Тридцять років тому в місті Ужгород у сім'ї Муржів народилося дитя, якого батьки нарекли Шандором. Оточений змалечку музикою, він рано проявив свій абсолютний музичний слух. Це не дивно, бо ще його дід працював головним скрипалем і капельмейстером у герцога. І батько теж чудово грає на скрипці. Хлопчика в 9 років віддали на навчання в Центральну музичну школу при Московській державній консерваторії. Шандору поталанило з педагогом — він навчався у класі професора Ірини Бочкової, під керуванням якої закінчив ще й консерваторію й аспірантуру при ній.
За роки навчання став лауреатом кількох міжнародних конкурсів: імені Паганіні в Генуї, імені Віана де Мота в Португалії, імені Чайковського в Москві, імені Маргарити Лонг і Жака Тібо в Парижі, імені Пабло Сарасате в Мадриді. Його концерти з великим успіхом проходили в Японії, США, Великобританії, Франції, Італії, Іспанії, де він грав із кращими симфонічними оркестрами.
Для сцени Шандор узяв псевдонім — Граф Муржа. Саме це прізвище з'явилося на афішах Києва, коли він уперше побував із концертом.
Відомий скрипаль Ієгуді Менухін так висловився про нього: «Граф Муржа — чудовий молодий скрипаль, один із кращих у світі. Вперше я познайомився з ним у листопаді 1996 року на конкурсі скрипалів у Парижі. Слухав його із задоволенням. Він народився зі скрипкою в руках, і все прийшло до нього природно — красивий звук, величезний розмах експресії, яка виражена через блискучу техніку. Муржа проявляє розуміння музичних стилів різних епох та володіє їх секретом».
У щирості цих слів слухачі зможуть переконатися завтра, 30 січня, на концерті маестро в Колонному залі імені Лисенка Національної філармонії України. У супроводі Симфонічного оркестру філармонії під орудою Миколи Дядюри Граф Муржа виконає Концерт для скрипки з оркестром ре мажор Бетховена і Концерт для скрипки з оркестром ре мажор Паганіні.
Микола МАЛІЧЕНКО.