Понад тиждень тому Президент України підписав указ про звільнення Інни Богословської з посади голови Державного комітету з регуляторної політики і підприємництва. За кілька днів до того пані Богословська заявила, що подає у відставку.
Як і екс-міністр економіки Валерій Хорошковський, який подав у відставку на початку січня, панi Iнна пояснила свій вчинок протиріччями, які виникли в її роботі при взаємостосунках із першим віце-прем'єром, міністром фінансів Миколою Азаровим, який відповідає за економічний блок уряду. На сайті Кабінету Міністрів з'явився коментар прес-служби стосовно цієї заяви. «Відставка голови Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва І. Г. Богословської відбулася з об'єктивних причин, — зазначається у коментарі, — оскільки рівень і якість роботи цього органу під її керівництвом не відповідали поточним вимогам економічної ситуації, стратегічним завданням, визначеним в Програмі діяльності Уряду. І. Г. Богословська не зуміла належним чином організувати роботу Державного комітету з питань регуляторної політики та підприємництва, відтак не здійснювалася ефективна регуляторна політика, не готувалися необхідні законодавчі ініціативи, не відбувалося стимулювання розвитку підприємництва з метою забезпечення сталого економічного зростання, — йдеться далi в коментарi кабмiнiвської прес-служби. — Можливість залишити посаду за власним бажанням І. Г. Богословська використала для безпідставної та некоректної критики як діяльності уряду в цілому, так і окремих його керівників. Її заяви спрямовані винятково на формування особистого іміджу та отримання політичних дивідендів. У напруженій та відповідальній роботі керівників органів виконавчої влади особистим політичним амбіціям немає місця. Це принципова позиція уряду».
Щоб оцінити, наскільки принциповим є це протистояння і чи справді економічний блок уряду потерпає від неуцтва, як це стверджує екс-голова Держкомпідприємництва, варто ознайомитися докладніше з текстом заяви Інни Богословської, який вона передала представникам ЗМІ.
На думку пані Богословської,оскільки сучасна система виконавчої влади України є гібридом залишків радянської адмінсистеми і слабких зародків інструментів ринкової економіки, вплив суб'єктивного фактора залишається неприпустимо високим. Існує благодатний грунт для таких людей, як Азаров, і на ній процвітає таке явище, як «азаровщина». «Азаровщина», зазначає далі Інна Богословська, — це, по-перше, неповага до громадян власної країни і нелюбов до самої України, невіра в її сили. Від «звірств» податкової в часи Азарова до демонстративного небажання говорити українською мовою й активної участі у створенні Єдиного економічного простору. По-друге,відсутність системного підходу, проектного мислення і робота в постійному стані «авралу», гасіння пожежі. За увесь час роботи не було проведено жодної наради за участю керівників міністерств і відомств економічного блоку, на якому б розглядалися питання стратегії і тактики економічної політики, стверджує Інна Богословська. Водночас проведені Міністерством фінансів спонтанні заходи суперечать проголошенiй урядом і прийнятiй Верховною Радою Програмі соціально-економічного розвитку. Ще однією ознакою «азаровщини» пані Богословська вважає використання бюджетних коштів як своїх власних і нагадує про «палаци» податкових адміністрацій та «хатини» центрів соціальної допомоги або судів.
Як колишній народний депутат пані Богословська звертає увагу на цілковиту зневагу до закону, що, на її думку, є характерною рисою стилю роботи першого віце-прем'єра. Як у часи «азаровщини» податкова адміністрація видавала документи, що суперечать законові, так і сьогодні перший віце-прем'єр є головним ініціатором прийняття незаконних рішень як Верховною Радою, так і Кабінетом Міністрів — від зміни законом про бюджет правил оподатковування, спроб знищення спрощеної системи оподатковування, зниження мінімальної заробітної плати — до зменшення базових показників для розрахунку пенсій. Іншими словами — від податків на памперси — до «податку на пенсію».
До «принципів», якими керується нинішній перший віце-прем'єр, Інна Богословська зараховує подвійні стандарти і лицемірство. З одного боку — тверді вимоги сплати податків платниками податків, з іншого — порушення закону і неповернення мільярдів обігових коштів підприємств у виді ПДВ. Декларування власної святості — i повсюдні «відкати» при поверненні ПДВ, спонукання до внесків у фонд «Професіонал». Вимога до інших скорочувати бюджетні витрати — i неймовірне роздування штатів та підвищення зарплат для «своїх» у Державній податковій адміністрації. А тепер — ті ж тенденції в Міністерстві фінансів: окреме від інших підвищення зарплат, створення власного бюджетного ВУЗу, купівля парку автомобілів для міністерства, виділення десятків мільйонів гривень для «соціального захисту» і житлового будівництва для працівників Мінфіну. Грунтується ця «ідеологія», за словами Інни Богословської, на войовничому неуцтві, визнанні тільки власної правоти. Уже ні для кого не секрет, що «азаровці» постійно порушують регламент роботи Кабінету Міністрів. На розгляд урядових комітетів Мінфіном виносять неузгоджені з іншими міністерствами і відомствами, незаконні, «сирі» документи.
Неодноразово пропонувалося приймати проекти постанов Кабміну взагалі «зі слів». Практика винесення першим віце-прем'єром на засідання Кабінету Міністрів документів, що не були розглянуті на урядових комітетах, стала постійною. Свідомо порушуються правила регуляторної політики, проголошеної Президентом і встановленої законом.
Як наслідок, замість осмисленої, системної праці, дiяльнiсть Держпідприємництва є постійним «відловлюванням шедеврів» Мінфіну і боротьбою з «азаровщиною». Мінфін став ідеологом «протягування» антиринкових законів, розширення бази оподатковування без зниження ставок, тобто збільшення податкового тиску, адміністративного регулювання цін, збереження низьких соціальних стандартів. Інна Богословська переконана, що кожен житель України стикається з проявами «азаровщини» у своєму місті, області, селі. Коли такі люди при владі, вважає вона, економічне процвітання країни є неможливим.
ДО РЕЧІ
Коментуючи відставку Інни Богословської, лідер блоку «Наша Україна» Віктор Ющенко зазначив, що уряд Януковича займається політиканством, а не професійною діяльністю. За його словами, сьогодні політика Кабінету Міністрів формується не на Грушевського, а в іншому місці й знаходиться на такому рівні залежності, що блокує дорогу в уряд професіоналам, які не поспішають туди йти. Віктор Ющенко зазначив, що Інна Богословська почала «говорити нормальною мовою, оцінюючи цю злочинну владу», і це йому приємно. І додав: його дивує те, що два роки тому вона говорила зовсім інше.