Усе, шановні українці, часи фіктивних шлюбів заради жаданої позначки у документах, коли обов'язковою умовою прийняття на роботу в столиці чи в обласному центрі була наявність прописки, тепер остаточно минули. Віднині наші паспорти не штампуватимуть позначкою «ПРОПИСАНИЙ», а всі ми матимемо свободу жити, де захочемо, — згідно з законом про свободу пересування i вiльний вибiр мiсця проживання, який був прийнятий Верховною Радою 11 грудня минулого року.
Тепер ви, прибувши на нове місце мешкання, зобов'язанi протягом 10 днiв зареєструватися.
Для реєстрації необхiдна письмова заява, паспортний документ, квитанцiя про сплату державного збору, а також два примiрники талона про зняття з попередньої реєстрацiї. Причому заява про реєстрацiю мiсця мешкання є єдиною пiдставою для реєстрацiї — її слід подати протягом 7 днiв пiсля прибуття на нове мiсце. При реєстрацiї мiсця перебування iнформацiя про громадянина повiдомляється до органу реєстрацiї за мiсцем проживання. До слова, закон розрізняє поняття «місця перебування» і «місце мешкання». Якщо ви живете у якомусь селищі чи місті менше ніж півроку, то це — місце перебування, а коли затримуєтеся на певному місці більше 6 місяців, то це — місце мешкання.
Реєстрацiя мiсця мешкання i мiсця перебування особи проводиться вiдповiдним органом офiцiйно уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань реєстрацiї. Але все ж логічні обмеження щодо вибору місця мешкання існують. Приміром, не можна буде оселятися у місцях, що перебувають у прикордоннiй лiнiї, на територiях вiйськових об'єктiв, що вiдносяться до зон з обмеженим доступом, на територiях, де в разi небезпеки поширення iнфекцiйних захворювань i отруєнь людей введено особливi умови i режим мешкання населення й господарської дiяльностi, а також на територiях, де введено вiйськовий або надзвичайний стан.
Щоправда, правоохоронці, яким доведеться безпосередньо працювати за цим законом, до коментарів його вдаються неохоче. Мовляв, позитиви і негативи відміни прописки виявляться пізніше. Як пояснила «УМ» працівник Департаменту громадянства, паспортної та імміграційної служби МВС України Тетяна Нікітіна, наразі порядок роботи за цим законом тільки розробляється. Яким чином контролюватиметься процес реєстрації і як встановлюватиметься відповідальність за нереєстрацію, достеменно не відомо. «Я певна, — каже Тетяна Василівна, — що ніхто не ходитиме за кожною людиною і не перевірятиме, чи зареєстрована вона. Але відсутність тієї ж реєстрації легко встановлюється під час оформлення інших документів. І за невиконання закону людина сплачуватиме штраф. Скільки саме, поки що не встановлено».
Що ж до позитивів, то тут, за словами пані Тетяни, головне досягнення — розширення прав українських громадян і наближення нашого законодавства до європейського, де прописки не існує. Хоча що реально ми, «пересічні українці», матимемо з цих прав? Тут поки що більше туману, ніж реальних благ. Бо щось важко віриться в те, що коли ви більш як півроку знімаєте у Києві житло, то можете з чистою совістю стати в чергу на квартиру. І, до речі, як сплачуватимуться комунальні послуги у тій квартирі, яку ви знімаєте сім'єю?