Про стосунки між членами коаліції й довіру
Вікторові Ющенку хотілося б, аби Прем’єр–міністром стала саме Юлія Тимошенко, зізнався Президент. Саме тому він повторно подав її кандидатуру на затвердження Верховної Ради. «Ключова відповідальність (за те, що в Україні досі немає уряду), я переконаний, лежить на двох політичних силах: Партія регіонів та Блок Юлії Тимошенко, і плюс «Наша Україна» як такий довісок», — зазначив Ющенко в інтерв’ю «5–му каналу». За його словами, «йдеться не тільки про проблеми регламенту». «Насправді не завжди навіть ідеться про змістовні ідеологічні протиріччя, а про набагато прагматичніші речі», — наголосив В. Ю.
Учасники парламентської більшості повинні довіряти одне одному, бо з коаліцією в 227 голосів без довіри «дуже складно буде рухатися країні». «Парламент може стати джерелом нестабільності, як він став рік тому», — попередив глава держави. «Моє заклинання, що сила в єдності, вже не повторюю, бо це аксіома. Ми розуміємо, що 227 ефективні тільки в тому випадку, якщо між нашими ліктями не пройде жодна зрада й недовіра». Ну і «ніяких переглядів на політичному полі, маніпуляцій з різними політичними силами чи групами не можна допускати». Натомість Президент не втрачає надії, що до коаліції долучиться Литвин: «Я думаю, що пропозиції, в тому числі Блоку Литвина — це, можливо, буде та річ, навколо якої може піднятися і рівень культури дискусії, й сама ціль формування нових параметрів взаємодії».
Про «свіжу кров» у Кабміні по квоті «НУНС»
Про суперечності зі своєю опорою у ВР — фракцією блоку «Наша Україна — Народна самооборона» — Ющенко розповів так: «Проблема у фракції та, що від Президента по суті вимагають, щоб він назвав імена. Моя умова: я можу назвати імена, колеги, але зустрічна вимога — ви повинні одноголосно їх підтримати. Якщо такого симбіозу не виникає, я буду поважати вибір фракції. Колеги, формуйте позицію, формуйте кандидата, підтримуйте його одноголосно. Якщо це вам вдається, будь ласка, рухайтеся». Нагадаємо, фракція «НУНС» категорично заперечує деякі із запропонованих Президентом кандидатур на міністрів в уряді Тимошенко. Зокрема, «помаранчеві» нардепи виступають проти призначення на Міносвіти Василя Кременя та Миколи Оніщука — на Мін’юст.
За словами В. Ю., на засіданні фракції минулого четверга він «виклав аргументи, що запропоновані кандидатури треба сприймати не через призму пакета уряду, а в цілому тих балансів, які нам треба зробити, починаючи від спікера парламенту, Прем’єр–міністра, розподілу комітетів і ситуації у фракції». «По–друге, є мотиви професійні. Треба просто представити «свіжу кров», свіжі погляди, свіжу механіку реалізації реформ, — зазначив глава держави. — По–третє, головне зараз — домовитися, щоб питання складу Кабінету Міністрів не стояло на заваді й не було найменшим сумнівом щодо прийняття цілого пакета». «Найбільша дискусія» була через міністра освіти, розповів Ющенко. Однак позиція Президента була сприйнята головою фракції».
Про Гриценка і колгоспи
У відповідь на запитання про те, чому замість Анатолія Гриценка на посаду міністра оборони він запропонував Юрія Єханурова, глава держави висловив переконання, що це прискорить реформування армії. «Я виходив з тої позиції, що сьогодні армії потрібне свіже око. Зокрема, людина, яка б дещо по–іншому подивилася на систему роботи Міністерства оборони, раціоналізувала особливо фінансові потоки, оптимізувала ту систему власності структур, які тримаються на економіці Міністерства оборони», — зазначив Президент. Потрібно «зробити Міністерство оборони міністерством, яке більше відповідає за боєздатність, ніж за колгоспи, радгоспи, лісгоспи, 42 заводи з ремонту когось чи чогось». За таких умов, зауважив Ющенко, виникають сумніви, що Україна зможе з 2010 року перейти на професійну армію.
Про домовленості з Юлею
Припущення про те, що умовою внесення її кандидатури на посаду Прем’єра для Юлії Тимошенко була підтримка Ющенка на наступних президентських виборах, главу держави принижують. «Я не каліка, я не випрошую ні в кого те, що повинно бути моєю власною відповіддю. Відповідь не залежить від того, хто з ким зараз домовляється, — наголосив В. Ю. — Я ніколи не буду заручником чиїхось інтриг. Президент не повинен гратися в ці інтриги. Це примітивний підхід».
Віктор Ющенко переконаний, що БЮТ і «НУНС» винесли уроки з минулого й не допустять повторення помилок 2005 року: «Ми про це багато говорили (з Юлією Тимошенко). Я отримав, на мій погляд, щиру позицію. Це мене переконало в тому, що уроки зроблено».
Про Януковича–Прем’єра
А Віктор Янукович не залишиться Прем’єр–міністром навіть у тому разі, якщо Тимошенко на цю посаду не затвердять. «Тому що працювати без бюджету, повноцінного уряду, без парламентських комітетів, без десятків рішень, які потрібні для початку нового року — і фінансового, і бюджетного, і економічного — це самогубство», — вважає Президент. —
Ющенко розкритикував уряд Януковича за нестачу реформ у багатьох сферах — ЖКГ, освіти, охорони здоров’я, аграрній, енергетичній тощо. Водночас В. Ю. зауважив, що надходження до бюджету порівняно з попереднім роком зросли на 22 відсотки, а наступного року зростуть ще на процентів 30—40.
Про політреформу
«Якщо ми хочемо дати відповідь на те, як досягти політичної стабільності, треба переглянути політреформу 2004 року — починаючи від європейських агенцій і закінчуючи внутрішніми експертами, лідерами політичних сил», — підкреслив глава держави. Нова редакція Конституції, на його думку, має бути ухвалена на референдумі, але парламент має взяти активну участь у її обговоренні.