Кажуть, це досить нечастий випадок навіть для України, коли в будинку, який здають, такий значний відсоток квартир належав МЖК. А у щойно зданому домі на вулиці Інтернаціоналістів у Сумах з вісімдесяти восьми квартир молодіжним житлом стали вісімдесят п'ять.
Новобудова, що перед цим була недобудовою, обласному фонду сприяння МЖК далася нелегко. Бо ж будь-яке будівництво потребує коштів. А з цим якраз і виникли минулого року проблеми.
«Наша область постійно була серед лідерів молодіжного житлового будівництва, — зазначив на одному з минулорічних засідань обласного прес-клубу директор Сумського регіонального відділення Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву при Кабінеті Міністрів України Володимир Братушка. — Ми займали п'яте місце в Україні, бо влада серйозно ставилася до виконання цієї програми — і до фінансування, і до будівництва. Відповідно, мали й солідні надходження з державного бюджету: за час роботи їй було надано тринадцять з половиною мільйонів гривень. Себто програма приносить області прямі інвестиції. Але сьогодні є реальна можливість скотитися з лідируючих позицій у середнячки».
Загрозу для повноцінного виконання річних завдань проілюстрували конкретними цифрами. 2002 року за видатками з державного бюджету область була четвертою в Україні, за видатками з місцевих бюджетів — першою. Минулого року за видатками з державного бюджету Сумщина п'ята, а от за видатками з місцевого бюджету перемістилася аж на двадцять перше місце. Арифметика зрозуміла. І склалися такі неуспішні цифри через позицію Сумської міської ради. У проекті міського бюджету передбачили кошти на програму розвитку молодіжного житлового будівництва. Але депутати міської ради того рядка бюджету не прийняли. Не враховуючи елементарного правила, що кошти на програму, хай і державну, завжди виділяються пропорційно. І якщо відсутня частка місцевого внеску, то й державні видатки для регіону можуть скоротитися. Отже, виходить, що сум'яни, «зекономивши» на молодіжному житловому будівництві, можуть позбавити себе пристойних інвестицій.
Чому так сталося? Депутат Сумської міської ради Володимир Шамрай, до речі, один з тих, хто намагався відстояти рядок молодіжного житла в міському бюджеті, на тому ж засіданні висловив думку, що спричинене таке депутатське «непорозуміння» винятково змінами у владі. Торішні перевибори міського голови, пов'язані з цим перипетії не дали правильно й вчасно зорієнтуватися в ситуації. Відтоді, був переконаний Володимир Шамрай, депутати і керівники міста добре зрозуміли свою помилку і виправлять її.
Утім до кінця минулого року гроші від міста на рахунок фонду так і не надійшли.
...Будинок, що прийняв нових мешканців, має непогане планування та власну казанну на даху, а отже, обіцяє бути теплим. Звичайно, квартири тут зовсім недешеві. Але для працюючої молоді все ж є шанс жити під власним дахом і сплачувати, хай і дуже довготривалий, кредит замість знімати кімнату й марно мріяти про власну. «До того ж, — зауважує представник обласного фонду зі зв'язків iз громадськістю Дмитро Відовіч, — немало молодих сімей, які отримали житло в цьому домі, вже народили дітей. А кожна дитина — це право на пільгу, відчутне зниження відсотка кредиту».
Поруч зі «свічкою» новобудови стоїть ще одна міська недобудова, що потребує рук господаря. Але чи будуть у міста кошти на те, аби й тут змогли отримати квартири молоді сім'ї?