Симбіоз науки і влади

24.01.2008
Симбіоз науки і влади

Міністр внутрішніх справ Юрій Луценко та Прем’єр Юлія Тимошенко вчора були не надто веселі. (Фото УНІАН.)

Учорашнє засідання Кабінету Міністрів мало кілька інтриг. Насамперед — чи буде присутня Юлія Тимошенко, яка пропустила кілька попередніх заходів за участі Президента через хворобу; як вирішуватимуть спірні питання щодо приватизації, котрі виникли між секретаріатом Президента та Кабміном; як уряд відреагує на пікантну історію за участю глави МВС та мера Києва.

 

Спритний Луценко і похмура Тимошенко

Під стінами Будинку уряду на вулиці Грушевського з самого ранку зібралося приблизно чоловік двісті з прапорами Блоку Леоніда Черновецького і транспарантами з вимогою відставки головного міліціонера. Переважна більшість мітингуючих — молоді люди. У розмові з кореспондентом «УМ» вони сказали прямо: «Потусуємося, копійку заробимо, а чи знімуть міністра — нам не цікаво». Заради справедливості треба сказати, що в їхніх рядах були і принципові, які прийшли за «торжеством права».

А тим часом Юрій Луценко, як справжній кулуарний боєць із відмінною реакцією, долав щільні журналістські ряди в кулуарах перед залою засідань. Не відповідаючи на провокаційні запитання, з олімпійським спокоєм на обличчі він хутко проскочив у ледь відчинені двері, де потрапив в обійми ближчих до нього людей. Лише після засідання Луценко скупо сказав пресі, що у відставку не піде.

Засідання почалося з невеликою затримкою. Юлія Володимирівна зайшла до зали під руку з президентом Академії наук Борисом Патоном. Вигляд у неї був дійсно не зовсім здоровий — видно, що застуда далася взнаки. Принаймні за весь протокольний час, відведений для зйомки й оголошення порядку денного, зірка–політик жодного разу не посміхнулася.

Кожному міністерству — по академіку

«Я переконана, що якісного реформування у державі, серйозних проривних кроків неможливо зробити без об’єднання науки і виконавчої влади», — констатувала Прем’єр–міністр. І додала, що сьогоднішнє засідання, на якому присутній Борис Патон, стане відправною точкою у фундаментальній і глибокій співпраці КМ та НАНУ. Відтак на засіданні одностайно прийняли рішення про те, що Академія наук надасть кожному міністерству своїх академіків та членів–кореспондентів — для наукового обґрунтування дій відомств. Крім того, Юлія Володимирівна повідомила, що за зверненням уряду Президент прийняв рішення про включення Бориса Патона до складу Ради Нацбезпеки.

Далі Прем’єр–міністр перейшла до визначення десяти найголовніших пріоритетів розвитку НАНУ і її цільового бюджетного фінансування. Ці першочергові течії будуть визначені спільно академією та урядом. «Ми маємо багато зробити, аби науковці відчули державну підтримку, насамперед молоді талановиті вчені, котрі дійсно працюють над значними темами потенційного розвитку країни», — зазначила Прем’єр.

«Десять напрямків, про які казала Юлія Володимирівна, — на сьогодні це багато. Ми розпорошимо фінансові можливості і не отримаємо нічого нового. Тому я пропоную почати з меншої кількості, реальної, а згодом доведемо й до десяти, — сказав на це президент Академії наук Борис Патон. — Я б просив уряд звернути увагу на підготовку молодих вчених, фінансову підтримку їхнього життя, забезпечення службовим житлом. Ми підготували список наших вчених, котрі братимуть участь у роботі міністерств. Хотілося б, щоб це не було просто формальністю. Треба створити такі плани, за які вони б несли спільну відповідальність з урядовцями, лише тоді матимемо результат».

Приватизація прозора, як сльоза?

Розібравшись з академіками і їхньою участю у виконавчій владі, уряд перейшов до питань, від яких залежить наповнення бюджету, а саме — до приватизації. За словами Тимошенко, Кабмін розробив пакет нормативних документів із введення на законодавчому рівні прозорих, чітких, аукціонних, без будь–яких інших складових, процедур роздержавлення. Для досягнення цієї мети пропонується внести деякі зміни до законодавства. Насамперед — припинити процедури штучного банкрутства, що є рушієм тіньової приватизації на шкоду державі.

Скоро державною власністю оперуватиме лише Фонд держмайна. «Не може такого бути, аби держвласністю розпоряджалися майже сто центрів управління. Тобто кожен орган центральної влади сам розпоряджається своїм надлишковим майном, своєю землею, і сам за зниженими тіньовими схемами їх реалізує. І тому ми пропонуємо, що лише ФДМ може розпоряджатися державною власністю, хоч би де вона знаходилася і хоч би хто нею управляв зараз», — категорично заявила Тимошенко.

Далі на порядку денному стояло питання про продаж пакета акцій одного «з ласих шматочків» — Одеського припортового заводу, реалізація якого разом із роздержавленням низки обленерго, викликала певну стурбованість у секретаріаті Президента. Як повідомив перший заступник голови ФДМ Дмитро Парфененко, вже після засідання уряду, умови проведення конкурсу з продажу на вчорашньому зібранні Кабміну затверджені не були — на прохання секретаріату Президента їх перенесли на наступне засідання. Деякі правки щодо законодавчих актів України про приватизацію теж відклали на деякий час до остаточного узгодження.

 

ДЛЯ ВАС, ПЕНСІОНЕРИ

Зрівняйлівок з пенсіями надалі не буде. Принаймні так обіцяє Тимошенко. Бюджет Пенсійного фонду буде переглянуто. «Це є фундаментальний документ, який передбачає глибинні зміни. І насамперед ми виправляємо ту ситуацію, яка була пов’язана з повною тотальною зрівнялівкою у виплаті пенсій. Незалежно від того, який стаж має людина, незалежно від середнього заробітку, багатьох чинників — усі отримували однакову пенсію. Ми пропонуємо серйозну диференціацію в цій царині. Це буде дуже знаковий бюджет Пенсійного фонду», — констатувала Юлія Тимошенко.