Особливо біонебезпечні ГМ

22.01.2004

      Україна прямує до Європи. І це, здається, вже ніхто не ризикне заперечити. Отже, i з вимогами Європейського Союзу хочеш не хочеш нам рахуватися доводиться. І коли вже там ратифікували Картахенський протокол, то й від України, природно, очікують створення законодавчої основи для біологічної безпеки. Йдеться тут про речі конкретні. Адже цей протокол є першим міжнародним документом, який регулює відносини між країнами у сфері поводження з генетично модифікованими (ГМ) організмами. З метою допомоги окремим країнам, відібраним Глобальною Екологічною Фундацією, спільно з Організацією Об'єднаних Націй було схвалено проект «Розробка національних рамкових структур з біобезпеки». Офіційно він почав діяти з червня 2001 року, а вже на сьогодні у ньому беруть участь 120 країн світу.

      Не могла не відреагувати на ці процеси і наша Верховна Рада. Минулого року вона схвалила у першому читанні законопроект «Про державну систему біобезпеки при створенні, випробуванні та практичному використанні генетично модифікованих організмів» та проголосувала за приєднання до Картахенського протоколу. Тепер же фахівці стверджують, що ці два документи один одному суперечать. Принаймні на спеціальному семінарі «Розвиток системи біобезпеки в Україні» така думка прозвучала однозначно.

      Якщо ж говорити про світовий вимір, то між Сполученими Штатами Америки та Старим Світом нині точиться справжня торговельна війна. Як-не-як в американців частка ГМ-рослин у сільському господарстві вже перевищила 30 відсотків. Європа ставить цьому всілякі бар'єри. Французи, італійці, німці й узагалі наклали мораторій. У Великобританії таку продукцію реалізовують з позначкою «ГМ», кажуть, разів у п'ять-десять дешевше від «нормальної». Те ж саме й в інших країнах, де це допускають.     

      В Україні ж поки що — темний ліс. Щоправда, Черкаська обласна рада єдина підтримала звернення свого «Зеленого світу» про заборону реалізації генетично модифікованої продукції. А в Дніпропетровську один iз найвідоміших її розповсюджувачів — компанія «Монсанто» — кажуть, донедавна навіть мав спільний номер телефону з місцевою організацією... Аграрної партії.

      Як зазначив голова обласної організації «Зеленого світу», народний депутат України Віктор Хазан, цим семінаром вони започатковують регулярну роботу, вінцем якої, не виключено, може стати повна заборона ГМ у нашій державі. Адже, дивися, з часом вони й узагалі витіснять справжні продукти харчування.