244 мусульманських прочанина загинули позавчора у місті Міна поблизу Мекки у тісняві під час традиційної церемонії закидання камінням стел, що уособлюють диявола. Ще приблизно стільки ж отримали поранення. Більшість загиблих — прочани з Пакистану та Індонезії, повідомила вчора влада Саудівської Аравії. Закидання камінням трьох стовпів диявола заввишки 18 метрів, які розташовані один від одного на відстані 155 метрів, є кульмінацією хаджу. Кожен паломник повинен кинути сім камінчиків у стовпи. У намаганнях наблизитися до них якомога ближче утворюється тіснява та штовханина, в якій старі та слабкі не витримують і падають під ноги натовпу, що в екстазі стає неконтрольованим. У символ диявола летять не лише камінці, а й усе, що трапляється пiд руку, включно із власним взуттям. За подібних обставин минулого року загинули 14 прочан, у 2001 — 35, у 1998 — 118. Але найбільш трагічним був 1990 рік, коли у різних нещасних випадках (штовханина, пожежі в наметовому таборі прочан) загинули 1426 паломників.
У зв'язку з позавчорашньою трагедією король Саудівської Аравії Фатх наказав нарешті модернізувати святі міста Мекка і Медіна для уникнення подібних трагедій у майбутньому. Реалізація проекту, що його було оголошено королівським декретом, розрахована на 20 років. Уже з наступного року прочани будуть допускатися до стовпів диявола лише чітко організованими групами і на обмежений час. Ритуал контролюватиме поліція за допомогою мережі телекамер стеження.
Відтоді, як 1982 року король Фахд бен Абдул Азіз посів саудівський трон, він присвоїв собі титул «Охоронця двох святих місць» і витратив приблизно 27 млрд. доларів на розширення та модернізацію Мекки і Медіни. Але за цей час кількість учасників хаджу зростала стрімкішими темпами, ніж пропускна можливість святих місць. Цьогоріч до Мекки рушило понад 3 млн. мусульман з усього світу.