Зе-стратегія воєнних помилок: ризики і загрози, з якими Україна почала 2025 рік
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Юлія Тимошенко на засіданні уряду. (Фото Укрінформ.)
Учорашнє засідання уряду починалося дивно. Незвичним було не лише рекордне запізнення Прем’єра, а й те, що більшість ключових міністрів увійшла до залу організовано, причому значно пізніше, ніж зазвичай заходить Юлія Володимирівна. Навіть не володіючи кулуарною інформацією, можна було здогадатися, що перед офіційним засіданням Кабміну відбувався камерний його варіант. Причому розмова у вузькому колі затяглася.
Коли ж міністр палива та енергетики Юрій Продан на запитання, чи будуть говорити про компанію «Венко», дуже роздратовано порадив уважно читати порядок денний, одразу стало зрозумілим, про що радилися члени уряду в кулуарах. Зрештою, й пані Тимошенко виглядала надрішучою та маломовною. Для преси був заготовлений короткий спіч про досягнення уряду — нечуваний досі інвестиційний бум у розмірі 3,4 мільярда доларів, програму впровадження здорового способу життя українців у 2008 році, профілактику СНІДу та підтримку ВІЛ–інфікованих, а також про неозорі поля пшениці, на 14 відсотків неосяжніші, ніж торік. Одразу ж після цього журналістів попросили очистити приміщення й, очевидно, почали говорити вже про значно пікантніші речі.
Озвучити плід колективної думки ближче до обіду попросили першого віце–прем’єра Олександра Турчинова. І він повідомив, що уряд — незважаючи на укази Президента та рішення Генеральної прокуратури — таки наважився в односторонньому порядку розірвати контракт із компанією «Венко Прикерченська ЛТД». «Незважаючи на «кришування» і спроби використовувати Генеральну прокуратуру», — розставив акценти Турчинов. На його думку, рішення РНБО «Про заходи щодо забезпечення розвитку України як морської держави», яке Президент позавчора ввів у дію своїм указом, — ні що інше, як «неприховане свідчення корупції високопосадовців». Перший віце–прем’єр навіть процитував статтю Конституції — що громадяни не зобов’язані виконувати злочинні рішення. Мовляв, повернення офшорній компанії ліцензії на розробку стратегічних запасів газу в українському шельфі, на чому наполягала Генпрокуратура, є державим злочином.
Напередодні сама Юлія Тимошенко провела активну «артилерійську підготовку» цього рішення: під час телеінтерв’ю заявила: «Афери такого масштабу жодна країна не бачила. Мені соромно, що українська влада здатна на такі речі. На нас дивляться, як на папуасів, які обмінюють злитки золота на брязкальця».
Сама компанія ще на початку скандалу повідомила, що здаватися не планує, і подала позов до Стокгольмського суду. Експерти прогнозують, що шансів виграти цю справу в нас дуже мало. А перший заступник глави секретаріату Президента Олександр Шлапак навіть підрахував збитки, яких може зазнати Україна внаслідок радикального рішення Кабінету Міністрів. «Є різні підходи до підрахунку таких збитків. Безумовно, нам доведеться відшкодовувати прямі витрати, на які вже пішов інвестор», — каже Шлапак. Але, на його думку, компанія «Венко» може претендувати на неотриманий прибуток, і сума виплат може сягнути 200 мільярдів доларів. Інша річ, чому ці прибутки не хоче (чи не може) отримати Україна.
Тим часом Рада нацбезпеки та оборони утворила міжвідомчу робочу групу, яка має відповісти на запитання — чи не допустили, бува, порушення чинного законодавства, укладаючи програму добування вуглеводнів у Прикерченській ділянці Чорного моря. До складу групи увійшли всі силовики — Генпрокурор, міністр юстиції, заступник голови СБУ, голова Служби зовнішньої розвідки, міністр оборони, інші міністри, експерти й високопосадовці. Юлія Тимошенко не сумнівається, що розслідування триватиме щонайбільше місяць. «Там усе настільки очевидно, що, я думаю, багато часу для цього не потрібно». «Я думаю, що й американська сторона проведе розслідування корупційної схеми, завдяки якій американську компанію примушували виступати в ролі посередника, прикриваючи тіньові економічні інтереси», — додав Олександр Турчинов.
НЕ ШЕЛЬФОМ ЄДИНИМ
Учора Кабінет Міністрів ухвалив рішення скасувати квоти на експорт зерна з України. Цю радісну новину, яку вже майже два роки з нетерпінням чекали аграрії і зернотрейдери, повідомив міністр фінансів Віктор Пинзеник. Нагадаємо, що нормування експорту через поганий урожай–2007 запровадив уряд Віктора Януковича, а Кабмін Юлії Тимошенко підписався під цими обмеженнями — квоти мали діяти до 1 липня. Але в передчутті рекордного врожаю новий уряд погодився відкрити кордони.
Натомість не пощастило виробникам соняшникової олії: квоти на експорт цього продукту, які вчора також мали скасувати, вирішили не розглядати — незважаючи на протести працівників галузі, які вже третій тиждень пікетують Будинок уряду. Отже, до 1 липня з України можна вивозити щонайбільше 300 тисяч тонн олії і тисячу тонн насіння соняшнику.
З чим, окрім інавгурації президента США Дональда Трампа, почали ми новий рік? >>
Дональда Трампа привітав російський лідер володимир путін зі вступом на посаду президента США і заявив, що готовий до діалогу щодо війни рф проти України. >>
Майк Волтц, який стане радником новообраного президента США Дональда Трампа одразу після інавгурації, озвучив три «ключові частини» плану Білого дому щодо припинення війни росії проти України. >>
У неділю, 19 січня, президент Володимир Зеленський підписав указ, який надає силу рішенню РНБО про санкції щодо пропагандистів, які працюють на Росію, а також позбавив державних нагород низку проросійських діячів. >>
Служба безпеки та ДБР задокументували нові факти підривної діяльності колишнього народного депутата України, який переховується за кордоном та публічно виправдовує збройну агресію рф. >>
Скориставшись підробленим висновком військово-лікарської комісії колишній керівник КП "Київський метрополітен" незаконно виїхав з України. >>