Чи траплялися з вами випадки, коли від необережного руху рвався золотий чи срібний ланцюжок? І з часом псувався зовнішній вигляд каблучок та підвісок і виникало бажання «позбутися» цих старих коштовностей?
Обміняти старі або пошкоджені речі із коштовних металів можна чи не в кожному фірмовому ювелірному салоні. У більшості з них є окреме «віконечко», призначене для подібних операцій. У спеціальній вітрині є речі, які ви, згідно з вартістю своєї «сировини», можете взяти взамін. Загалом схема обміну досить проста: вага на вагу + доплата за роботу. (Ця схема дійсна як при обміні золотих виробів, так і срібних). Зважте, що срібло обмінюють не скрізь. Так, скажімо, у районних та обласних центрах пунктів обміну срібних виробів немає (хіба що у вас є знайомий ювелір, який це зробить).
Процес заміни в обмінниках відбувається, безперечно, не за три секунди, адже потрібно ретельно оглянути ваш матеріал та дати йому належну оцінку. Тому наберіться терпіння. Зауважте, що в пунктах обміну не приймають коштовні метали в самородках та вироби технічного призначення чи вкриті емаллю.
Якщо у вас вдома є потрібна кількість дорогоцінного металу, не обов’язково йти до обмінника. Можна завітати до ювелірної майстерні, де зі старого непотрібного матеріалу виготовлять прикрасу на ваш смак. Таких майстерень теж чимало, і специфіка їхньої роботи схожа. Спочатку огляд, оцінка, а згодом і висновок. Хоча переплавлена «ювелірка» обходиться дещо дорожче, ніж звичайний обмін.
«Колись до мене прийшов молодий хлопець і попросив зі старого золотого «мотлоху» зробити йому та його дівчині вишукані обручки, — розповідає ювелір Ірина Зайченко. — Коли я побачила старі персні, то була не на жарт здивована. Запитую його: «Ви дійсно хочете цю «історію» знищити?», на що він відповів, що для нього вона нічого не варта. У нашій майстерні для цього парубка переплавили тоді інше золото такої ж проби та ваги, а ті старі персні так і зберігаємо досі «для особливих клієнтів», для яких історія чогось варта». Ірина Петрівна розповідає, що до її майстерні інколи приходять з подібними проханнями, та вона щосили намагається переконати клієнта, що нищити старі речі, які невдовзі вважатимуться антикваріатом, нерозумно.
Якщо ви зважились таки на переплавку, то будьте пильні — радять ювеліри. Адже віднісши, скажімо, 3 грами золота до майстерні, можна забрати... 2,5. Перевіряйте уважно вагу виробу, не будьте надто довірливі.
ЦІННИК
1 грам золота у фірмових магазинах — у середньому 125 грн.
Доплата за роботу при обміні — (залежно від виду виробу) — від 40 до 1 тис. грн.
Ремонт виробів із золота — 10 — 25 грн.
Ремонт виробів із срібла — 5 — 15 грн.
Чистка та інші операції при обміні золотих та срібних виробів — від 5 грн.
Переплавка золота (у вартість входить і робота) — від 170 грн. (ланцюжок), від 200 грн. (каблучка).