Голос спраглого в запорізькій «пустелі»

28.01.2004
Голос спраглого в запорізькій «пустелі»

(Укрінформ.)

      Тим небагатьом щасливчикам, які мають у кранах гарячу і холодну воду, важко уявити, як це жити, набираючи її в колодязі. Ну нехай просто жити, а то ще поратися по господарству, напувати свиней і корову, митися після того, як вичищав від гною сарай, особливо взимку, в мороз чи за нинішньої снігової «кваші», коли й носа надвір не хочеться показувати. Проте для більшості запорізьких селян сніг і дощ — велике благо, бо будь-які опади поповнюють висохлі резерувари і стають... питною водою. Це — область недобудованих водогонів, відключених від централізованої мережі сіл, селищ і містечок, край, де якісну воду на борщ чи суп вимінюють за молоко. Невже влада сподівається, що в таких умовах запорізькі села розквітатимуть і множитимуться?..

 

На безводді хоч з Дніпра пий

      У селі Ульянівка Вільнянського району краще не уточнювати, що таке танталові муки. У відповідь більшість місцевих мешканців спантеличено знизуватиме плечима, а дехто за «пучку солі» на рану можуть повестися досить безцеремонно. Не до сантиментів запорожцям, коли сільська громада постійно потерпає від дефіциту не лише хліба і видовищ, а й звичайної питної води. Це попри ту обставину, що село з трьох боків обіймає повноводний Дніпро!

      «Водопровід «з'їла» іржа, замінити хоча б кілометр труб — так грошей катма», — бідкається Олександра Касьянова, обрана ульянівцями сільським головою. Сільський бюджет на рік — це лише якихось 160 тисяч, як тут «відстебнеш» ремонтникам 30 тисяч? Ось і пішкують люди за село, до єдиної труби з питною водою. А дехто, ігноруючи засторогу санстанції, черпає воду просто з Дніпра, долаючи його крутосхили. Попри те, що обидві водонапірні башти влітку «забувають» про свої функції, комунальники не знижують тарифи і стверджують, що село їм уже заборгувало понад 30 тисяч гривень — у середньому по сорок гривень з двору.

      «Безводдя» — аж надто типове явище на Запоріжжі, з ним (тобто без регулярного водопостачання) в області живуть, вважайте, у кожному третьому заміському населеному пункті. Від «сушняку» потерпає селище Кушугум, Новоєленіка Запорізького району, де «водоканал» упродовж кількох років прагне передати водопровід на баланс громаді, а депутати не погоджуються, просять спершу за державні гроші відремонтувати водогін. Давно зник тиск у водомережі Нововасилівки, що у Вільнянському районі. Не крапає у половині осель села Чистопілля, другий рік без води злидарюють мешканці Комсомольського в Токмацькому районі.

      І з кожним днем розростаються межі рукотворної запорізької «пустелі». Упродовж кількох місяців змушені матеріалізувати воду невідомо звідки півтори тисячі мешканців села Новогорівка. Тут на одній свердловині «згоріла» помпа, на другій — двигун. І надії немає ніякої. Не дочекавшись платежів від сільських споживачів (які опинилися у статусі безробітних після банкрутства місцевої птахофабрики), місцевий райкомунгосп узагалі закрив у Новогорівці свою філію. Тепер по воду люди їздять у райцентр Токмак — за 25 (!) кілометрів. Потерпає село і від нечистот: за тридцять років експлуатації очисні споруди віджили свій ресурс і відновленню не підлягають. Відтак сотні кубометрів клоаки щодоби заливають двори, городи, пливуть у ставок. Токмацька райдержадміністрація мовчить — «прокинеться», вірогідно, тоді, коли екокатастрофа стане реальністю.

Не буде води — познімаємо дроти

      Зрештою, на владу сільські громади не покладають особливих надій, а вирішують справу самотужки. Бо, як часто буває в наші дні, від влади — лише додаткові клопоти. У Червонодніпровці, приміром, надто підприємлива пані Любов О. взяла в оренду півкілометра берега Дніпра — саме ту ділянку землі, на якій розташувався не лише пляж, а і єдине для села джерело питної води. 120 сільських дворів дарованого природою джерела водопостачання! Час уже втрутитися у ситуацію адміністрації Запорізького району, аж ні. Натомість влада в особі сільського голови Миколи Пазюка, виправдовуючись, стверджує, мовляв «такого бути не може, аби люди лишилися без води». Водночас визнає, що заявку орендаря задовольнили, особливо не цікавлячись особою і власне намірами немісцевої пані...

      Рішення доведених до відчаю людей бувають аж надто безпрецедентними. Втомившись тягати відра, мешканці Новогорівки загрожують перекрити автомагістраль «Запоріжжя — Бердянськ». У багатьох громадах готуються до «енергетичної вендети»: якщо, мовляв, електромережі і надалі знеструмлюватимуть цілі села, то «боржники» помстяться демонтажем ліній електропередач!

