Інший погляд: про воєнний альбом Андрія Котлярчука «Звільнена Київщина»
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
Польський художник Казімєж Юзеф Дунін–Маркевич (1874—1932) і його дружина, ірландська революціонерка, феміністка, соціалістка та націоналістка Констанс (1868—1927) матимуть музей в українському селі Животівка, що в Оратівському районі Вінницької області. Як повідомила днями польська інформагенція ПАП, музей буде створено з ініціативи посла України в Ірландії Бориса Базилевського.
У Животівці був розташований родинний маєток графів Дуніних–Маркевичів. У ньому виріс майбутній славетний портретист та пейзажист, драматург та театральний режисер.
У молоді роки граф Дунін–Маркевич вивчав юриспруденцію, а паралельно з 1892 року — і малярство в академії мистецтв у Києві. 1895 року продовжив навчання в Академії мистецтв у Парижі. 1899 року він познайомився у Парижі з Констанс Гор–Бут, яка походила з родини ірландських поміщиків. Вони побралися в Лондоні 1900–го, а наступного року народилася донька Мейв.
З 1902 року подружжя мешкало в Дубліні, було артистично обдарованим та політично активним. Графиня Маркевич стала першою в історії Ірландії жінкою–членом уряду.
Емоційний зв’язок цієї пари розпався 1913 року, хоча чоловік і дружина залишалися близькими людьми, так ніколи формально і не розлучилися.
У роки Першої світової війни граф Казімєж Дунін–Маркевич був воєнним кореспондентом на Балканах, служив підданим Російської імперії в складі царської армії. Короткий час навіть мешкав у Москві, де організував польський театр. Після більшовицького перевороту втік до Варшави. Поділяючи націоналістичні переконання дружини, граф Дунін–Маркевич 1916 року брав участь у так званому Пасхальному повстанні проти англійців. Його заарештували і мало не стратили.
Більша частина колекції малярських робіт Казімєжа Дунін–Маркевича, зберігається в Дубліні, менша – у польському Національному музеї в Кракові. Зокрема і два велетенські портрети міжвоєнних лідерів Польщі — маршала Юзефа Пілсудського та президента Станіслава Войцеховського. Частина полотен перебуває у приватних колекціях.
В останні роки свого життя граф Дунін –Маркевич був власним кореспондентом англійських журналів, багато працював у Варшаві, де й помер 1932 року.
Посол України в Ірландській Республіці Борис Базилевський нещодавно відвідав маєток родини Гор–Бут у місцевості Ліссаделл, де вже є музей подружжя Дуніних–Маркевичів, зберігаються їхні картини та пам’ятки про них. Посла вразило те, що багато полотен Казімєжа Дуніна–Маркевича зображають сценки з українського життя, пейзажі України, яку маляр вважав своєю Батьківщиною. Посол домовився з музеєм в Ліссаделлі про те, що деякі полотна та інші експонати будуть скопійовані і передані музею в селі Животівка.
Попередній воєнний альбом Андрія Котлярчука «Добровольці. >>
У місті Парк-Сіті американського штату Юта в день відкриття кінофестивалю Sundance 23 січня відбудеться світова прем’єра другого повнометражного фільму українського режисера Мстислава Чернова «2000 метрів до Андріївки». >>
До основної конкурсної програми 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю вперше за 25 років відібрали стрічку української режисерки: цьогоріч - це фільм Катерини Горностай "Стрічка часу". >>
Створену Кременецько-Почаївским державним історико-архітектурним заповідником за дорученням Міністерства культури та стратегічних комунікацій інвентаризаційну комісію - не допустили до роботи представники Свято-Успенської Почаївської лаври. >>
Список із 25 об’єктів світу, що потребують збереження оприлюднив Всесвітній фонд пам’яток (World Monuments Fund, WMF). Серед об'єктів, що увійшли до переліку на 2025 рік – столичний Будинок вчителя, турецьке місто Антак'я, історична міська структура Гази та Місяць. >>
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо. І от я жадібно ухопився за українство. Кожнісіньку вільну від «офіційних занять» часину я присвячував Україні. Перша ознака національності є мова – я й нею найперше заклопотався», - писав Агатангел Кримський. >>