Три чверті гри програвати, а за останню 10-хвилинку не тільки наздогнати БК «Київ», а й перемогти з перевагою у 11 очок — це, скажіть на милість, нова тактика чи вияв слабкості титулованого російського «Урал-Грейту»? І як ставитися до «беків», підтримати яких в останньому домашньому матчі Євроліги ФІБА-2003/04 у столичний Палац спорту прийшло понад три тисячі глядачів, а їхні улюбленці розгубили перевагу в 14 очок, що виникала по ходу матчу? Ця гра вже не мала турнірного значення для «Києва» — надто багато було втрачено раніше, проте марка є марка: керівництво клубу й вивісило в палаці два додаткових світлових табло, й організувало вигідну лотерею з призами у вигляді домашніх кінотеатрів, музичних центрів тощо, і численні дівочі групи танцювальної та шумової підтримки, і концерт. Мабуть, це виступ Дмитра Малікова у великій перерві віднадив баскетболістів «Києва» від суперництва на майданчику — вони вийшли на третю чверть раніше і трохи розслабилися під хіти московського гостя.
Утім виявилося, що професійність гравців значно програє в порівнянні з організаторськими талантами керівництва, яке прагне перетворити баскетбол на свято для українського вболівальника. А клас усього БК «Київ» разом — нижчий за рівень одного з лідерів російської ліги.
Власне, до 1995 року, коли в Пермі було засновано «Урал-Грейт», баскетбол ніколи не був спортивним профілем міста, адже місцева команда «Політехнік» жодного разу не входила до вищого дивізіону. Колишній гравець збірної CРCР Сергій Бєлов на посаді тренера допоміг перм'якам 2001 року здобути титул чемпіонів Росії, а також перемогти у Північноєвропейській лізі. У нинішній Євролізі ФІБА «Урал-Грейт» виступає також потужно, посідаючи перше місце в групі С. З 11 попередніх матчів пермські хлопці — в основному легіонери, — зазнали поразки лише у двох — на виїзді поступилися німецькому «Бамбергу» (78:80) і, що дивно, польській «Полонії» (81:92). Амбітний російський клуб має потужну матеріальну підтримку й може дозволити собі купувати таких непоганих виконавців із НБА, як американець Махмуд Абдул-Рауф. Вихід із групи в Євролізі забезпечено достроково, тож у Києві боролися фактично два професіоналізми, два ставлення до свого реноме. «Беків» же мав підганяти й той факт, що 11 листопада у Пермі вони поступилися уральцям із дуже непристойною різницею — 69:101.
Та повернемося у столичний Палац спорту. У першій половині гри з реваншем у господарів усе складалося добре. Першим відзначився київський легіонер зі США Стівен Гудріч, за ним — Сергій Пржеорський. Проте гості розслаблятися не давали, особливо 10-й номер перм'яків, темношкірий Абдул-Рауф. «Махмуд, зажигай», — керував діями американця Бєлов, і той не підводив тренера. Перший період завершився влучними штрафними кидками російського латвійця Раймондса Вайкуліса, але з перевагою «Києва» — 22:17.
Наступна 10-хвилинка була позначена локальним тріумфом українців — у середині цієї чверті вони вели в рахунку в 11 очок — 43:32. Розкритиковані Геннадієм Защуком за попередній матч Гудріч і Сілістенд цього разу активні й більше працюють на команду. Бєлов помітно нервує — титулованому клубу неприємно поступатися практично кандидатам в аутсайдери. Кияни вдало пресингують суперника.
Далі — краще. 57:43 — найліпший рахунок за матч. Глядачі задоволені. Та — о диво! Наприкінці третього — на початку четвертого періоду хлопці з «Урал-Грейту» вмикають резервні двигуни. Команди помінялися місцями й ролями. Українці здулися, наче повітряні кульки, почали мазати з вигідних позицій, даремно намагатися використати триочкові кидки, а «Грейт», навпаки, демонстрував відмінну техніку в обороні й нападі. Нерви «жовто-зелених» призводять до непотрібних фолів, а відповідно, й штрафних. Гості не промахуються. Маятник, хитнувшись в інший бік, боляче вдарив чомусь уже майже безпомічних «беків». Дійство завершилося зі значною перевагою на користь «Урал-Грейта» — 75:86. Обережно, двері зачиняються...
