Мова — умова несприйняття
Більшість громадян України не підтримує проведення з’їзду депутатів усіх рівнів у Сіверськодонецьку. Про це свідчать результати загальнонаціонального опитування, проведеного Фондом «Демократичні ініціативи». Так, 52% респондентів вважають ініціативу щодо проведення зібрання під егідою Партії регіонів «спекуляцією політиків».
Підтримують захід 24% опитаних — вони думають, що в Україні справді є спроби насильницької українізації та утисків російської мови.
Переважна більшість прибічників з’їзду сконцентрована в Криму та на Донбасі, але навіть у макрорегіоні Схід–Південь («дуга» від Харкова до Одеси) кількість тих, хто не підтримує проведення з’їзду, вдвічі більша за кількість прибічників його проведення — 46%!
Найбільш негативно ставляться до проведення з’їзду у Західному регіоні (не підтримують — 70%, підтримують — 6%, решта — не визначилися) та у Центрі й на Північному сході (не підтримують — 62%, підтримують — 12%).
Згідно з висновками «Демініціатив», підтримка чи не підтримка проведення сіверськодонецького з’їзду виявилася найбільш залежною від мови повсякденного спілкування.
Під час опитування, що проводилося в грудні, було опитано 1800 респондентів за вибіркою, яка репрезентує доросле населення України віком від 18 років. Статистична похибка вибірки не перевищує 2,3%.
Навіть прихильникам «Регіонів» — байдуже
Свіжіше дослідження на цю ж тему провела ще одна поважна соціологічна установа — Київський міжнародний інститут соціології. За даними КМІС, 17% респондентів вважають метою проведення «СС–2» «об’єднання опозиційних партій у боротьбі за владу. 16% називають «спробу дестабілізувати ситуацію в суспільстві», 15% обрали пункт анкети «захист прав російськомовного населення». 10% опитаних вважають метою з’їзду бажання партій–учасниць збільшити свою популярність, 5% — захист прав місцевого самоврядування, 3% — «боротьбу з політичною реабілітацією посібників фашизму».
Водночас тільки 7% респондентів вважають, що з’їзд у Сіверськодонецьку прямо чи опосередковано їх стосується.
Про те, що з’їзд їх «пече», заявили 11% прихильників блоку «Наша Україна — Народна самооборона» (це найбільш політично заангажовані виборці), 10% — симпатиків БЮТ, 10% — Компартії, 5% — Партії регіонів. Найменша «дотичність» прихильників ПР до форуму, організованого «їхньою» політичною силою, — дуже промовистий показник.
Згідно з опитуванням КМІС, підтримують сьогоднішній сіверськодонецький з’їзд 24% українців, проти — 27%.
Опитування КМІС проводилося 22—27 лютого у всіх регіонах країни, охоплено 2038 респондентів старше 18 років; статистична похибка не перевищує 3,5%.