Зустріч «янгола миру»

26.07.2008

Зустріти Вселенського патріарха в аеропорт «Бориспіль» прибув сам Президент України, а також предстоятель УПЦ МП Володимир з владиками, представники уряду, депутати, посли. Прем’єр–міністра Юлії Тимошенко серед вітальників не було. Під державним прапором України вишикувалися гвардійці в одностроях, військовий оркестр приготувався заграти вітальний марш. Зустріч патріарха, першого серед рівних у православ’ї, відбулася за протоколом державного візиту. Подібно сім років тому Київ зустрічав Папу Римського Івана Павла ІІ.

Поряд із Віктором Ющенком під забарвленим у жовте й блакитне шатром патріарх усміхався і благословляв усіх, хто прийшов його зустріти. Відчувалося: він прибув на свою канонічну територію і має право стати посередником між гілками православ’я в Україні задля їх об’єднання. «Вірю, що ваша підтримка укріпить наш дух, додасть сил, допоможе знайти шлях до злагоди та єднання у Христі», — звернувся з вітальним словом до Його Всесвятості Президент Віктор Ющенко.

Варфоломій І говорив грецькою. Але привітався українською: «Вітаю воїнів!» і «Слава Ісусу Христу!». Вояки почесної варти зреагували, як належить, а от на церковне привітання ніхто з численних високопоставлених зустрічальників чомусь не відповів уголос.

«Ми прийшли сюди як паломники, які цінують славу України, — продовжував патріарх. — Ми прибули, аби побачити вашу ріку Дніпро, ваш Йордан, де святилися ваші прабатьки. Прибули, просячи благословення у святого Володимира, віддати шану тим, хто був закатований, і схилити голову перед трагічними жертвами Голодомору. І щоб помолитися разом із вами за об’єднання православних християн України в єдину церкву вашої країни, вашого народу. Ми прибули як янголи миру, хто прагне єдності і свободи».

До патріарха по черзі підходили вітатися колишній Президент Леонід Кравчук, голова секретаріату Президента Віктор Балога, керівник СБУ Валентин Наливайченко, голова РНБО Раїса Богатирьова, міністри. Далі — предстоятель УПЦ митрополит Київський і всієї України Володимир із владиками, яких патріарх обнімав і вітав особливо тепло. Потім — громадські діячі, митці, дипломатичний корпус і «губернатори». На завершення офіційної зустрічі діти з народної хорової капели «Зоринка» з Тернополя заспівали «Молитву за Україну» Миколи Лисенка, більш відому під назвою «Боже великий, єдиний».

Опісля Президент і Вселенський патріарх вирушили до Києво–Печерської лаври, де шанованих гостей прийняв Володимир (Сабодан). Там високі чини православ’я відслужили святковий молебень. Після цього в історичному центрі міста гостя провели місцями Хрещення Київської Русі, що відзначені пам’ятниками святим рівноапостольним князю Володимиру і княгині Ользі, Андрію Первозванному й Кирилові та Мефодію.

Після обіду Президент Віктор Ющенко зі Вселенським патріархом Варфоломієм зустрівся з керівниками делегацій помісних православних церков різних країн. А це архієпископи Афінський і всієї Еллади Ієронім та Тіранський і всієї Албанії Анастасій і делегації грузинської, сербської, румунської, волгарської, грецької, польської, американської та інших православних церков.

Увечері Варфоломій І здійснив богослужіння у Софійсь­кому соборі, збудованому майже тисячу років тому за зразком головного храму Константинополя. Тоді ж були освячені нові дзвони на Софійській дзвіниці (збудованій коштом гетьмана Івана Мазепи) і відновлених Царських воріт собору.

Патріарха Варфоломія поселили в резиденції Президента України на вулиці Липській. Там зупиняються глави держав, прибуваючи з візитами до столиці.

По Києву глава Константинопольської церкви пересувається з максимальними почестями — на чор­ному «Мерседесі» S550 представницького класу з тризубом замість номера в супроводі кортежу мотоциклістів. Маршрути його пересування прикрашені численними вітальними плакатами, прапорцями України та Константинопольського патріархату.

  • Повернення церкви

    До останнього — не вірилося. Не сподівалося, що люди, які десятиліття не ходили до старої церкви, прийдуть до нової. Але сталося. У день першої служби Божої (цьогоріч на Трійцю) в новозбудованій Свято-Покровській церкві в селі Літки, що на Київщині, ледь умістилися всі охочі. А церква велика, ошатна. >>

  • Пристрасті навколо храмів

    На День Конституції їхав у своє рідне село Куликів, аби у тамтешньому храмі на сороковий день віддати належне пам’яті свого родича Василя. По дорозі з Кременця згадував дні нашого спілкування... Водночас не міг позбутися невдоволення, що мушу переступити поріг церкви Московського патріархату. >>

  • Речники кривавого «миру»

    Інцидент 8 травня («УМ» про нього вже писала), коли три найвищі чини УПЦ Московського патріархату«вшанували сидінням» захисників своєї і їхньої Батьківщини (серед яких половина загиблі) — спричинив хвилю шокового здивування і обурення. >>

  • Таємний фронт

    Щодня ми бачимо реальні воєнні дії, які здійснює Росія проти України — обстріли «Градами», артилерійську зачистку мирних населених пунктів. Ми знаємо про «гуманітарну допомогу» з Росії, неспростовні факти постачання Кремлем на Донбас військової техніки та боєприпасів. Як даність уже сприймається інформація про регулярні російські війська на окупованих територіях. >>

  • Скарбниця мощей

    Якби не повість Івана Франка «Борислав сміється», включена до шкільної програми, навряд чи багато пересічних українців дізналися б про невелике місто нафтовиків на Львівщині, де нині мешкає 35 тисяч осіб. Хоча насправді це — особливий населений пункт, єдиний у світі, побудований на промисловому нафтогазовому та озокеритному родовищах із численними джерелами мінеральних і лікувальних вод. >>

  • Після Пасхи — до єднання

    Цього року Великдень відзначали в один день усі християни. А всі православні церкви України, судячи з усього, ще й ідейно «майже разом». Адже Україна стоїть на порозі очікуваного, вимріяного і такого потрібного акту — об’єднання православних церков у єдину помісну Українську церкву. >>