25–річний киянин, який став сьогодні на квартирну чергу, отримає ордер лише до свого 80–річчя, — така динаміка просування черги в Києві. Сьогодні у ній — 145 тисяч київських сімей; з них лише 0,7%, тобто 2–3 тисячі, щороку отримують житло у власність. Учасники перегонів до Київради навіть не обіцяють змінити цю тенденцію.
Єдиний приклад нестандартного (за пострадянськими мірками) підходу пропонують кандидати від Української народної партії (УНП). За основу взято досвід країн ЄС. Ідея така: за кошти, що йдуть на житло для одиниць «обраних», місто винайматиме окреме житло для десятків тисяч сімей щороку.
Арифметика проста. 185 тис. кв. м — площа 2 850 соціальних квартир, запланованих до здачі у столиці 2008 р. Від продажу цієї площі на аукціонах по 2 300 доларів за 1 кв. м мерія отримає до 425 млн. доларів. Їх вистачить, аби протягом трьох років щомісяця виплачувати до 500 доларів для оренди житла приблизно 25 тисячам родин черговиків. Такі кошти надходитимуть до міської казни щороку, що дозволить фінансувати оренду житла для наступних десятків тисяч черговиків.
Не віриться? Можна або стояти в черзі до 80, або таки спробувати перевірити.