Запливи для зростання: на зимовому ЧС українські плавці оновили національні рекорди, але залишилися без нагород
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
До організації Кубка Співдружності пострадянських фахівців футболу підштовхнула ностальгія за минулим. Було це в 1993 році, і спочатку сценарій, який було явно «написано» під фінал за участю московського «Спартака» і київського «Динамо», давав позитивний результат. Щоправда, український чемпіон ігнорував перші два турніри, адже завжди ставився скептично до гри під дахом. Утім варто було лише нашому представнику з'явитися в Москві, як престиж «совкового» Кубка зріс. З'явилися титульні спонсори зі стотисячним призовим фондом у «зелених», не було проблем і з телетрансляціями. Президент ФІФА Йозеф Блаттер навіть назвав ці змагання «Лігою чемпіонів у мініатюрі»... Сьогодні ж Кубок Співдружності агонізує, про що свідчать не лише відсутність матеріальних стимулів та заледве організована телетрансляція на супутниковому телеканалі «НТВ плюс футбол». Чемпіони Росії та України відправили на турнір 18-19-річних дублерів. Вочевидь, справжні амбіції армійців та динамівців торкаються лише справжньої Ліги чемпіонів. Ризикувати ані ЦСКА, ані «Динамо» не захотіло, хоча організатори і поклали в «Олімпійському» штучний газон останнього покоління, зробивши так, що лише росіяни та українці гратимуть на ньому всі матчі. Іншим хоча б раз доведеться побігати по «бетону» манежу «Спартак».
Та навіть «батько» Кубка СНД, президент російської федерації В'ячеслав Колосков визнає агонію цього турніру: «Мене турбує якість і рівень майбутніх Кубків Співдружності. Через те, що чемпіони деяких країн присилають «дублі», від нас відвернулися спонсори. А російському Держкомспорту не так просто щоразу знаходити 500 тисяч доларів. Ми пропонували всім країнам по черзі приймати цей турнір, але ніхто не виявив бажання. Водночас зустрічатися раз на рік хочуть усі...»
* * *
Не дивно, що оглядачі перед КС-2004 називали фаворитами ризький «Сконто» та минулорічного «чемпіона СНД» тираспольський «Шериф». Адже в латишів та молдаван ще не зникло бажання щось вигравати в Москві. Але відверто здивував перед виїздом на Кубок СНД президент «Динамо» Ігор Суркіс, який заявив, що його друга команда під керівництвом Володимира Онищенка прагне здобути цей трофей. Таке завдання раніше ніколи відкрито не ставилося. Та цього ж разу керівник київського клубу, схоже, своїми амбітними словами просто вирішив закласти в динамівську молодь психологію переможця.
Фактично в «Олімпійському» грає «Динамо» 1985 року народження (10 гравців із 20 заявлених), які перебувають під «батьківською» опікою 31-річного Хацкевича, 30-річного Реви та Мелащенка й Онищенка, які мають достатній досвід виступів за «основу». До речі, білоруський легіонер потрапив у київське «Динамо» після того, як його з Белькевичем помітили сім років тому якраз на Кубку СНД. І не дивно, що тепер, вийшовши на штучний килим із капітанською пов'язкою, Олександр забив перший гол «Динамо» в Москві.
Проте стартовий матч із ашгабатською «Нісою» завершився внічию. Втрача очок вигладає зовсім нелогічно, адже форвард туркменських чемпіонів Даянчгилич Уразов наприкінці зустрічі реалізував єдину (!) можливість для взяття воріт за всю гру. До цього ж кияни повністю володіли ініціативою, і Мелащенко, Онищенко, Мілевський таі Алієв усі разом могли забити з дюжину голів у ворота Іскандерова. Туркменського ж голкіпера потужним ударом зі штрафного в «дев'ятку» пробив Хацкевич.
Результат результатом, а Олексія Михайличенка, який спеціально прилетів на перші дві гри з німецького Руйта, де перебуває основа «Динамо», насамперед цікавила якість дій новачків команди. Багатьом у стартовому поєдинку сподобалася швидкість та активність литовця Едгараса Чеснаускіса, проте головний тренер мав іншу думку: «Відверто слабо зіграв Живкович, і його справедливо замінили пiд час перерви. Були проблеми і в Чеснаускіса, який діяв занадто старанно, й саме це йому заважало (перед фінальним свистком литовець, обігравши воротаря, не влучив у порожні ворота. — Авт.). Щодо покриття московського манежу, то воно дещо поступається штучному газону в Кончі-Заспі». Гравці ж висловлюються менш дипломатично — під час виконання підкату «тривалістю» кілька метрів від тебе можуть залишитися... самі вуха. Тобто «поляна» дуже жорстка.
* * *
Після того як на трансферному ринку Вірменії попрацював київський «Арсенал», який забрав з Єревана братів Карамянів та взяв зараз на перегляд ще двох гравців, «Пюнік» уже не виглядає тим упертим опонентом, з яким «Динамо» зустрічалося в «кваліфайні» Ліги чемпіонів. Румунський наставник вірменів Міхай Стойкіце й не приховував, що в Москві лише вивчатиме можливості своєї молоді. Але й із таким суперником у другому турі кияни зіграли теж не найкраще. Знову «біло-сині» забили один гол — після флангової комбінації Чеснаускіса та Каддурі відзначився Мелащенко, за яким на турнірі уважно стежать селекціонери кількох російських клубів. До речі, для кого Кубок СНД залишається актуальним, так це для скаутів, котрі тут мають нагоду вивчити можливості практично всіх талановитих футболістів 1/6 частини суші. «Розвідники», напевно, звернуть увагу і на 17-річного вундеркінда «Пюніка» Манучаряна, який ледь не встановив нічийний рахунок — Рева дивом урятував свою команду.
