Константинопольський патріарх Варфоломій І, духовний лідер 300 млн. православних християн світу, позавчора увечері прибув з візитом на Кубу, повідомила агенція «Рейтер». Упродовж п'яти днів перебування на острові він освятить першу церкву, яка була збудована після приходу 1959 року до влади кубинського лідера Фіделя Кастро, зустрінеться з місцевою православною громадою. Варфоломій І прилетів зі Стамбула до Гавани літаком компанії «Олімпік Ейрвейс», який йому безкоштовно надав уряд Греції. В аеропорту ім. Хосе Марті високого гостя зустрічав особисто піднесений Фідель Кастро, який був одягнений у свою традиційну військову уніформу оливково-зеленого кольору. Гостя також вітали представники місцевих католицької та протестантської церков, одягнені у все біле діти подарували патріарху букети троянд, а хор відспівав кілька сакральних пісень грецькою мовою. Далі хазяїн та гість відбули чорним автомобілем «Мерседес-Бенц» на розмову до Палацу революції, перед яким їх привітала почесна військова варта.
Це перший візит православного патріарха до католицької Латинської Америки за всю історію існування православної церкви. Невеличка православна церква у Візантійському стилі була збудована в серці колоніальної Старої Гавани неподалік гавані за кошти комуністичного уряду Куби, який починаючи з 1992 року дозволяє кубинцям займатися релігійною практикою. Мозаїку, ікони, золоті канделябри та дерев'яний вівтар з оздобленням ручної роботи для оформлення церкви було привезено з Греції. Також iз Греції доставили анагліфію віком 400 років із зображенням Ісуса Христа та його апостолів, яка розміщена над входом до храму. Вона є копією зображень, які прикрашають входи до грецьких церков Х-ХІІ століть.
Чотиригодинна церемонія освячення церкви святого Миколая відбудеться в неділю. Очікують, що при цьому Фідель Кастро сидітиме на одному з трьох тронів поруч із Варфоломієм І і навіть має поцілувати освячений хрест святого Андрія. На церемонію також прибув із Мексики православний митрополит Афенагор, який заявив кореспонденту «Рейтер»: «Він (Кастро) був дуже радий подарувати кубинському народу цю церкву, і відтепер православ'я стане частиною християнської спільноти Куби». Грецька православна церква була зведена в Гавані у 50-х роках, але після здійсненої Кастро революції більшість греків залишили острів, і церкву було перетворено на дитячий театр. На цей час на переважно католицькій Кубі мешкають лише дві-три тисячі православних, але лише одиниці з них — греки. Більшість становлять росіяни, українці, білоруси та болгари, які перебралися на Кубу за комуністичних часів. Сподіваються, що після відкриття церкви святого Миколая вони також відвідуватимуть її, як і дипломати та фахівці з православних країн, які працюють за контрактами на Кубі. Варфломій І є найвищим релігійним діячем, який відвідує Кубу після Папи Римського Івана Павла ІІ, котрий побував у цій країні 1998 року. Але, на жаль, кубинська влада до цього часу не надає католикам дозволу на будівництво на острові нових церков. Православна церква, яку освятить Варфоломій І, є першою церквою будь-якої віри, що була збудована на Кубі за 45 років правління Фіделя Кастро.