Із початком весни в медиків, учителів та інших працівників бюджетної сфери життя має покращитись на 10,8 відсотка. Принаймні рівно настільки з 1 березня пообіцяв підвищити їхні посадові оклади уряд. Відповідне «принципове рішення», за словами першого віце-прем'єра Миколи Азарова, ухвалили позавчора на засіданні Кабінету Міністрів. «Уряд налаштований на підвищення зарплат в бюджетній сфері, пенсій, підвищення зарплат в цілому в народному господарстві», — сказав він, але при цьому не пояснив, з яких джерел і яким чином виділятимуть кошти.
Урядову ініціативу оперативно прокоментували в Міністерстві охорони здоров'я. На підвищення зарплати лише в їхній сфері цього року потрібно 5 мільярдів гривень. Як повідомила директор департаменту економіки та фінансів МОЗу Лариса Карамушко, розрахунки були проведені на основі теперішньої мінімальної зарплати — 205 гривень — із урахуванням доплат за роботу в нічний час, святкові і вихідні дні. Зараз (станом на початок року) середня заробітна плата працівників галузі охорони здоров'я становить 340 гривень, а з першого березня вона має зрости на 34 гривні.
Схоже, в «білому домі» на Грушевського втомилися від громадської критики і, прислухавшись до голосу народу й опозиції, наважилися підняти якщо не мінімальну зарплату (яку, нагадаємо, на прохання уряду Януковича в листопаді «більшовики» зменшили з 237 гривень до 205), то принаймні середню. Це цілком належить до компетенції Кабміну, який може регулювати сітку тарифів, якщо назбирає додаткові податкові надходження. Водночас парламентський фінансист Валерій Асадчев (відомий критик політики Азарова) вважає, що причини раптового підвищення заробітків бюджетників випливають з невміння Мінфіну правильно планувати надходження і видатки. «Ресурси у них є — 5 мільярдів приховано в бюджеті, — прокоментував урядове рішення заступник голови Комітету з питань бюджету в інтерв'ю «УМ». — А раптове підвищення криється в тому, що Мінфін не вміє планувати бюджет. Тепер там бачать, що якісь ресурси є, і шукають, що з ними робити». При цьому Асадчев зазначив, що в будь-якому випадку підвищення вимагає нових змін до центрального і місцевих бюджетів, а відповідних пропозицій до профільного комітету Верховної Ради ще не надходило. Якщо ж розглядати урядові ініціативи, виходячи з місцевих видатків, то вони дуже попахують популізмом. «Я не знаю, в який спосіб вони їх підніматимуть. Сьогодні в місцевих бюджетах 70 відсотків видатків займає заробітна плата, можливо, зроблять, що вона становитиме 100 відсотків», — прогнозує Валерій Михайлович подальші проблеми.