      До речі, енергетики — постійне «джерело» зневоднення для запорізьких сіл. Непомірні тарифні апетити обленерго спричинили кризу неплатежів. Як результат —  упродовж чотирьох діб мешканці сімнадцяти сіл Мелітопольського, Якимівського і Василівського районів сиділи без води — було знеструмлено Запорізький груповий водогін. Набат тривоги забила обласна санітарно-епідеміологічна станція...

      А коли в бюджеті села Сміле Куйбишевського району не змогли нашкребти кілька десятків тисяч на ремонт водопроводу — кмітливий люд підказав альтернативне джерело фінансування. Скликали сходку громади й ухвалили ... демонтувати два бойових літаки, бронетранспортер і танк Т-34! Місцевий музей, ясна річ, виглядає вже не так солідно, але завдяки проданій на металобрухт історичній зброї реанімували водогінну мережу і в Смілому, і в сусідній Самойлівці. Отримавши воду, навіть фронтовики перестали бурчати з приводу «афери».

Навіть Нікулін не допоможе...

      Генеральний директор обласного комунального підприємства «Запоріжжяводоканал» Микола Нікулін далекий від оптимістичних прогнозів. Навіть стосовно центральних районів регіону — Василівського, Оріхівського, Веселівського, Великобілозерського, Пологівського, Токмацького та Михайлівського — він не зміг пообіцяти нічого втішного. Тут воду беруть зі свердловин, однак потужностей бракує. І ситуація ускладнюється, вода стає не просто непитною, а життєво небезпечною. Анатолій Нестеренко, мешканець Малої Білозерки, розказує, що тепер у них хіба що першокласник не знає, чому у кранах згіркла вода і чому її, бува, не дочекатися: не було б спорудження Запорізького залізорудного і Таврійського гірничо-збагачувального комбінатів — не було б і проблем. А тепер...

      Згубні наслідки наступу промисловиків на «глибинку» у Василівському районі відчули вже у 90-х роках. У 1985-му, коли розпочалося будівництво Таврійського ГЗКу, держава зобов'язала Міністерство промисловості задіяти систему водопостачання центральних районів Запорізької області. Попервах Мінпром здивував темпами робіт, і станом на 1996 рік будівельна готовність системи водопостачання сягнула 97 відсотків. Залишалося оствоїти лише чотири мільйони гривень, розказує керівник облводоканалу Микола Нікулін, однак об'єкт де-факто «заморозили», виділивши після цього лише 0,2 мільйона гривень. І це тоді, коли рівень води у свердловинах знижується катастрофічно — на півтора-два метри щороку!

      За прогнозами екологів, у 2005-му, максимум у 2006 році в умовах повного «сушняку» може опинитися Василівка, а слідом за райцентром — усі села району, а також містечка Дніпрорудне та Степногірськ, де базуються вищезгадані залізорудний і гірничо-збагачувальний комбінати. Наслідки дії «закону сполучених посудин» невдовзі відчують на собі мешканці Оріхівського та інших сусідніх районів.

      Спробу почергово ввести комплекс у дію керівництво облводоканалу здійснило,  однак Київ фінансово не допоміг навіть задіяти першу чергу водогону добовою потужністю 50 тисяч ку- бометрів (цього  вистачило б для потреб Василівки і району). Не реагує столиця і на висновки експертів представницьких комісій, які застерігають: ще кілька років — і недобудована система водозабезпечення буде зруйнована вщент. Зокрема, й місцевими «металістами».

      Звичайно, є й інші шляхи вирішення найбільшої комунальної проблеми сіл і містечок області — знайти недержавні шляхи фінансування для державного водогону. Але ніхто з «приватників» не спокушається незавершеним об'єктом. Виник було варіант концесії: грошовиті люди довели б об'єкт до пуття, покористувалися б ним років із п'ятнадцять-двадцять та й повернули б назад, державі. Однак наша влада — як той пес на сіні: і сама нічого не робить, і будь-яку ініціативу «під корінь» рубає...

      Тому й «гниють» та розкрадаються труби поблизу Василівки. Ще майже півтораста мільйонів гривень де-факто «іржавіє» у канаві, прокладеній між Каховкою і Бердянськом, де понад сімнадцять років триває будівництво іншого 175-кілометрового водопроводу. Хоча води з Каховського магістрального каналу, тобто з Дніпра, так чекають мешканці не лише Бердянська, а й зневоднених південних районів області — Якимівського, Приморського, Мелітопольського, Приазовського...

      Бо сьогодні у селі Андріївка Бердянського району, приміром, кілька тисяч сімей живуть від дощу до дощу, задіюючи під час злив найпримітивніші водозбірники — труби, інші саморобні місткості, бетонні колодязі. Заможніші купують привозну воду. Бідніші вимінюють її на молоко — у співвідношенні 1:1.

      Завдяки таким оборудкам власники водовозок з курортного Бердянська, за найскромнішими підрахунками, щомісяця «знімають» по мільйону-півтора чистого прибутку. Бо коли з кранів райцентру капає ледве не вся система хімелементів Менделєєва (тільки солей і сульфатів у ній — 500 відсотків від того, що спроможний перетравити людський шлунок!), особливо перебирати харчами (точніше, питною водою) не доводиться. На цьому тлі навіть дніпровська вода, попри згубний вплив Чорнобиля і базованих на берегах Славутича промислових гігантів, є незрівнянно чистішою...

