Про Бріттані Мерфі більшість українських кіноглядачів дізналася після виходу на екрани доволі примітивної молодіжної комедії «Молодята». Так вона у нас і залишалася переважно зіркою однієї ролі, принаймні до появи у «Місті гріхів» (до слова, зараз Брітт знімається у продовженні цього фільму). Навіть прикро за дівчину, бо насправді Бріттані — досить талановита актриса. Що й довела, чудово зігравши ролі у «серйозних» стрічках на кшталт «Автомобільні прогулянки із хлопцями» (2003) та «Мертва дівчина» (2006). Чарівній «лялечці» Мерфі випадало перевтілюватися і в пацієнток психологічних клінік, і в самотніх матерів, і в п’яниць, але чомусь із ними вона асоціюється найменше. Як і з «жінкою бальзаківського віку», адже більше ніж на 20 без макіяжу актриса не виглядає. Хоча «юній дівчинці» Бріттані, між іншим, завтра виповнюється саме 30 років — як героїні роману Оноре Бальзака, котра, власне, й дала назву визначенню «бальзаківський вік».
Донька кримінального авторитета
Народилася Бріттані Анна Мерфі в американському місті Атланта. Власне, Мерфі — це прізвище її матері , яка має ірландсько–східноєвропейське походження. А Бертолотті — по батькові– італійцю — Брітт побула зовсім недовго. Коли їй заледве виповнилося три роки, батько покинув сім’ю, і відтоді донька бачила його дуже рідко. Втім воно, може, й на краще, адже Анджело — кримінальний авторитет, мав три судимості за пограбування і рекет.
Дитинство майбутньої кінозірки пройшло в місті Едісон, штат Нью–Джерсі. Туди її перевезла мати, яку наша героїня дуже любить і не стомлюється повторювати, що тільки завдяки Шарон досягла усього, що має в житті. «Щастя — це коли твоя мама здорова», — сказала колись Бріттані. І знала, що каже, бо коли дівчинці було 15, у матері знайшли рак грудей. Після повної мастектомії Шарон поборола хворобу, за що Брітт не втомлюється щодня дякувати Богу. До речі, актриса й досі, навіть вийшовши заміж, мешкає разом із мамою (і з чоловіком, звісно).
Несмачні, але такі корисні льодяники
Акторський талант у дівчинки проявився ще в дев’ятирічному віці: маленька міс Мерфі грала і співала в місцевому театрі, у мюзиклах «Знедолені» та «Справжня Розі». А в 13 уже мала власного менеджера і знімалася в рекламі. Першим роликом Брітт стала реклама мережі «Піца Хат», а найвідомішим — реклама льодяників «Скіттлз». До речі, за словами Бріттані, вона їх терпіти не могла.
Побачивши, що донька має успіхи, рекламний агент Шарон Мерфі покинула роботу і присвятила всю себе Брітт. Вони переїхали до «кіношного штату» — Каліфорнії, де маленька актриса почала зніматися спершу в телесеріалах, а згодом пробилася і в кіно. Першою помітною роботою Бріттані на широкому екрані стала участь у молодіжній комедії «Безтолкові» (1995), після якої продюсери й режисери просто засипали Мерфі пропозиціями. Але по–справжньому яскраво молода зірка відзначилася в ролі психічно хворої в драмі 1999 року «Перерване життя», де зіграла разом із Анджеліною Джолі й Вайноною Райдер. До речі, Вайнона — досі найкраща подруга Бріттані. Як і Дрю Беррімор — з нею вони разом знімалися в «Автомобільних прогулянках із хлопцями».
Важка дорога в молодята
Потім були трилер «Не кажи ні слова», в якому партнером 24–річної Бріттані був сам Майкл Дуглас, фільми «Восьма миля» і «Молодята»... З останніми у Брітт пов’язані не лише професійні, а й романтичні спогади. І якщо на Емінема, з яким грала у «Восьмій милі», Мерфі великих планів не мала — просто, як зізнається, у них був «потяг» одне до одного, то з партнером по «Молодятах» Ештоном Кетчером зовсім інша історія. Бурхливий роман зі знімального майданчика перекинувся на реальне життя, але потім Ештон розбив Бріттані серце: закрутив любов із «бабусею» — на 15 років старшою за себе Демі Мур.
