У понеділок Марічка Бурмака, Фома з гурту «Мандри», кобзар Тарас Компаніченко з гуртом «Хорея козацька» і Олег Скрипка з «Воплів Водоплясова» презентували в Київському військовому ліцеї ім. Івана Богуна максісингл «Українська героїчна пісня». До 6 грудня, Дня Збройних сил України, заплановано випустити збірку повністю, де буде 15 козацьких, стрілецьких, партизанських і повстанських пісень у сучасному виконанні Тараса Чубая, «ДримбиДаДзиґи», Василя Гончарського, запорізької групи «Хорта», «Еффа» з Кіровограда і луганської «Назад шляху немає», а також авторські, які не порушують тематичної цілісності альбому. Поки до Покрови приурочили демонстративний збірник, куди ввійшло лише 5 пісень: «Марш січових стрільців» Тараса Компаніченка і «ВВ», «Гей, на горі, на маківці» Марічки Бурмаки , «Пливе човен» «Танку на майдані Конго», «Ой, як люблю ці гори» «Флайззи» і «Я сьогодні від вас від’їжджаю» гурту «Хвилю тримай». Олег Скрипка як співідейник презентованого синглу (другий автор проекту — львівський правознавець Сидор Кізіна) подарував ліцеїстам 300 дисків.
І щоб героїчні, і романтичні, про кохання...
— Я здогадувався, а тепер переконався, що багато наших пісень були перекладені на російську і виконувалися як марші Радянської армії, тільки з іншими іменами і акцентами. Півроку тому виникла думка оприлюднити ці пісні у виконанні сучасних рокерів. Я давно плекав мрію об’єднати сильних українців на базі фестивалю «Рок–Січ», який зібрав музикантів–однодумців. Ця думка отримала резонанс, — каже продюсер «Української героїчної пісні» Олег Скрипка.
Коли «ВВ» відзняли кліп на героїчну романтику «Катерина», то зрозуміли, що цей некопаний шар культури найважче просунути в інформаційний простір. Піонерами такого напрямку був «Плач Єремії» з альбомом «Наші партизани». За словами Скрипки, це дуже вдалий проект, але локалізований лише на Галичині. В Києві його слухали тільки в мистецьких колах. Однак там тільки «упівські» пісні. «Українська героїчна пісня» не мала містити політики, тому вибирали сентиментальну героїку, зрозумілу для молоді.
Оскільки альбом видали за сприяння Міноборони України, логічно, що презентацію провели у Військовому ліцеї ім. Богуна. На думку Олега Скрипки, сингл із героїчними піснями доцільно розповсюдити, в першу чергу, серед майбутніх захисників. А повноформатний диск уже піде у продаж. Лідер ВВ мріє, щоб у переході на Майдані замість «Любе» звучали пісні з цього альбому.
Положинський також вчився у військовому ліцеї
«Тартак» з Андрієм Підлужним виконають в альбомі авторську, а не історичну пісню — «Не кажучи нікому». Вони презентували її 14 жовтня на Софійській площі і присвятили воякам УПА. На цю пісню хлопці також відзняли кліп у Луцькому замку, але він не потрапить в альбом. За словами Скрипки, це дуже дорого коштує, а спонсорське фінансування обмежене. «Ми хотіли з Міністерством оборони зняти кліп про січових стрільців, але не вистачило грошей. На бюджет одного кліпу можна зробити 5 таких альбомів. Вибрали друге».
На думку Положинського, в Україні потрібно не тільки відновлювати героїчну пісню, а піднімати патріотичне виховання, оскільки цьому питанню не надає значення ні школа, ні вища школа, ні, тим більше, влада. Немає всеукраїнської організації, яка б гуртувала молодь. Тому доводиться це робити на рівні ентузіазму і такими музичними проектами. «Альбом дуже важливий для кожного з нас, але, сподіваюся, це тільки перший крок».
Сашко Положинський свого часу навчався у Львівському військовому ліцеї. «Коли я був ліцеїстом, це був тільки третій набір, а цей заклад має, напевне, 100–річну історію. Я там провчився трохи більше року і засвоїв найкращий урок — виживання в колективі. Звісно, тут набагато крутіше. Видно, що і в радянські часи було краще фінансування, і зараз вони привілейованіші. Та я не знаю, який ліцей краще готує курсантів, для цього мені треба якийсь час пожити в Богуна».
«Вони вже, слава Богу, не знатимуть того, що за пісню на слова Олександра Олеся можна бути виключеним з ліцею, — сказала Марія Бурмака. — Я настільки була зворушена на сцені перед цими юними хлопцями, що забула слова своєї старої пісні, яку виконувала з тисячу разів».
Кашу заварив Компаніченко
З’ясувалося, що цей проект почався з подачі Тараса Компаніченка.
— Я почав записувати стрілецькі пісні у 1985 році, — сказав відомий кобзар «УМ». — Коли настала незалежність, залишив тему патріотизму політикам, бо хотів донести до народу високу культуру — бароко, ренесанс. А виявилося, що немає кому співати на вечорах пам’яті наших героїв, немає кому піднімати дух нації, виховувати еліту.
Тарас запропонував Скрипці декілька дисків записів героїчних пісень, які збирав багато років, а той випробовував кожну на мелодійність і жвавість. Тоді склав список з 50 пісень, який запропонував рокерам. Кожен із музикантів вибрав пісню до душі, а от гурт «Танок на майдані Конго» і Фома з «Мандрів» зверталися до музиканта за порадою.
На презентації Тарас Компаніченко з гуртом «Хорея козацька» виконав один із гімнів УПА, написаний Василем Пачовським, «Ми лицарі без жаху і без смерти». Компаніченко згадав про свого діда зі Слобожанщини, який просидів на спецпосланні 30 років. Від нього у кобзаря зародилася любов до патріотичних пісень. Каже, що всі пісні мають автора, але це ретельно замовчувалося, нібито ми не нація з елітою, а такий собі хохляцький народ, який любить поспівати після чарки горілки з салом.