Літаки — у третю чергу

15.04.2008
Літаки — у третю чергу

Володимир Солодилов біля стенду зі зразками продукції одного з цехів заводу.

Це тільки на словах Партія регіонів — найкращий друг і брат Росії. Як тільки мова заходить про гроші або про конкуренцію — ба навіть лише про загрозу конкуренцією з боку росіян, поведінка регіоналів змінюється кардинально. Тоді до «брата» вони обертаються таким... обличчям, якому позаздрить будь–який «бандерівець» з агітпропівських карикатур у журналі «Перець» доби розвиненого соціалізму.

От, скажімо, В’ячеслав Богуслаєв. На другому сепаратистському з’їзді в Сіверськодонецьку 1 березня ц.р. саме йому було надано честь зачитати «доповідь» про втрати військово–промислового комплексу України від вступу до НАТО. Лейтмотивом його дещо невиразної промови було: «Росія від нас відвернеться, не буде замовлень». Ну, і таке інше. А ось як поводиться контрольоване нардепом від славнозвісної «донецької» партії ВАТ «Мотор–Січ» у нашій економічній реальності.

Є на Луганщині Первомайський механічний завод (ПМЗ). Майже сорок років виробляє він може не найскладнішу, але дуже високоточну продукцію для радянських, а з певного часу — для російських та українських літаків і ракет (про всю номенклатуру не скажу, але керовані сопла для знаменитих комплексів С300 тут уміють виготовляти). Не будемо просторікувати про те, як виживав завод у 90–ті, а в 2001–му його співвласниками стали ЗАТ «Корпорація ФЕД» та київське ТОВ «Машсервіс». Що стосується ФЕДу, то ПМЗ, власне, і створювався свого часу як підрозділ знаменитого харківського об’єднання, але якось так склалося, що він отримав лише 30% акцій заводу — решта потрапила до рук киян.

Торік контроль над ТОВ «Машсервіс» здобула керуюча компанія «Афіна Паллада» із Росії, під управлінням якої знаходиться 16 тамтешніх машинобудівних заводів. Отримавши ще й сімнадцятий, москвичі виявили бажання вкласти в нього гроші, причому чималі. Як розповів голова «ВАТ ПМЗ» Володимир Солодилов, перший транш мав скласти 12 млн. грн. — із загальних 28. Рішення про внесення грошей на рахунок заводу з початком нового, 2008 року було ухвалене на зборах акціонерів ще 30 листопада торік, але чомусь представники ФЕДу, як висловився Володимир Миколайович, «завалили суди позовами». Утім зрештою харківський співвласник погодився, але з умовою перенести перший платіж на лютий.

Наступне зібрання відбулося лише 3 березня — за два дні після «блискучого» богуслаєвського виступу на СС–2. Про нього я нагадую тому, що на цей час ФЕДівський пакет якимось чином перейшов під контроль ВАТ «Мотор–Січ». Тому питання інвестицій взагалі не розглядалося — його перенесли на місяць. І ось 3 квітня — нові збори, і тепер уже повноважні представники «Мотор–Січі» голосують категорично проти російської інвестиції.

— Я намагався дізнатися про наміри представників цього потужного підприємства, — сказав Володимир Солодилов, — але мені лише сказали: «Ми зацікавлені у вашому заводі» — і все.

На запитання, чому при такому співвідношенні пакетів власник, який володіє контрольною його частиною, взагалі зважає увагу на «молодшого», Володимир Миколайович відповів якось туманно. Мовляв, за певних обставин ці 30% у руках можуть перетворитися на 56%, а росіяни вимагають повної гарантії того, що залишаться на ПМЗ господарями. Гарантії ж ніхто не дає...

Хоч би там як, але колектив заводу, який тільки–тільки вийшов із чорної смуги, всерйоз налякала перспектива надто швидко промайнути світлу смугу своєї біографії. До того ж голова правління доволі обґрунтовано виклав причини, через які завод може як не повністю зупинитися, то, як мінімум, почати радикальне скорочення працівників. Зокрема це необхідність замінити систему опалення на заводі. Якщо з нового 2009 року газ подорожчає до обіцяного рівня 300 доларів за тисячу кубів, нинішніх обсягів виробництва елементарно не вистачить на зарплату. Але головне — «ситуація на ринку авіатехніки докорінно змінюється».

Можна припустити, що запоріжці побоюються, що із внесенням інвестицій відбудеться емісія акцій (статутний фонд ПМЗ — усього лише 10,75 млн. гривень), і після перерозподілу на користь російської компанії їхня доля зменшиться до рівня, коли вони вже зовсім не зможуть впливати на прийняття рішень. Але в такому разі чому б могутньому ВАТ «Мотор–Січ» самому не внести грошенят? На паритетних засадах? Якщо ж вони цього не збиралися робити, стає геть незрозумілим, навіщо запорожцям узагалі було сюди влізати.

Утім, одне логічне пояснення таки є: в керівництві «Мотор–Січі» сидять палкі прихильники НАТО і затяті вороги «москалів». І борються вони з ними, на відміну «помаранчевих» балакунів, ґрунтовними економічними методами.