У коханні дівчині взагалі не щастило: після Ештона вона почала зустрічатися й навіть заручилася з продюсером Джеффом Квотінецем. Але нічого у них не вийшло, і з’явився новий коханий — асистент продюсера Джо Макалусо. Із ним теж були заручини, але вже через півроку парочка розбіглася. Ну просто як наврочили! Не дивно, що коли в травні цього року Бріттані побралася зі сценаристом Саймоном Моньяком, то майже нікому про це не розповіла — навіть усюдисущі папараці не одразу дізналися. Зате поки що, тьху–тьху, у подружжя все гаразд. Між іншим, вінчалися вони за єврейським обрядом, оскільки Саймон — іудей. Бріттані ж виховувалася як християнка–баптистка, але тепер їй, здається, все одно. Аби чоловік був хороший.
ПРЯМА МОВА
«Ніколи не претендувала на «зайнятих» чоловіків»
— Бріттані, ти «засвітилася» у доволі різноманітних ролях — і в романтичних комедіях, і в драмах, грала наркоманок і озвучувала дитячі мультики. У якому амплуа тобі подобається виступати більше?
— У мене немає якихось преференцій. Набагато важливіше не те, якою буде роль, а те, як ти її зіграєш, наскільки вдало перевтілишся у свого персонажа. Знаєте, десь років п’ять тому я виявила, що більшу частину свого життя проводжу на роботі. А оскільки моя робота полягає в тому, щоб перетворюватися на іншу людину, то, звісно, значно корисніше для здоров’я грати позитивних персонажів. Не надто хочеться переважну частину доби бути, наприклад, психованою алкоголічкою...
— У тебе є якісь ідеали в професії? Когось надихає Мерилін Монро, когось — Елізабет Тейлор...
— Я дуже люблю Клару Боу (американська зірка німого кіно 1920–х років. — Ред.). Вона недарма була секс–символом свого часу — для цього, повірте, треба мати не лише зовнішність, а й талант. Мабуть, жодна із сучасних актрис не зможе так передати характер та емоції своєї героїні без жодного звуку...
Але, звісно, серед актрис звукового кіно теж є геніальні постаті. Я обожнюю Джульєтту Мазіну, та й загалом люблю фільми Федеріко Фелліні. Мазіна надзвичайна. Ще люблю Меріл Стріп. І Барбру Стрейзанд. Мене взагалі захоплюють люди, які примудряються бути однаково талановитими у різних галузях. Усі, кому вдалося зробити кар’єру в кіно і, наприклад, у музиці, — це надзвичайні люди.
— А яким є твій ідеал чоловіка? Не в професії, а в коханні?
— Справжній мужик, а не чоловік–дитина. Життєлюб із добрим почуттям гумору, але при цьому сімейний за натурою, «домашній». Ну й, звісно, щоб був галантний і класний.
— І де ж їх узяти, таких ідеальних? Якщо такий і трапиться, то майже напевне він уже «зайнятий».
— Е ні, одружені й «зайняті» чоловіки — це не для мене. Навіть якщо він — мій ідеал, я нізащо на такого не претендуватиму. Я взагалі хороша й скромна дівчина (сміється). І, до речі, ні з ким не зустрічалася до 21 року. А відтоді у мене тільки п’ятеро бойфрендів і було. (Раніше Бріттані зізнавалася, що втратила цноту в автомобілі й має про той випадок далеко не найкращі спогади. — Ред.).
— Це з урахуванням Саймона чи без?
— Ну, якщо вам так цікаво, — самі й порахуйте, бо всі мої романи, здається, преса висвітлювала дуже детально. Хоча ви, журналісти, любите прибрехати. Якби папараці так полювали за терористами, як за зірками, то всіх «бенладенів» уже давно б переловили! Пишуть про мене казна–що, а я, між іншим, хоч і товариська особа, але велика домосідка й люблю бути насамоті. І замість піти, скажімо, у нічний клуб чи на якусь вечірку, волію посидіти вдома з книжкою.
— Дивно, що ти з такими уподобаннями таки примудрилася знайти собі чоловіка.
— Якщо тобі судилося зустріти свою «половинку», ти її зустрінеш, навіть якщо ніколи не виходитимеш із власної квартири. А якщо не судилося — можеш обійти всі вечірки й дискотеки, а пари так і не знайдеш...
ГРАНІ ТАЛАНТУ
Бріттані Мерфі — не лише актриса, а й вельми непогана співачка. На початку 1990–х вона виступала як солістка власного рок–гурту Blessed Soul («Благословенна душа»), і навіть записала кілька саундтреків. Зокрема, до фільмів «Перерване життя» й «Автомобільні прогулянки з хлопцями». Бріттані навіть затвердили на роль легендарної рок–зірки Дженіс Джоплін, але цей проект іще з 1999 року «заморожений» — спадкоємці співачки досі не дали дозволу на зйомки. Та Мерфі не втрачає надії рано чи пізно зіграти цю роль, про яку давно мріє.
за матеріалами американської преси