надзвичайність ситуації є певною мірою виправданням тієї розгубленості, яку продемонструвала влада, і насамперед у Києві. Дивно, хоч рясних снігопадів синоптики не обіцяють у найближчі дні, але столичний голова міськдержадміністрації Олександр Попов позавчора оголосив, що надзвичайний стан продовжено до п’ятниці. Це означає тільки одне: комунальних ресурсів у Києва вкрай мало, а ще менше — організаційних здiбностей грамотно керувати ними і тими додатковими технічними засобами, які «позичили» на час негоди у Міністерства оборони та Держслужби з надзвичайних ситуацій. Негода підмочила репутацію столичного очільника (втім, якщо вибори мера таки не відбудуться найближчого літа, то про це буде забуто).

    Постає низка запитань і до «Укргідрометцентру», який прогнозував силу опадів удвічі меншу, ніж випало насправді. Утім як би там не було, але на тлі інших регіонів, зокрема західних областей країни, які вже «призвичаїлися» до боротьби з березневими заметами, Київ виглядає просто–таки ганебно.

    Тим часом снігопади припинилися — дають можливість рятувальникам працювати в уже не настільки екстремальних умовах. За даними Держслужби з надзвичайних ситуацій, станом на вчора загалом по країні було розчищено всі дороги державного та обласного значення, поновлено подачу електроенергії у більшість iз близько 600 «відрізаних від світла» населених пунктів. До вчора без електрики залишалося ще 161 село.

    Стихія зіпсувала канікули дітям, адже тільки «на підступах» до Києва рятувальники визволили зі снігового полону п’ять автобусів зі школярами, які їхали до столиці на екскурсію, але, звісно, змушені були повернути додому. Наприклад, два такі автобуси стояли в корці на Житомирській трасі понад 12 годин!

    Сніговії зіпсували і ЗНО майбутнім випускникам. У Міносвіти заспокоюють: учням, які через негоду не змогли дістатися до пунктів пробного тестування, буде виділено інший день. У міністерстві кажуть, що регіональні центри оцінювання якості освіти зв’яжуться з кожним зареєстрованим учасником особисто та повідомлять, коли і де він зможе пройти пробне ЗНО. >>

  • Білий апокаліпсис

    У вихiднi Київ став справжнісінькою декорацією постапокаліптичного фільму. Тут менш ніж за добу випала місячна з лишком кількість опадів. За повідомленнями «Гідрометцентру», такого сніговію не було вже століття. І якщо столична влада не виявила розторопності в боротьбі з попередніми снігопадами, то цей — рекорд століття — вона зустріла, здається, цілковитою бездіяльністю. >>

  • Коли все це розтане...

    Маси снігу, які «осіли» в Україні, швидко не розтануть, заспокоює директор «Укргідрометцентру» Микола Кульбіда. До речі, завдяки такій великій кількості снігу потепління не буде таким відчутним. Стабільне тепло, за прогнозами синоптиків, прийде лише у першій п’ятиденці квітня. А «покращення» наставатиме з 30 березня. «Температура більш–менш суттєво підвищуватиметься, але ми не чекаємо стрімкого зростання температури, — каже пан Кульбіда. — Все–таки це буде повільний процес». >>

  • Лелеки ще принесуть щастя

    «Необізнані» зі штормовими попере­дженнями рятувальників, лелеки повернулися з теплих країв на Прикарпаття, керуючись століттями апробованим графіком, i несподівано для себе опинилися в епіцентрі негоди. На щастя, люди не кинули птахів напризволяще. >>

  • «Небезпека лише додала мені сил»

    Іменний годинник, великий торт у формі футбольного м’яча та почесну грамоту особисто вручив чотирнадцятирічному підлітку з села Токарівка начальник управління МНС у Херсонській області Віталій Кропивницький. Його тезка, дев’ятикласник Віталій Коломієць, ризикуючи життям, зумів витягти з палаючого будинку чотирьох людей: 83–річну бабусю, дво– та трирічного полемінників, а також допоміг вийти 21–річній сестрі. Тепер Віталика номінують на звання «Герой–рятівник року». >>

  • «Нас крутило, немов у м’ясорубці»

    Як повідомили iнтернет–джерела, приблизно опівночі з 31 серпня на 1 вересня під Дніпродзержинськом сталася страшна аварія, внаслідок якої мікроавтобус із людьми тричі перевернувся. Двоє пасажирок загинули.

    Проте, як вдалося з’ясувати автору цих рядків, все сталося не зовсім так. І насамперед — місце аварії «під Дніпродзержинськом» не можна назвати навіть з натяжкою. Біда сталася на шляху з міста Прометея — під віадуком автомагістралі Кривий Ріг — Дніпропетровськ, на яку «Мерседес–спринтер» мав вирулювати, здійснивши лівий поворот. Однак авто у поворот не вписалося і покотилося шкереберть, тричі перевернувшись. >>