Значення доброякісної питної води для функціонування людського організму важко переоцінити. Результати численних досліджень вітчизняних та зарубіжних учених свідчать, що питна вода та її якість істотно впливають на організм і стан здоров’я людини.
Сьогодні віднайти родовище якісної питної води дуже непросто. Навіть кришталеві карпатські джерела потерпають від значного вмісту натрію, який порушує натрієво–калієвий баланс в організмі.
З існуючих джерел водопостачання (поверхневі, підземні) артезіанські води нині розглядаються як оптимальні з точки зору гігієни. Останніми роками багато уваги приділяють бутильованій воді як мінеральній, так і звичайній питній.
Нещодавно в рамках конференції «Вода та оточуюче середовище» відбувся «круглий стіл» «Питна та бутильована вода в Україні: безпека, стандарти, контроль».
Другий рік поспіль на цей захід збираються вітчизняні та міжнародні фахівці з метою дослідження питань вдосконалення стандартів якості питної води в нашій державі, розгляду перспектив розвитку ринку бутильованої води, прискорення розробки та затвердження санітарних норм та вимог безпечності, які визначені законодавством ЄС та положеннями угод СОТ.
Неабияке занепокоєння, окрім питання якості води, учасники форуму висловили щодо ощадливого ставлення до цього ресурсу. Так, наприклад, директор з питань наукового забезпечення та харчового законодавства компанії Кока–Кола Росія, Україна та Білорусь, Олександр Паталаха зазначив: «Як суспільно відповідальна компанія, компанія Кока–Кола дбає про економне використання природних ресурсів. На користь цього твердження свідчить низка програм, спрямованих на ощадливе ставлення до водних ресурсів України. Так, зокрема, за підтримки Компанії в Україні проходять день Дунаю та день Дніпра, що покликані привернути увагу громадськості до необхідності збереження цих важливих водних басейнів. Наша участь у засіданні з питань якості та перспектив розвитку ринку бутильованої води — це ще одне підтвердження такої співпраці у плані суспільної ініціативи.
Проте, крім якості води, констатували учасники зібрання, є ще одна важлива проблема, від якої можуть постраждати споживачі, а саме — забезпечення нормативними документами виробництва бутильованої води.
Зараз підприємства, які випускають цю продукцію, працюють за своїми власними технічними умовами і за своєю технологічною інструкцією. Деяка вода навіть не проходить відповідного технологічного доочищення та дезінфікування і походить із сумнівних джерел водопостачання.
Лише великі підприємства такі, як Кока–Кола, ІДС та деякі інші дотримуються чіткої та багатоступеневої системи контролю якості бутильованої води. Здоров’я споживача для них — найголовніший пріоритет.
На переконання представників таких компаній, для бутильованої питної води необхідно встановити у законодавчому порядку єдині стандарти якості.
Держава має сама захистити власний внутрішній ринок від неякісної продукції, а головні гравці на «ринку води» готові їй допомогти в цьому.
Віталій ЮРКІВ