Позавчора ввечері прем'єр-міністр Латвії Ейнар Репше після засідання правління партії «Новий час», яку він очолює, заявив про відставку уряду Латвії у повному складі, повідомила латвійська інформагенція BNS. Голова уряду пояснив у поданні про відставку президенту країни, що не бачить можливості для продовження роботи теперішнього кабінету міністрів, який не має підтримки парламентської більшості. Президент Вайра Віке-Фрейберга вчора заявила, що вакууму влади не існує, оскільки уряд у теперішньому складі продовжить роботу до моменту формування нового кабінету міністрів.
Уряд під керівництвом Репше було затверджено 7 листопада 2002 року. До правлячої коаліції увійшли партія «Новий час», Латвійська Перша партія (ЛПП), Союз зелених та селян і об'єднання «Тевземей ун Брівібай»/ДННЛ. Урядова криза, яка закінчилася відставкою уряду, розпочалася наприкінці січня, коли прем'єр-міністр відправив у відставку свого заступника Айнара Шлесерса, який представляє ЛПП. Після цього християнська Перша партія звинуватила голову уряду у корупції і прийняла рішення вийти зі складу коаліції. Уряд Репше втратив підтримку парламентської більшості. Підсилені колишніми коаліційними партнерами Репше «більшовики» прийняли кілька деструктивних, на думку уряду, рішень, на виконання яких уряд не має грошей. Мова передусім про закон «Про освіту». Окрім того, вони почали вимагати відставки двох міністрів та заблокували роботу кількох парламентських комісій. Репше заявив: «Розпочалося вільне падіння. Не можна дозволяти, щоб держава далі агонізувала».
Президент Латвії Вайра Віке-Фрейберга в інтерв'ю Латвійському телебаченню заявила, що не має наміру вдруге пропонувати кандидатуру Репше на голову уряду («Він свій шанс уже використав»). У відповідь на таку заяву президента Репше заявив, що ситуація зайшла в глухий кут і єдиним вирішенням кризи можуть бути дострокові парламентські вибори. Ті неповні 15 місяців, які протримався уряд Репше, є для Латвії і так довгим терміном, оскільки в цій країні з моменту розпаду СРСР та відновлення незалежності вже змінилося більше десяти урядів. Наразі президент розпочала консультації в парламенті про можливе формування нового коаліційного уряду. За її словами, ще рано говорити про те, яка з партій може стати ядром наступного уряду. Вона також висловила жаль, що урядова криза настала незадовго до офіційного вступу Латвії до ЄС. Також учора Сейм Латвії утворив нову слідчу комісію для розслідування висунутих Ейнару Репше звинувачень у корупції, передусім його оборудок з нерухомістю.