Столичні вибори завершено, підсумки підбито: київська міська територіальна виборча комісія зареєструвала Леоніда Черновецького мером міста. 31 травня Черновецький подав до ТВК заяву про відмову від мандата депутата Київради, зробивши, таким чином, вибір на користь головного столичного крісла. А за день перед тим його офіційно оголосили переможцем: за Черновецького проголосував 431 тисяча 561 киянин, або 37,72 відсотка тих, хто взяв участь у голосуванні. Загалом явка виборців становила 53,39%, підрахувала ТВК.
На рекордну низьку явку виборців звернув увагу рух «Кияни — проти всіх». А також на те, що 4,25 відсотка киян прийшли на дільниці, щоб не підтримати жодного з кандидатів у мери Києва. Проти всіх партій та блоків, що балотувалися у Київраду, проголосувало 3,05% виборців. «Ще більше виборців — 47% — висловили політичним силам свою недовіру непрямо, відмовившись брати участь у голосуванні. Такий результат — ганьба політикам, які сьогодні святкують перемогу та вважають, що відтепер мають право представляти інтереси киян», — зазначають активісти руху.
Хай там як, але подібна риторика вже на надто актуальна. Причому саме для політиків. Останні сьогодні не стільки святкуватимуть перемогу, скільки опікуватимуться трьома насущними питаннями: відкриттям першої сесії Київради, обранням її секретаря та створенням більшості. «УМ» уже розмірковувала на тему того, як важко буде демократичним силам (які, власне, й виступали ініціаторами дострокових виборів) сформувати умовну коаліцію. БЮТ та Блоку Кличка для цього просто не вистачить голосів, хоча всю цю арифметику — як лакмусом — перевірить голосування за секретаря Київради. Сили Леоніда Черновецького зі стовідсотковою гарантією висуватимуть на цю посаду Олеся Довгого. Перше ж голосування з цього питання покладе край дискусіям на тему, є чи нема в Київраді більшості та які сили є її стрижнем.
Голосування за секретаря відбуватиметься у закритому режимі, говорить депутат Блоку Кличка Дмитро Андрієвський. Ті фракції, які візьмуть бюлетені, неодмінно голосуватимуть за ставленика Черновецького, хай би що вони при цьому не говорили на камеру, вважає депутат, закликаючи колег бойкотувати голосування. Принагідно Андрієвський розповідає про нечисту гру згадуваного Довгого, який вже обдзвонює представників фракцій, розповідаючи, що всі, окрім даного співрозмовника, приєднались до створюваної його патроном більшості. Насправді це не так, застерігає Андрієвський, бо з абсолютною впевненістю Черновецький може розраховувати тільки на «Громадянський актив Києва», але при цьому тандему двох сил також бракуватиме голосів.
Ще одна інтрига полягає у тому, чи прийдуть сьогодні до будівлі мерії (сесія почнеться по обіді) новообрані депутати Юлія Тимошенко та Олександр Турчинов, які балотувались в Київраду. Формально вони можуть поєднувати столичну місію з посадами — відповідно — Прем’єра та першого віце–прем’єра. Голова фракції БЮТ у Київраді минулого скликання Тетяна Меліхова не змогла відповісти на запитання «УМ», чи виконають двоє провідних БЮТівців обіцянку попрацювати на благо міста. «Все залежатиме від рішення, яке сьогодні буде прийнято на засіданні фракції БЮТ», — сказала вона, додавши, що на партійних зборах розглядатимуть і кандидатуру людини, яка очолить фракцію у міській раді.
Та якщо Тимошенко і Турчинов йтимуть на Хрещатик, 36 з вулиці Грушевського, то в протилежному напрямку рушить Віталій Кличко. Щоправда, його мета — не уряд, а Верховна Рада. «Я в українській політиці не тимчасовий зайда. Я прийшов сюди надовго. Як хочете, так і трактуйте мої слова», — заявив Кличко в інтерв’ю «Дзеркалу тижня», відповідаючи на запитання, чи бачить він себе в парламенті. Поправка полягає тільки в тому, що парламентських виборів ніхто не оголошував. Принаймні поки що. Тож актуальними залишаються підсумки столичних перегонів. Й, зокрема, питання про скорочення постійних комісій Київради: цю ідею також проштовхуватиме Черновецький з компанією, аби контролювати всю міську раду, припускає Дмитро Андрієвський. Не факт, що й це питання потрапить до сьогоднішнього порядку денного. Але відкриття сесії обіцяє бути гарячим.
ЦИФРИ
Вихідними ТВК оприлюднила остаточні результати дострокових виборів мера міста та Київради. До останньої, подолавши 3–відсотковий бар’єр, проходять: Блок Черновецького з 30,45 відсотка голосів (43 депутати), Блок Тимошенко — 22,79% (32 депутати), Блок Кличка — 10,61% (15), Блок Литвина — 8,17% (11), «Громадянський актив Києва» — 5,95% (8), Партія регіонів — 3,95% (6), Блок Катеринчука — 3,47 (5 депутатів).
Що ж стосується суперників Черновецького, то вони прийшли до фінішу з такими показниками: Олександр Турчинов — 19,13%; Віталій Кличко — 17,97; Віктор Пилипишин — 6,71%; Микола Катеринчук — 4,44%; Олександр Омельченко — 2,53%; Василь Горбаль — 2,33%; Олег Тягнибок — 1,37%.
ДО РЕЧІ
Голосіївський районний суд Києва 30 травня повернув для доопрацювання у Міністерство внутрішніх справ адміністративний протокол про корупцію, складений стосовно голови Київської міськдержадміністрації Леоніда Черновецького. Про це УНІАН повідомив адвокат мера Андрій Федур. За його словами, суд навіть не почав розглядати цей протокол, оскільки він складений у невідповідності з вимогами чинного законодавства.