Громадянин США (в минулому — наш співвітчизник) навіть не намагався приховати свій цінний вантаж. Унікальну колекцію старовинних культових предметів чоловік віз цілком легально, щоправда, за фальшивими документами. Проте митники були заздалегідь готові зупинити раритети — про ймовірність їх вивезення за межі України завчасно попередили співробітники СБУ.
Як розповів учора на брифінгу начальник Київської регіональної митниці Андрій Гутник, в експертних висновках, представлених до митного оформлення, було зазначено, що всі 369 ікон не є історико-культурною цінністю і можуть бути вивезені за межі країни. Маючи обгрунтовані підстави для сумніву, митники направили ікони на додаткову експертизу, яка зазначила зовсім протилежне. За попереднім висновком експертів Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, принаймні більшість ікон, що прямували до США, можна розглядати як тематичну колекцію української ікони XVII—XX століть. Вона є цінною для Музейного фонду України і має залишитись в Україні.
Більшість ікон — з Київщини, Чернігівщини та Полісся. Серед них є й дійсно унікальні. «Одна з ікон, що датується 1917 роком, була написана на листі заліза масляно-восковими фарбами, — каже Ольга Безпятова, мистецький контролер Музейного фонду України. — На ній — зображення Христа у польському стилі (для якого характерні терновий вінок на голові, відтворення мускулатури тіла тощо), обрамлене українським орнаментом». Тому до закінчення грунтовної експертизи ніхто не береться сказати навіть приблизну вартість колекції. Тоді детальніше можна буде говорити і про самі ікони. А деякі з них, не виключено, мають кримінальне минуле, зокрема могли бути викрадені з храмів Чорнобильської зони.
Утім уже сьогодні можна однозначно стверджувати, що митникам спільно з СБУ вдалося перехопити найбільшу за сучасну історію України партію контрабандних ікон. Як повідомляє прес-центр Держмитслужби України, попередній «рекорд» за кількiстю ікон було поставлено також на Київській регіональній митниці у липні 2003 року, коли іноземна громадянка намагалася скористатися дипломатичною недоторканністю для вивезення 113 ікон. Тоді, також завдяки співпраці митників та СБУ, унікальна колекція залишилася в Україні.
Не виключено, що спроби вивозу експонатів тепер почастішають. Адже, як розповіла Ольга Безпятова, з 19 липня 2003 року почала діяти нова інструкція, яка дозволяє вивозити предмети необмеженого «віку», якщо за оцінкою фахівців вони не становлять історичної та культурної цінності, тоді як раніше дозволялося вивозити предмети старовини, виготовлені вже після 1945 року.