Поки на стадіонах кучугури...

07.02.2004
Поки на стадіонах кучугури...

Колишнi бориспiльцi Бiдненко i Гусєв борються один проти одного на тренуваннi «Динамо« пiд Валенсiєю. (Фото з сайту FCDynamo.kiev.ua.)

      На перший погляд, український футбол є частиною тієї Європи, яка грає за системою «осінь-весна». Проте в нашому варіанті це виглядає дещо гіпертрофовано. Зимову перерву між першим та другим колом національного чемпіонату ми за «совковою» звичкою називаємо «міжсезонням», хоча, за логікою, один турнір не може відбуватися у двох різних «сезонах». Готуємося в антракті теж не так, як усі. Скажімо, у Німеччині, яка має подібну до нашої морозну зиму, за словами Андрія Вороніна — українця з «Кельна», тренувальний період триває 4-5 тижнів. У нас же гравці сидять на зимовому зборі вдвічі довше. І не можна сказати, що після цього, в березні, провідні вітчизняні клуби виглядають краще, ніж західноєвропейські. Уже наприкінці лютого ми зможемо побачити, як одвічну «зимову» проблему команд пострадянського простору вирішив «Дніпро», котрому належить помірятися силами з «Марселем».

      Зауважимо, що виправдання дніпрян у разі невдачі в 1/16 фіналу Кубка УЄФА заздалегідь передбачувані. Окрім відсутності ігрової практики, керівництво «Дніпра» визнаватиме, що не вповні скористалося можливістю дозаявки нових гравців. Серед новачків — відомі лише в Україні півзахисники Семочко (Дмитро повернувся з довготривалого вояжу в Росію, де його останнім клубом був «Уралан»), Мотуз (це динамівець, який перебував в оренді в «Оболоні» й «Ворсклі») та голкіпер Кернозенко з «Арсеналу». Суттєво допомогти команді Євгена Кучеревського міг би захисник Лисицький, однак у вівторок його прооперував відомий київський лікар Лінько, і зараз під питанням не лише участь Віталія у єврокубкових матчах, а й узагалі перехід цього гравця до «Дніпра». Нагадаємо, що Лисицький належить «Динамо» й останнім часом був у оренді в «Чорноморці».

      Найголовнішою ж хибою трансферної роботи дніпропетровців є відсутність у команді нових форвардів. Генеральному директору клубу Андрієві Стеценку не вдалося вирішити питання з динамівцем Мелащенком та «чорноморцем» Балабановим. Враховуючи, що під час перших тренувань знову почали турбувати «болячки» Олега Венглинського, вимальовується невтішна картина. За відсутності свого провідного бомбардира, щоправда, «Дніпро» на зборі у Туреччині зміг здобути три перемоги поспіль — над голландським «Ден Босх» і хорватським «Гайдуком» (по 2:1) та австрійським «Штурмом» (4:0). Але ахіллове сухожилля Венглинського поводиться так болюче й незрозуміло, що з ним не змогли розібратися навіть у Києві, відправивши Олега на огляд до Гамбурга. Його участь у матчах із «Марселем» — під великим питанням.

      По-різному провели зимову селекційну роботу двоє визнаних лідерів національної першості. Київське «Динамо», схоже, відмовилося від свого колишнього принципу «точкової» доукомплектації. Команда перевиконала «план трансферних робіт» купівлею гравців атакуючого плану — на ту позицію, яка досі була «проблемною». «УМ» уже повідомляла, що в Києві підписано контракти з литовцем Чеснаускісом, українцем Бідненком, литишем Верпаковскісом, бразильцем Клебером та білорусом Корніленком. Усі вони потрапили до списку 27 футболістів, які зараз перебувають на зборі в Іспанії. Свої спаринги «Динамо» грає фактично двома різними складами на перший і другий тайми. Серед обраних — і грузинський новачок, захисник Олександр Амісулашвілі, якого називають «новим Каладзе», i ще один представник тбіліського «Динамо», півзахисник Володимир Бурдулі. Щоправда, з цим 23-річним гравцем збірної Грузії контракт ще не укладено.

      Відзначимо, що в команді Олексія Михайличенка продовжується епідемія травм серед захисників. Тільки-но почав відновлюватися Сергій Федоров, як операцію на коліні зробили Андрію Несмачному — до тренувань він повернеться аж за три місяці.

