На самому початку візиту держсекретаря США Пауелла було заявлено, що він прибув до Москви «обговорити питання війни і миру у всьому світі». Але насправді розмови точилися навколо американсько-російських відносин та відносин Росії зi своїми сусідами.
Сьогодні на лінії Москва—Вашингтон спостерігається певне охолодження, викликане дещо різним баченням двома столицями подій в Іраку, Грузії та самій Росії. В останньому випадку йдеться про гальмування демократичних процесів у Росії, зокрема про арешт провідного російського бізнесмена Михайла Ходорковського, в якому Вашингтон вбачає політичне підгрунтя. Позавчора в інтерв'ю радіостанції «Ехо Москви» Колін Пауелл максимально делікатно, для уникнення можливих звинувачень у спробі втручання у внутрішні справи Росії, сказав: «Як у розмові з друзями, які просто обговорюють деякі питання з колегами, я вважав за необхідне висловити певне занепокоєння стосовно питань свободи преси, доступу до ЗМІ тих, хто балотується у виборні органи влади».
Ще до початку візиту Пауелл хотів нагадати російському керівництву про його обіцянки вивести свої війська з Грузії. Але позавчора, впродовж другого дня переговорів, тон Пауелла став більш примирливим, стало зрозуміло, що «нова Грузія» Михайла Саакашвілі, безпосередньо з президентської інавгурації якого Пауелл і прилетів до Москви, Вашингтону дорога, але Росія — велика і псувати з нею відносини також не варто. Тож Пауелл заявив, що Москва і Тбілісі самі повинні визначитися з питанням термінів виведення російських баз. І ще більше додав меду, коли пообіцяв: «У майбутньому Росія буде мати можливість отримувати контракти і субконтракти на розробки родовищ нафти в Іраку». Росіянам варто лише набратися терпіння та зачекати, коли в червні буде створено «новий повноцінний уряд Іраку». Пауелл також відсік ще одну подразливу для Росії тему, коли назвав чеченську проблему «внутрішньою справою Російської Федерації». І висловив при цьому сподівання, що російська сторона «буде вирішувати її політичними методами, виходячи з необхідності дотримання прав людини та міжнародних законів».
Пауелл в інтерв'ю «Ехо Москви» торкнувся іншої подразливої для Москви теми — передислокації американських баз із Німеччини до колишніх країн-членів Варшавського договору (йдеться про Польщу, Болгарію та Румунію). Пауелл у примирливому тоні заявив, що нові американські бази в Європі не становитимуть загрози для Росії та що чисельність американських військ у Європі буде скорочуватися. Він нагадав, що в роки «холодної війни» США тримали в Європі 300 тисяч своїх військовослужбовців, а нині їх менше 100 тисяч. Держсекретар США наголосив: «Ці нові бази не будуть становити армію, яка оточить Росію». І додав, що не варто розглядати це питання в колишньому дусі «холодної війни».