У зв'язку з близьким вступом Словенії до Європейського Союзу позавчора почався демонтаж стіни та металевих загороджень, які розділяли колись єдине місто з тисячолітньою історією на два: словенське Нова Горіца та італійське Горіція. Символічне розбирання стіни з молотами та французькими ключами в руках розпочали мери двох частин поділеного міста — словенець Мірко Брульц та італієць Вітторіо Бранчаті. Трохи помахавши молотами, вони випили під оплески городян по келиху шампанського.
Горіца-Горіція є невеликим містом з багатою історією. Воно відоме як гірський курорт, але йому також не бракує історичних пам'яток, зокрема тут знаходиться усипальниця французької королівської родини Бурбонів. До війни місто належало Італії, але 1947 року, відповідно до Паризької угоди, якою були вирішені територіальні суперечки між Італією та Югославією, місто було поділено на дві частини. Враховуючи те, що Югославія зробила значний внесок у перемогу над фашистами, а Італія у Другій світовій війні була союзником нацистської Німеччини, чотири п'ятих території спірного міста дісталися Югославії, а одна п'ята — Італії. Тоді ж посеред міста було зведено стіну.
Голова Єврокомісії Романо Проді повідомив, що 30 квітня відзначить вступ до ЄС десяти нових членів саме на відновленій і тепер уже спільній для обох частин міста Горіца центральній площі як символі возз'єднання Європи.