Більш як два з половиною мільйони мусульманських прочан очікують цього року на хадж у священних і закритих для «невірних» (не мусульман) саудівських містах Мекка і Медіна. Паломництво до головних священних місць світу ісламу є однією з п’яти основ віри, і його повинен здійснити хоча б раз у житті кожен мусульманин, який має для цього фізичні й матеріальні можливості.
Цьогоріч здійснять хадж щонайменше 11 кримських татар. А от Росія б’є власні рекорди — до Мекки вчора відправилися аж 25 тисяч мусульман.
Ізраїль у неділю та вчора розблокував кордони Сектора Газа і надав можливість відбути на хадж 491 палестинцю. Загалом кількість «відпущених» з Газа має становити 900 осіб. Але головною «зіркою» цьогорічного хаджу є Махмуд Ахмадінежад, який першим з іранських президентів після ісламської революції 1979 року приєднався до прочанського загалу.
Головні заходи хаджу розпочалися вчора. Приблизно 1,9 мільйона прочан (1,7 мільйона з–за кордону та 200 тисяч громадян Саудівської Аравії) у білих робах вирушили з Мекки до розташованої за п’ять кілометрів на схід від цього міста долини Міна. Вони пройдуть тим шляхом, який 1400 років тому долав пророк Магомет. У Міні це людське море проведе ніч із понеділка на вівторок, молячись у шатрах, а сьогодні вранці вирушить далі — на гору Арафат, де пророк отримав останній розділ священної книги мусульман — Корану. На цьому пагорбі прочани впродовж цілого дня проситимуть Бога про прощення гріхів. Завтра з гори Арафат розпочнеться другий етап прочанського шляху, який завершиться в п’ятницю.
Там прочани повинні будуть сім разів у напрямку проти годинникової стрілки обійти навколо Кааби, структури у формі куба,на яку моляться всі мусульмани світу.
Також у п’ятницю відбудеться ритуал закидання камінням стовпа, який символізує Сатану. Саме цей ритуал, який проходить у страшенній тисняві, щороку закінчується численними людськими жертвами. Під час тисняви на мосту Джамарат, який веде до стовпа нечистої сили, та безпосередньо навколо нього 2004 року загинула 251 особа, 2006 року — вже 364 особи. Цього року до мосту було добудовано третій рівень, і саудівська поліція вжила ще більші заходи безпеки. Відтак пропускна здатність мосту на годину становить тепер 200 тисяч осіб. Але керувати такими масами екзальтованих людей не завжди вдається.
НАШІ
Кримські татари втратили «квоту» на хадж
Оскільки муфтіят Криму не співпрацює з муфтіятом України, то він і не увійшов до «української квоти» офіційно запрошених на хадж. Як повідомили власному кореспонденту «УМ» Василю Садовському в муфтіяті Криму, цьогоріч у приватному порядку через турфірму «Хезмет–тур» (місто Москва) поїхали 11 прочан із числа кримських татар (торік — дев’ятеро). Починаючи з 1999 року і до 2005–го включно, на запрошення короля Саудівської Аравії хадж щорічно здійснювали 105 кримських татар.
Кримська квота фактично безповоротно (вона моментально заповнюється бажаючими з інших країн) втрачена через давнішній внутрішній конфлікт керівництва меджлісу з фондом «Крим–2000», який забезпечував організаційну сторону, керівництвом ВР АРК (він офіційно звертався до МЗС України з проханням). А також через «самостійність» кримського муфтія стосовно муфтія України в особі шейха Ахмеда Таміма.