Ні роботи, ні канікул

26.01.2008
Ні роботи, ні канікул

Парламентські «блокадники». (Фото УНІАН.)

За якихось десять днів треба відкривати другу сесію Верховної Ради, а тим часом перша лишилася не закритою. Вчорашнє засідання мало бути останнім перед канікулами. Але представники Партії регіонів заблокували трибуну, вимагаючи дати задній хід інтеграції в НАТО. Опозиціонери не на жарт обурилися «листом трьох» про приєднання до Плану дій щодо членства в Північноатлантичному альянсі. Тому не було ані засідання, ані закриття.

 

НАТОвп навколо трибуни

Уранці будівлю ВР обсіло кілька тисяч людей. Їх можна було поділити на три групи: противники Луценка, його прихильники і противники вступу до НАТО. Цим питанням судилося бути причиною чергового парламентського конфлікту. Опозиціонери обвішали сесійну залу плакатами на кшталт «НАТО? Ніколи!» і «Луценко — ганьба України!», а самі оточили трибуну.

«У нас є конкретні політичні вимоги, — пояснив «УМ» «регіонал» Владислав Лук’янов. — Доки ми не отримаємо конкретної відповіді, ми будемо блокувати трибуну. Перша вимога — звільнення Луценка, це обов’язково. Друга — це вирішення питання по НАТО і пошук якихось компромісних формулювань, які б однозначно не сприймалися громадянами як перший етап для вступу України до НАТО». На зауваження, що є законодавство та внутрішні угоди, в яких передбачено вступ до НАТО за підсумками референдуму, Лук’янов відповів: таку саму чіткість «регіонали» хотіли бачити і в листі до Генсека Схеффера. «Розумієте, мені не хочеться, щоб в один день країна прокинулася і несподівано відчула, що є членом якогось альянсу, про який ніхто нічого не знав», — додав «регіонал».

Питання НАТО розглядалося напередодні на засіданні погоджувальної ради парламенту. Лідери фракцій домовилися розглянути цю тему в сесійній залі, тож у порядку денному значився рядок — «Про деякі питання прийняття рішень щодо вступу України до НАТО».

Коли стало зрозуміло, що Верховній Раді не вдасться розглянути ані цього питання, ані інших, спікер Арсеній Яценюк скликав прес–конференцію. Він заявив, що не закриватиме сесію. «Я не маю на це законних прав, — пояснив Яценюк. — Парламент продовжує працювати в комітетах. Є більше 800 законопроектів, я закликаю депутатів працювати».

Голова ВР розповів, що до розгляду пропонувалося три законопроекти: від більшості, опозиції і ще один — від самого Яценюка, компромісний. «Я вніс альтернативний, який відображує волю всіх партій, крім Компартії, — розповів спікер. — І закликав усі політичні сили голосувати за мій законопроект». Арсеній Петрович сказав, що Україна і так не вступить до НАТО у найближчі роки, тому блокування трибуни — це не політичний, а пропагандистський вчинок.

Не видно тій сесії краю

Що ж до сесії, то найближчі десять днів парламент може провести у «цікавому становищі». Опозиціонери критикували ідею Яценюка засісти у комітетах. «Верховна Рада не приймала рішення відносно зміни календарного плану, тому це просто вільне трактування й особиста точка зору Арсенія Петровича, а не рішення ВР, — зазначив лідер КПУ Петро Симоненко. — Сьогодні треба було закрити сесію і визначитися, що 5–го числа, у перший вівторок лютого, ми, за Конституцією, збираємося на перше засідання нової сесії».

Колишній Голова ВР Володимир Литвин підозрює, що 5 лютого доведеться одночасно і закривати стару сесію, і відкривати нову: «Я невипадково питав Голову ВР: співати [гімн] будемо, чи ні? Якщо співати не будемо, то 5–го числа доведеться співати двічі. А це парадокс».

 

КОМЕНТАР З ПРИВОДУ

Анатолій Матвієнко, народний депутат від «НУНС»:

— Головна причина блокування «регіоналами» роботи ВР у тому, що Росія тупає ногами. Вона робить заяви, що коли Україна буде робити кроки в напрямку НАТО, то погіршаться відносини між нашими державами. Те, що роблять «регіонали», — це все узгоджені [з Росією] дії. Це боротьба за геополітичну стратегію та перспективу. Росія має на це право. Але чому ми не є політиками України і підіграємо іншій державі, — я не знаю. Мене як політика цікавить не НАТО саме по собі, а питання безпеки. Це не тільки військо — це інвестиції, стратегічне планування і спокій у державі у найширшому значенні. Росію ж цікавлять геополітичні простори для впливів.

Що робити тепер? Думаю, нам треба домовлятися із Литвином. Треба збільшувати критичну масу [більшості]. Дуже легко блокувати на двох голосах запасу. 227 голосів — і сама лише природа людська ускладнює роботу коаліції. По–друге, всім нам треба сісти і відпрацювати порядок діяльності опозиції та коаліції. Це давно треба було зробити. А ми входимо у піке тупого протистояння.