Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Урс Шнайдер.
Загалом Урс Шнайдер диригував понад 160 основними оркестрами світу. Тепер до його доробку, в якому вже понад 4 тисячі оперних виконань, додалася й львівська постановка опери «Богема» Джакомо Пуччіні. Це вже не перші гастролі в Україні Урса Шнайдера, якого пов’язують тісні контакти із «Харківськими асамблеями» — міжнародним фестивалем виконавського мистецтва, заснованим 1991 року, де швейцарський диригент керував Харківським філармонійним оркестром. Зокрема, у жовтні 2005 року він взяв участь в асамблеї «Гете в музиці світу», що відбувалася під гаслом «Спротив злу мистецтвом».
— У Львові я гостював два роки тому, будучи одним із учасників «параду диригентів», на який перетворилася тоді ювілейна програма 25 міжнародного фестивалю музичного мистецтва «Віртуози». У травні 2006 року я виступив на сцені концертного залу ім. Станіслава Людкевича разом із піаністкою Альдоною БурдевичЯкобсон (Польща—Швейцарія) та камерним оркестром «Віртуози Львова». Тоді я запропонував львівським меломанам, окрім відомих «Серенад» А. Дворжака та Е. Ельгара, перше виконання у Львові Концерту для фортепіано з оркестром Ф. Лесселя.
— Де ви народилися та як почалася ваша музична кар’єра?
— Народився в Сант Гелені (Швейцарія). А музична кар’єра розпочалася з того, що я у 15річному віці заснував свій власний оркестр із 70 учасників, який регулярно концертував у Швейцарії до 1963 року. Мої батьки були мистецькі люди — мама піаніст, а тато скульптор. Вони говорили мені: «Ми знаємо, що ти хочеш бути диригентом, але спочатку ти мусиш закінчити школу». Та мені хотілося ще чимось займатися, крім школи, і я створив свій оркестр.
— Де ви здобули музичну освіту?
— Я вчився в консерваторії і академії Цюріха. Концертуючи як скрипаль, у 1961 році отримав диплом. Вивчав диригування: у Рафаеля Кубеліка — в Люцерні, у Ігоря Маркевича — в Мадриді, в Отто Клемперера — в Лондоні та Цюріху. 1962 року я заснував Східношвейцарський камерний оркестр, з яким продовжував свою кар’єру диригента й мистецького керівника до 1994 року. Цей колектив мав на меті репрезентувати та популяризувати молодих музикантів, виконувати музику швейцарських композиторів та невідомі твори відомих композиторів усіх епох. Із цим колективом я виконав багато світових прем’єр, мав численні турне Швейцарією, Німеччиною, Австрією, Італією, Грецією, Францією, Іспанією, Бельгією, Голландією.
— Як розпочалася і розвивалася ваша міжнародна кар’єра диригента?
— Вона розпочалася з того, що я у 1962 році отримав запрошення диригувати у США. Цей шлях завів мене до Південної і Північної Америки, всіх країн Європи, Південної Африки, Австралії, Ізраїлю і пострадянських країн. У 1967—1983 роках я був музичним директором «Зальцбурзької академічної камерати». Упродовж 1982—1986 років я — головний диригент і музичний керівник симфонічного оркестру Хайфи. 1986—1992 роки — диригент оркестру «Камерні солісти Праги». 1990—1992 — головний диригент Національного симфонічного оркестру Тайваню.
— Чи ви можете порахувати, скількома оркестрами ви диригували?
— Певно, понад 160 основними оркестрами світу.
— Яка риса є найважливішою для диригента?
— Музичний слух. Але талант диригента не лише в цьому. Потрібно вміти домогтися від оркестру тієї музики, яку носиш у собі. В даній роботі — «Богема» — ставлю перед собою завдання реалізувати ідеї композитора. Щоб бути хорошим диригентом, треба любити людей. Віддаватися роботі й мати певні знання.
Враженнями від роботи з іноземним диригентом ділиться соліст Львівської опери Віталій Войтко — виконавець головної партії Рудольфа: «Було цікаво співпрацювати і дещо незвично, оскільки в нашій опері «Богема» іде з іншими темпами. А Урс максимально притримувався темпів, які вказані в партитурі у Пуччіні. Між мною та диригентом був добрий контакт. На жаль, було мало часу — лише дві репетиції».
— Ми співпрацюємо з агенцією «Ассарт» і директор цієї агенції запропонував, аби Шнайдер виступив у Львові, — розповідає головний диригент Львівської опери Михайло Дутчак. — Він відкрив для нас свого Пуччіні, показав, як відчуває цього композитора. Ми, слов’яни,більш емоційні, темпераментні, а він всетаки німець, тому не дивно, що солісти були здивовані своєрідною сповільненістю мелодії. Він має право на своє прочитання. Він є великий прихильник своєї справи, тому можна сказати, що він приїхав сюди за свій рахунок. Це означає, що він проїзд оплачував самостійно, а ми йому оплачували готель, харчування і дуже скромний гонорар. Приміром, до Львова можуть приїхати дуже добрі диригенти, але ми не зможемо оплатити їхні гонорари. Середньоєвропейські мірки, для прикладу, три тисячі євро.
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
У місті Парк-Сіті американського штату Юта в день відкриття кінофестивалю Sundance 23 січня відбудеться світова прем’єра другого повнометражного фільму українського режисера Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». >>
До основної конкурсної програми 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю вперше за 25 років відібрали стрічку української режисерки: цьогоріч - це фільм Катерини Горностай "Стрічка часу". >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>