Останній місяць приніс кілька сенсаційних відкриттів, які свідчать на користь можливого існування примітивних форм життя у космосі. І йдеться не лише про Марс. Вченим-астрономам вдалося вперше в історії виявити кисень в атмосфері планети за межами Сонячної системи — повідомила агенція «Франс Пресс». Планета, яка в реєстрі космічних тіл проходить під номером HD 209458b, першою з планет за межами Сонячної системи отримала тимчасову назву Осіріс, що походить від імені єгипетського бога. Ця планета знаходиться від нас на відстані 150 світлових років (один світловий рік дорівнює приблизно десяти трильйонам кілометрів) і обертається навколо зірки, подібної до нашого Сонця.
Осіріс був першою з позасонячних планет, у якої виявили наявність атмосфери та випарів водню з неї. Група астрономів з паризького Інституту астрофізики під керівництвом Альфреда Відаль-Маджара в останньому номері американського часопису Astrophysical Journal Letters подає чергові результати спостережень за цим надзвичайно цікавим космічним об'єктом, які були здійснені з допомогою космічного телескопа «Хаббл». Вчені повідомляють, що в атмосфері Осіріса, окрім водню, є також кисень та вуглець, що вказує на можливість існування на планеті певних форм життя. Втім кисень є також одним із побічних продуктів при термоядерних реакціях, які відбуваються у зірках, тому його сліди є й на таких планетах Сонячної системи, як Юпітер та Сатурн. Але на відміну від двох згаданих планет, кисень та вуглець на HD 209458b перебувають не у вигляді хімічних сполук у глибинних шарах атмосфери, а у вигляді вільних атомів у її паровій оболонці.
Утім астрономи, які обслуговують телескоп «Хаббл», заявили, що сподівання знайти якісь форми життя на Осірісі є марними, повідомила агенція «Рейтер». Планета перебуває на дуже близькій орбіті до своєї зірки (лише сім мільйонів кілометрів, для порівняння: Земля перебуває від Сонця на відстані приблизно 140 млн. кілометрів) і температура на її поверхні становить тисячу градусів Цельсія. Це, власне, і є причиною існування навколо планети густої газової атмосфери. Кисень та вуглець «вистрілюються» з цієї атмосфери у космос зi швидкістю 35 тис. кілометрів за годину. Але вчені все ж перебувають під враженням відкриття і сподіваються у майбутньому відкрити з допомогою космічного телескопа нові подібні планети поза межами Сонячної системи. На жаль, НАСА повідомила минулого місяця, що відміняє свою сервісну місію щодо телескопа «Хаббл» для його ремонту, тому цей орбітальний апарат приречений на повільну смерть.