ПРЯМА МОВА
Геннадій Защук, тренер БК «Київ»:
— У сьогоднішньому матчі нам просто не вистачило сил, розуму й дисципліни. Як наслідок — м'ячі були під кошиком, а не в ньому. Стів Гудріч грав краще, аніж із «Хапоелем», проте Сілістенд «підкачав». «Урал» має сильних граців. Того ж Абдул-Рауфа з його результатами: 100-відсоткове влучання — це не жарти. В нас не вистачало зусиль підлаштовуватися під хід гри. Вельми слабко грали гравці задньої лінії, з чемпіоном Європи Кшиштофом Лавриновичем теж не впоралися... Втім часом хлопці демонстрували справжню самовідданість. Та останні два матчі Євроліги, які залишилися і Ризі, й Німеччині, для нас будуть символічні.
Сергій Бєлов, тренер «Урал-Грейту»:
— Складна була гра. Ми перемогли завдяки вольовим якостям, а не за рахунок майстерності. Для того, аби розворушити своїх гравців, я діяв батогом і медяником. За 5 хвилин до кінця зустрічі у київського клубу спостерігалося спадання активності, чим ми успішно скористалися. Український баскетбол, додам, має безмежний потенціал, проте йому не вистачає ігрової дисципліни.
А ТИМ ЧАСОМ...
Як і «Київ», не може грюкнути дверима на прощання з Євролігою «Одеса» — позавчора аутсайдер групи D поступився у Франції клубу «Нансі». Наш чемпіон «Азовмаш» свій матч у групі А з казанським «УНІКСом» проводив у Маріуполі вчора.
Тим часом ще два українські клуби продовжують боротьбу в другому за значенням євротурнірі — Кубку ФІБА-Європа. «Сумихімпрому» після домашньої поразки мало що світить у повторній грі — в Самарі, а ось «Хімік» із Південного має непогані шанси вийти до «фіналу чотирьох».
Позавчора «хіміки» в Одесі (їхній «південний» палац — на ремонті) приймали «Арсенал» із Тули й отримали велику перемогу. Утім найцікавішим був не рахунок, а умови проведення поєдинку. Відразу після великої перерви в залі зненацька погасло світло. Кілька хвилин команди змушені були провести в цілковитій пітьмі. Коли ж освітлення відновили, росіяни почали вимагати технічної поразки «Хіміка». Утім судді змусили їх догравати матч. А нещасним тулякам дісталося ще й від п'яного мов чіп глядача, який з'явився на лаві запасних російської команди і почав пропонувати баскетболістам власні послуги. Угамувати одесита вдалося тільки з допомогою міліції. Тепер «Арсенал» матиме змогу реваншуватися вдома, і в разі поразки «Хіміка» відбудеться третій, вирішальний, матч на полі українців.
ТАБЛО
Євроліга ФІБА
Результати позавчорашніх матчів в «українських» групах. Група А: «Гавр» — «Тюрк телеком» — 56:93, «Широки Герцегтішак» — «Теліндус» — 91:80. Група С: БК «Київ» — «Урал-Грейт» — 75:86 (22:17, 23:19, 16:24, 14:26; найрезультативніші: Лебедєв (21) — Абдул-Рауф (23)), «Сконто» — «Аріс» — 98:107. Становище команд: «Урал-Грейт» — 10 перемог (2 поразки), «Бамберг» — 8/3, «Аріс» — 7/5, «Хапоель» — 7/4, «Полонія» — 6/5, «Київ» — 5/7, «Сконто» — 2/10, «Хонка» — 1/10. Група D: «Німбурк» — «Маруссі» — 86:77, «Калев» — «Страусс Іскар» — 81:93, «Нансі» — МБК «Одеса» — 80:74 (18:26, 24:13, 22:22, 16:13; найрезультативніші: Вінсон (18) — Зубрицький (15)), «Войводина» — «Динамо» (М) — 78:89. Становище команд: «Динамо» — 10/2, «Страусс Іскар» — 9/3, «Маруссі» — 8/4. «Войводина» — 8/4, «Німбурк» — 6/6, «Нансі» — 4/8, «Одеса» — 2/10, «Калев» — 1/11.
Кубок ФІБА-Європа
«Плей-оф» у Північній конференції. Перші матчі: «Сумихімпром» — «Автодор» — 75:82 (18:18, 16:18, 21:24, 20:22; найрезультативніші: Р. Кривич (21) — Хонікатт (29)), «Хімік» — «Арсенал» — 102:73 (22:12, 22:20, 35:18, 23:23; найрезультативніші: Джурич (23) — Голубєв (31)), «Динамо» (М. обл.) — «Нептунас» — 79:68.