Підперта клямка

20.02.2008

Учора засідання парламенту знову не відкрилося. Опозиція знову почепила в залі кольорові «антинатовські» кульки, зайняла простір навколо трибуни, а клямки дверей, які ведуть у президію, заблокувала спинками стільців. «Ми будемо вимагати, щоб було прийнято постанову Верховної Ради по НАТО, — пояснив причини блокування лідер Партії регіонів Віктор Янукович. — І друге — проведення всеукраїнського референдуму [щодо зближення з НАТО]. Це єдина умова, при якій ми розблокуємо роботу Верховної Ради».

Але, крім того меншість висунула ще кілька вимог. Зокрема, запропонувала прийняти закон про опозицію та Рахункову палату (останній розширює функції РП і передає її під контроль опозиції).

Учора Віктор Янукович особисто приїхав у парламент домовлятися про розблокування трибуни (у дні блокади він зазвичай до ВР не ходить узагалі). Одначе й це не допомогло. Голова ВР навіть не намагався відкривати засідання. «Робота парламенту базуватиметься тільки на системному принципі, — заявив Арсеній Яценюк після консультацій. — Вибіркових засідань за бажанням тієї чи іншої фракції не буде, і засідання почнуться тільки у кон­ституційний спосіб, без блокування, за відповідним регламентом, за розкладом і за порядком денним».

Лідер фракції БЮТ Іван Кириленко, у свою чергу, зазначає: «Ми обговоримо будь–які пропозиції, навіть ті, які висувалися сьогодні. Зокрема, пропозицію надати Рахунковій палаті досудове слідство — хоча тим самим ми створимо ще один каральний орган у нашій державі, яку й так називають «поліцейською». Ми готові дискутувати. Але тільки при розблокованій трибуні».

На запитання «УМ», чи не збирається коаліція влаштувати альтернативне засідання в іншому залі парламенту, Іван Кириленко сказав: «Ми більшість, і ми повинні працювати у сесійному залі. Кудись виходити — це демонстрація слабкості. Але опозиція може довести до того стану, коли доведеться піти й на такий крок. Та це буде крайній засіб, коли вже вичерпані всі інші». Що ж тоді буде протилежністю до демонстрації слабкості — силове розблокування трибуни? «Ні, ви що? Вибачте, коли [в президії ВР] сидить інвалід — ну це святотатство. Вони ж жінок посадили у перші ряди і інваліда у спікерське крісло. Битися з інвалідами — ми на це не підемо ніколи», — каже головний БЮТівець, маючи на увазі присутність у президії депутата з фізичними вадами, члена ПР Журавка.

Переговори закінчилися новим проектом порозуміння від Яценюка. В текст увійшли пункти і про Рахункову палату, і про закон про опозицію. Щодо НАТО, то спікер пропонує: або розглянути всі зареєстровані «натовські» проекти (таких шість); або підтримати компромісну постанову (знову ж таки авторства Яценюка); або домовитися, що референдум відбудеться після Бухарестського саміту НАТО і перед прийняттям Кабміном рішення про приєднання України до Плану дій щодо членства в Альянсі. «Текст нової політичної угоди з урахуванням пропозицій фракції Партії регіонів переданий керівникам фракцій, — прокоментував Арсеній Яценюк. — Усі компроміси запропоновані. Я чекаю на рішення й дії, а не на безплідні переговори».