Запоріжсталь «сватають» росіяни?

28.01.2004

      За інформацією відділу зв'язків із громадськістю і ЗМІ, ВАТ «Запоріжсталь» поточного року реалізує суттєвий пункт технічного переоснащення комбінату. Йдеться про впровадження проміжного перемотувального пристрою для стану гарячої прокатки тонкого листа. Спеціальний тендер, оголошений запоріжцями, виграла канадська фірма Hatch Steltech. Її представники досить оперативно прибули до Запоріжжя, аби підписати контракт на доставку і монтаж койлбокса. Ритуал обміну завізованими документами виконали фінансовий директор Запоріжсталі пан Рабцун і віце-президент канадської фірми пан Корабі. Термін виконання контракту — два роки. Основний обсяг робіт намічено реалізувати впродовж цього року.

      За словами директора з маркетингу пана Освальда, котрий є менеджером проекту, на підприємствах у різних країнах світу працюють сорок дев'ять койлбоксів, і ювілейний, запоріжсталівський, буде найсучаснішим. «Його впровадження уможливить розширення на вашому стані сортаменту продукції високої якості. А це є гарантією освоєння нових ринків збуту», — зауважив пан Освальд.

      Це металургійне ноу-хау суттєво блідне на тлі іншої новини — про оборудки з пакетами акцій металургійного гіганта України. Нагадаємо, у 2001 році держава продала свій останній 25-відсотковий пакет акцій на цьому підприємстві за 71,1 мільйона гривень, тобто де-факто подарувала його ТОВ «Торговий дім «Запоріжсталь». Про цю оборудку доцільно згадати з огляду на ту обставину, що днями Антимонопольний комітет України дозволив компанії Mavezton Limited придбати аналогічний пакет одного з великих акціонерів Запоріжсталі. Вартість? Ясна річ, що це не для розголошення. Прикро, що державні пакети стратегічних підприємств, чия продукція завжди є ліквідною і затребуваною, Фонд держмайна спускає за безцінь, тим самим збіднюючи державну казну. За іншими правилами продає свої акції приватник. З неофіційних джерел «випливло» припущення, що базована у Великобританії компанія готова сплатити за 25-відсотковий пакет ледве не мільярд. А що? Йдеться про купівлю чверті майна потужного комбінату, чистий прибуток якого щодня сягає мільйона гривень. Декілька років — і власники компанії окуплять свої витрати.

      За відомостями деяких ЗМІ, згадана компанія пов'язана з іншою, яка де-юре теж має англійські корені, — Waybzidge Investments ltd, яка належить російським бізнесменам Едуарду Шифріну та Олександру Шнайдеру. Придбання 25 відсотків акцій вищезгаданою компанією означатиме перехід повного контролю над Запоріжсталлю до рук іноземців. Решта співвласників комбінату, як- от ТОВ «Торговий дім «Запоріжсталь» чи компанія «Захід-Резерв», втрачають роль навіть другої чи третьої скрипки.

      Тож чи не тому на Запоріжсталі заплановано технічне переоснащення, що цей гігант металургії вже не є українським?