      Також у Іспанії проводить свій збір запеклий суперник киян — донецький «Шахтар». Лідер першості наразі є найспокійнішим гравцем на трансферному ринку. Філософія Бернда Шустера суттєво відрізняється від вимог наших фахівців, і до вже відомих новачків — румунського захисника Стойкана та півзахисника Калачова з Білорусі — в «Шахтарі» більше не додався ніхто. Німецький тренер гірників не поспішає грати велику кількість контрольних поєдинків, та ще й із численними замінами. На Піренеях «Шахтар» зіграв свій перший матч із «Кадісом», який веде боротьбу за повернення в елітну лігу. Гірники перемогли (1:0) і зробили при цьому лише дві заміни: Плетикоса, Старостяк, Попов, Рац, Стойкан, Тимощук, Левандовський (Пуканич, 72), Закарлюка (Калачов, 70), Срна, Вукич, Йованович. Єдиний м'яч у зустрічі Адріан Пуканич забив на 6-й хвилині свого перебування на полі після комбінації балканців Вукича-Йовановича. Так само з двома замінами «Шахтар» відіграв і позавчора, перемігши клуб головного австрійського дивізіону «Зальцбург» — 2:1 (дубль на рахунку бразильця Брандау).

      Оригінально провів своє «міжсезоння» донецький «Металург», який запросив на оглядини відразу сімох (!) гравців із вірменського клубу «Бананц». Крім того, команда голландця Віллема Фреша зробила своєрідну рокіровку з Бельгією. Туди поїхав шукати кращої долі донецький камерунець Бернар Чутанг, а у зворотному напрямку з «Беверена» прибув Яя Туре. 20-річний кот-д'івуарівець є рідним братом того самого Коло Туре з лондонського «Арсеналу», який грав у Лізі чемпіонів проти «Динамо» в Києві.

      Серед інших клубів найменше новачків буде у суто українських (за кадрами) «Оболоні» та «Борисфені». Бориспільці взагалі опинилися перед прірвою. Крім того, що вони втратили всіх своїх лідерів: Бідненка, братів Стоянів, Анікеєнка та Смалька — і не підписали жодного нового контракту, так ще й через фінансові негаразди несподівано зірвався виїзд «Борисфена» на збір у Хорватію. Про подальші перспективи команди не знає навіть її головний тренер Олександр Рябоконь.

      Аналізуючи життя українських клубів у зимовий період, відзначимо продовження однієї тенденції, про небезпеку якої неодноразово говорили наставники збірних різного рівня. Ідеться про масовий приїзд легіонерів, чий рівень ненабагато перевершує або й узагалі є однаковим із рівнем українських «аборигенів». Клуби можна зрозуміти — вони, не претендуючи на позиції грандів, ведуть свій футбольний бізнес, виживають на операціях «купи-продай». Заміна з дюжини старих гравців на таку ж кількість нових відбувається щороку, але суттєво не впливає на якість гри. Хоча тут можливий і виняток. Скажімо, рекордсмен міграції — київський «Арсенал» — виставив на трансфер 20 (!) футболістів, а переглядає 13 нових. Проте В'ячеслав Грозний вперше одержав можливість підготувати команду в спокійних умовах. Зараз наставник столичного муніципального клубу відпрацьовує з фактично новим колективом зонний захист. Варто відзначити, що смак у Грозного непоганий, якщо подивитися на прізвища деяких новобранців: українці — Бабич, Шуховцев, Сачко, Нагорняк, грузини — Тарба, Маланія, Сілагадзе і Вашакідзе. Останні двоє, відповідно, з казанського «Рубіна» та тбіліського «Локомотива», є захисниками і закликані, вочевидь, якраз для втілення нової концепції. До речі, за даними сайту UA-football, «каноніри» планують заявитися в Кубок Інтертото, аби поборотися за вихід у Кубок УЄФА (для цього треба повідомити ПФЛ не пізніше 15 лютого та посісти в національному чемпіонаті місце не нижче восьмого).

      Ми навмисно не надавали великого значення контрольним матчам наших команд. З такими масовими оновленнями несерйозно після місяця виснажливої, переважно фізичної роботи, робити серйозні висновки про колективну гру, яка є найважливішим елементом у футболі. Скажімо, Євген Кучеревський дуже спокійно поставився до двох поразок «Дніпра» з однаковим рахунком — 0:3 — у спарингах із московським «Торпедо-Металургом». Адже він навмисне навантажив своїх підопічних «фізикою» саме в цей період. В ігровому плані все стане зрозумілим лише за місяць, коли трансферний сезон завершиться, гравці набудуть оптимальних кондицій і ми побачимо реальний «пасьянс» кожного учасника чемпіонату України.

 

Результати позавчорашніх контрольних матчів за участю українських команд:

«Динамо» — «Гандія» (Іспанія, D-4) — 4:1 (Онищенко — 2, Пеєв, Белькевич)

«Шахтар» — «Зальцбург» (Австрія) — 2:1 (Брандау — 2)

«Іллічівець» — «Сталь» — 2:2

«Металург» (Д) — «Жирона» (Іспанія) — 3:4 (Цихмейструк, Деметрадзе, Столиця)

«Ворскла» — «Борац» (Боснія і Герцеговина) — 2:1 (Ідахор (пен.), Овеков)

«Оболонь» — «Айнтрахт» (Брауншвейг, Німеччина) — 0:2

«Карпати» — «Адміра-Ваккер» (Австрія) — 7:0