Казав гарант: грошей дам, а в роті — досі сухо

      Світло в кінці тунелю блимнуло для запоріжців один раз, під час візиту Леоніда Кучми у березні 2002 року, напередодні парламентських виборів. Тоді одна поважна особа з облдержадміністрації настійливо пропонувала авторові цих рядків звернутися на прес-конференції до Президента з «гарним запитанням»: «Коли ж, врешті-решт, буде завершено спорудження водогону до Бердянська?». З'ясувалося, що поміж інших Кучма привіз тоді обіцянку дофінансувати об'єкт, і для оприлюднення цієї новини його оточення шукало привід. «Потрібне» запитання запрограмованим тоном прозвучало з інших вуст. Кучма пожвавішав, запевнив: цьогоріч бердянці питимуть гарну водичку! Мовляв, відповідне доручення вже підписане.

      Керівник Запоріжжяводоканалу Микола Нікулін згадує тодішні цифри: аби задіяти першу чергу водоводу (а це 25 тисяч кубометрів питної води щодоби), необхідно 14,8 мільйона гривень, за спрощеною схемою будівництва (введення — поточного року, повне завершення об'єкта — у 2003-му) — 7,5 мільйона. Де-юре столиця виділила лише чотири мільйони. Де-факто, згадує міський голова Бердянська Валерій Баранов,  наприкінці року тільки крапнуло з цієї суми. І то після неодноразових звернень мера і його команди до Мінфіну та Мінекономіки. Там не заперечували: доручення Президента є, але грошей немає... І упродовж кількох місяців відверто посилали гінців з курорту чимдалі. Ще далі доводиться ходити «делегатам» із запорізьких сіл, які вже й не сподіваються отримувати воду інакше ніж за великі гроші з дiжок...

      Тим часом Леонід Кучма обіцяв, що водогін запрацює у вересні 2002 року. Єдине, що змінилося з того часу, — так це тарифи. Приміром, Бердянський міськводоканал за те, що пити «ніззя» і чим навіть голову без шампуню не помити, бо волосся стирчатиме вусібіч, дере зі споживачів майже по дві гривні за куб.

      Фінансування водного проекту з обласного бюджету гальмує та обставина, що НАЕК «Енергоатом» не повертає Запоріжжю понад 16 мільйонів гривень, позичених для потреб Запорізької АЕС, згідно з рішення сесії обласної ради. Частину цих коштів регіон має намір задіяти для фінансування добудови водогону «Каховка — Бердянськ» і, відповідно, виручити як місто, так і всі супутні села. Але все це існує в проектах...

* * *

      Отож сьогодні сотні тисяч мешканців Запоріжжя сподіваються хіба що на диво — реалізацію чергової комплексної програми водопостачання Запорізької області. Її затверила на період 2003—2011 років у грудні 2003 року чергова сесія обласної ради. На папері влада ніяк не змириться з тим, що мешканці 469 із 958 населених пунктів області централізовано не забезпечені якісною питною водою. Та чи ж виділить держава зі своєї казни мільярд з лишком гривень для добудови обіцяних центральних водоводів? Вірогідно, що так. Якщо восени поточного року Україна отримає того Президента, на якого вона заслуговує і який здатний відповідати за свої обіцянки. Інакше довго ще на Запоріжжі питимуть «щось таке» — аж ніяк не схоже на Н2О.

  • І хліб, і до хліба

    Станом на 23 травня, за інформацією прес-служби Мінагрополітики, ярі зернові та зернобобові культури з кукурудзою при прогнозі 7,3 млн. га посіяли на площі 7 млн. га, суттєво перевершивши минулорічні показники. >>

  • Японський трактор у лізинг

    Як свідчить моніторинг ринку останніх років, найбільшою популярністю в українських аграріїв сьогодні користується техніка виробництва США. І рiч не тільки в тому, що засновника всесвітньо відомої компанії «Джон Дір» наші фермери сприймають як свого рідного інженера-емігранта Івана Козу. Американська техніка справді добре зарекомендувала себе в полях України. >>

  • Аграрна арифметика

    Міністерство аграрної політики і продовольства України сформулювало ключові напрями, за якими найближчим часом відбуватиметься реформування галузі. Комплексний стратегічний план, в основу якого їх і покладено, отримав назву «3+5». >>

  • Наша риба впіймала шхуну

    Апеляційний суд Одеси минулого тижня виніс остаточне рішення про конфіскацію на користь нашої держави турецької рибопромислової шхуни ZOR та близько п’ятнадцяти кілометрів сіток — знаряддя лову. Шхуна назавжди залишається в Україні. >>

  • Росіяни хочуть солі?..

    Росспоживнагляд дозволив українському державному підприємству «Артемсіль» відновити постачання солі до Росії. Очікується, що підприємство постачатиме до Росії 170 тисяч тонн солі щороку. Росспоживнагляд повідомив Федеральну митну службу про допуск продукції з 10 травня. >>