А тепер точно можна по СОТочці

11.04.2008

Учора Верховна Рада ратифікувала протокол про вступ України до Світової організації торгівлі. Це останнє коло СОТівської дистанції, якою наша держава йшла понад десять років. За ратифікацію протоколу проголосувало аж 411 народних депутатів: 164 — Партія регіонів, 155 — БЮТ, 72 — «НУНС», 20 — Блок Литвина. Не підтримали ратифікацію тільки комуністи.

Багато народних депутатів висловлювали зауваження до протоколу, до законодавства, до загроз для національного виробника. Але всі зійшлися на думці, що Україні вигідно вступити в цю організацію. Політики навіть ув’язалися в змагання, хто більше доклався до вступу в СОТ. «Регіонал» Олександр Лавринович запевняв, що найбільшого прогресу було досягнуто за двох урядувань Кабміну Віктора Януковича.

Заступник міністра економіки Валерій П’ят­ницький вирішив не підігравати жодній із політичних сил і підкреслював урочистість моменту. «Процес вступу до СОТ тривав понад 14 років, і, дійсно, це робота, яку здійснило багато урядів, не одне покоління народних депутатів, — сказав П’ятницький. — Це робота багатьох навіть не сотень, а тисяч людей, які наполегливо працювали для того, щоб сьогодні Україна досягла того рівня, коли нас, Україну, визнали і прийняли до СОТ».

Опісля Верховна Рада ухвалила зміни до кількох законів, привівши їх у відповідність до вимог СОТ. П’ятницький пояснив, що вони мають здебільшого косметичний характер.

Голова Верховної Ради Арсеній Яценюк, який теж провів чимало переговорів, будучи міністром економіки, а потім — закордонних справ, відзначив, що зі вступом до СОТ «ера дешевого продовольства завершилася». «Україна сьогодні може відігравати ключову роль у постачанні продовольства у світі. Зараз питання полягає в тому, наскільки ми ефективні. Якщо ми вступимо до СОТ, нам тільки трошки треба підняти стандарти. І ми можемо повернути ту роль і місце, які були в України за часів СРСР. Тоді вона була житницею Союзу, а сьогодні може стати житницею всієї Європи», — сказав спікер.

Президент привітав рішення Верховної Ради. Главу держави радісна звістка застала в Єгипті. «Я бажав би українському парламенту мати таку єдність і з усіх інших питань, які формують загальнонаціональні інтереси», — відзначив Віктор Ющенко.