Учора лідери парламентських фракцій намагалися знайти шлях до розблокування Верховної Ради в інший спосіб, ніж досі. Вони зібралися у форматі «круглого столу» (щоправда, знову–таки у ВР). За лаковані меблі сіли спікер парламенту та голови фракцій: по один бік Віктор Янукович, Володимир Литвин і Адам Мартинюк (він представляв КПУ замість Симоненка), з іншого — два Кириленки, Іван (БЮТ) і В’ячеслав («НУНС»).
Якщо відкинути словесний накип, то голови фракцій домовилися сформувати робочу групу, котра за тиждень мала би укласти погоджений текст політичної угоди. Наступна зустріч лідерів відбудеться за тиждень, 3 березня. Голова ВР сподівається, що тоді буде підписано компромісний текст документа. «Ми проводимо у понеділок погоджувальну раду винятково після засідання керівників фракцій і прийняття рішення щодо підписання політичної угоди», — зазначив спікер.
До робочої групи увійшло по двоє представників від кожної сили. Перше засідання шукачів компромісу пройшло вчора пообіді.
Які позиції фракцій? Учора за «круглим столом» Віктор Янукович заявив, що Партія регіонів розблокує трибуну тільки в тому випадку, якщо першим пунктом порядку денного буде обговорення «листа трьох» щодо НАТО. «Розгляд цього питання повинен відбуватися у залі. І зал буде розблоковано, як тільки це питання буде поставлено на порядок денний першим, і воно буде розглянуто з пропозиціями всіх політичних сил», — зазначив Янукович. Також він запропонував голосувати за постанови підняттям рук. «Спосіб голосування повинен бути піднятою рукою: «за» він чи «проти» — щоб ми побачили обличчя кожного», — відзначив лідер «регіоналів».
Крім того, «регіонали» висунули ще кілька як давніх, так і свіжих вимог. Скажімо, вони пропонують розглянути можливість виплати компенсацій громадянам України у зв’язку з завданням матеріальних збитків через 3–відсоткову інфляцію у січні. Про компенсацію за інфляцію, пережиту за врядування Кабміну Януковича, Віктор Федорович не обмовився.
Позиція Компартії теж різка. «Ми не бачимо можливості зайти до сесійної зали, бо ті варіанти, які пропонують зараз, не дають відповіді на головне питання — «листа трьох», — розкритикував проект угоди Адам Мартинюк. На його думку, основні пункти — це тези з коаліційної угоди БЮТ і «НУНС», «які чомусь мають виконувати всі п’ять фракцій». Компартія також пропонує прийняти закон про внутрішню та зовнішню політику, позаблоковий статус України, зміни до закону про мови, розвиток ЄЕП тощо.
Що ж до коаліції, то голова фракції «НУНС» В’ячеслав Кириленко сумнівається в тому, що з «регіоналами» можна домовитися. «Критика опозиції свідчить про те, що вони не готові до сприйняття компромісних пунктів, внесених у політичну угоду Головою Верховної Ради», — цитує В’ячеслава «Українська правда». «Ми, звичайно, дали своїх експертів у робочу групу, які можуть працювати цілодобово, але ми не впевнені, що і в понеділок Партія регіонів знову не порушить питання про заблокування роботи пленарних засідань», — додав Кириленко–«нашоукраїнець».
Його однофамілець із фракції БЮТ більш оптимістичний. Іван Григорович переконаний, що наступного понеділка лідери підпишуть політичну угоду, а трибуну Верховної Ради буде розблоковано. «Чомусь мій досвід підказує, що в понеділок ми прийдемо до рішення. Непросте рішення, але воно буде», — цитує Кириленка–БЮТівця УНІАН.
А ТИМ ЧАСОМ...
Глава секретаріату Президента Віктор Балога не виключає повторного розпуску парламенту Президентом. В інтерв’ю каналу «Інтер» він сказав: «Події, що відбуваються у Верховній Раді, створені штучно. Питання про вступ до НАТО — це алегорія, яка не підлягає ніякому аналізу. Сьогодні останні «прикиди», які проходять у процесі між спікером парламенту і керівниками фракцій, говорять про те, що якщо є здоровий глузд, то можна повертатися до розгляду питань, пов’язаних з організацією роботи парламенту. Якщо цього глузду немає, скажу чесно, ніхто не буде терпіти — ні суспільство, ні Президент, який за Конституцією має право після 30–денного терміну бездіяльності парламенту розпустити його за 90 статтею».
Нагадаємо, теоретично місяць неробства парламенту мине 14 березня.
Віктор Балога також заявив, що, як і раніше, виступає за розширений варіант коаліції. Як мінімум, із залученням Блоку Литвина. «Але коли говорити, що там могла б бути ще й Партія регіонів — у мене ніколи не було спротиву», — додав Балога.