На зарплати не вистачить!

17.01.2008

Коли мер Сіверськодонецька Володимир Грицишин у своєму недавньому інтерв’ю «УМ» попереджав, що мери міст не погодяться із нинішньою редакцією державного бюджету–2008, він зовсім не блефував. Підтверджує це рішення позачергових загальних зборів Луганського регіонального відділення Асоціації міст України, що відбулися в Луганську. За підсумками зборів було прийнято звернення до Президента України, Прем’єр–міністра та Верховної Ради, в якому учасники констатували: у Законі «Про державний бюджет України на 2008 рік» «не було враховано практично жодної вимоги Асоціації» (ці вимоги Асоціація міст України сформулювала ще 1 грудня минулого року, коли мери вперше познайомилися з варіантом бюджету–2008, який подав попередній Кабінет Януковича—Азарова).

Основні претензії до документа: «погіршується якість місцевих бюджетів — частка заробітної плати зростає до 79% (а без врахування видатків на соціальне забезпечення — до 85%) проти 76% у 2007 році. Водночас прийнятна частка заробітної плати становить 66%, якщо враховувати видатки на бюджет розвитку. Обсяг бюджету розвитку падає з 4,4 млрд. грн. до 3,1 млрд. грн., що становить лише 2,71% обсягу місцевих бюджетів, це призводить до деградації основних фондів. Для порівняння, за вимогами ЄС частка бюджету розвитку повинна становити не менше 10%. Обсяг вилучення з місцевих бюджетів зростає на 36% — з 4,1 до 5,6 млрд. грн.» тощо.

Решта вимог не виглядає надто вже радикальною. Їх усього три. Перша: «збільшити обсяг видатків місцевих бюджетів у зведеному бюджеті України на 8,4 млрд. грн.»; друга: «ліквідувати Тендерну палату та передати її повноваження до органів місцевого самоврядування» і третя: «надати можливість органам місцевого самоврядування самостійно вирішувати питання щодо штатного розкладу виконкомів місцевих рад». І все. Нинішньому уряду тим легше буде погодитися на це, адже всі ці неприємні для міських голів обставини були закладені і в бюджет–2008, і взагалі в практику міжбюджетних відносин в Україні зовсім не демократами.