Відтак після двох матчів у «Динамо» є чудова нагода вийти у чвертьфінал, хоча в попередні роки стартова нічия двічі призводила до дострокового вибуття з боротьби. Щоб повторити цей «подвиг» утретє, киянам треба програти сьогодні талліннській «Флорі», а «Ніса» має виграти два м'ячі в «Пюніка».
* * *
Відверто кажучи, порожні трибуни московського спорткомплексу «Олімпійський» переконливо засвідчують турнірну вагу Кубка Співдружності. Тож не дивно, що найбільшу увагу журналістів привертає присутність у білокам'яній світового футбольного бомонду — Йозеф Блаттер, Леннарт Йоганссон, Мішель Платіні. З президентом французької федерації зустрічався керівник українського футбольного відомства. Як повідомляють інформагенції, аби обговорити деталi зустрічі 6 червня в Парижі збірних Франції та України. Адже команда Олега Блохіна має велику честь стати учасником не просто товариського матчу, а святкування 100-річчя національної збірної Франції.
Тим часом президенти ФІФА та УЄФА провели наради з керівниками футбольних асоціацій пострадянського простору. Така тепла увага до них із боку Блаттера та Йоганссона пояснюється прагматично — 15 голосів на дорозі не валяються і в майбутньому можуть згодитися футбольним чиновникам. А те, що діючі керівники матимуть «своїх» людей у СНД, не викликає сумнівів, адже футбольним господарствам колись єдиних республік обіцяно цілковите сприяння у рамках різноманітних фінансових програм. Переважно це стосується дитячого футболу, тоді як тема упередженого суддівства щодо «совків» у відбіркових матчах, зрозуміло, не обговорюється. Навіть під час традиційного хлібосольного слов'янського прийому.
Високі чиновники із задоволенням спілкуються з пресою. Найбільше ж авторові цих рядків сподобалося висловлювання Мішеля Платіні, який вгатив росіянам «межи очі» приємну для нас фразу, відповідаючи на питання, як він розцінює сучасний розвиток футболу в Росії: «Наскільки мені відомо, в останні роки існування СРСР ваша країна спиралася, в першу чергу, на український футбол...» Тепер зрозуміло, як забракло нам у 1990-ті роки в керівних футбольних колах цього француза, коли пенсіонери ФІФА віддали правонаступництво союзного футболу лише команді Росії.
Група С
«Динамо» (Київ, Україна) — «Ніса» (Ашгабат, Туркменія) — 1:1
Голи: Хацкевич, 44 — Даян Уразов, 83
«Динамо»: Рева, Живкович (Башлай, 46), Яценко, Ярмаш, Каддурі, Мелащенко (Воробей, 77), Хацкевич, Онищенко (Рожок, 55), Чеснаускіс, Алієв, Мілевський (Главина, 66)
«Флора» (Таллінн, Естонія) — «Пюнік» (Єреван, Вірменія) — 1:0
Гол: Заховайко, 32 (пен.)
«Пюнік» — «Динамо» — 0:1
Гол: Мелащенко, 14
«Динамо»: Рева, Пучков, Яценко, Башлай, Каддурі, Бідненко (Ярмаш, 64), Хацкевич (Онищенко, 70), Оберемко, Мелащенко (Алієв, 56), Чеснаускіс (Воробей, 81), Главина (Мілевський, 53)
«Ніса» — «Флора» — 0:2
Голи: Війкмяе, 55; Сидоренко, 64
Становище команд:
I В Н П М О
1. «Флора» 2 2 0 0 3-2 6
2. «Динамо» 2 1 1 0 2-1 4
3. «Ніса» 2 0 1 1 1-3 1
4. «Пюнік» 2 0 0 2 0-2 0
Група А
ЦСКА (Москва, Росія) — «Гомель» (Білорусь) — 2:2
Голи: Родін, 4; Мазалов, 14 — Близнюк, 13; Лукашенко, 43
«Пахтакор» (Ташкент, Узбекистан) — «Регар-ТадАЗ» (Турсунзаде, Таджикистан) — 1:0
Гол: Солієв, 73
ЦСКА — «Пахтакор» — 2:1
Голи: Яновський, 31; Самодін, 85 — Таджиєв, 17
«Гомель» — «Регар-ТадАЗ» — 2:1
Голи: Федьков, 75; Шагойко, 90 — Умарбаєв, 29
Становище команд: ЦСКА і «Гомель» — по 4, «Пахтакор» — 3, «Регар-ТадАЗ» — 0.
Група В
«Сконто» (Рига, Латвія) — «Іртиш» (Павлодар, Казахстан) — 2:1
Голи: Михолап, 34; Буйткус, 78 — Нурдавлетов, 52
«Динамо» (Тбілісі, Грузія) — «Жаштик-Ак-Алтин» (Кара-Суу, Киргизстан) — 7:1
Голи: Дараселія, 13, 15; Іашвілі, 49; Алексідзе, 53; Квірквелія, 58; Кмаладзе, 73, 8 (пен.) — Чикішев, 68
«Динамо» (Тб) — «Сконто» — 2:2
Голи: Іашвілі, 6; Мелкадзе, 78 — Михолап, 39; Коргалідзе, 45
«Іртиш» — «Жаштик-Ак-Алтин» — 4:1
Голи: Іванов, 28, 48; Жейлітбаєв, 31; Агаєв, 44 — Раджабалієв, 90
Становище команд: «Динамо» (Тб) і «Сконто» — по 4, «Іртиш» — 3, «Жаштик-Ак-Алтин» — 0.
Група D
«Каунас» (Литва) — «Шериф» (Тирасполь, Молдова) — 0:0
мол. зб. Росії (U-19) — «Карабах-Азерсун» (Агдам, Азербайджан) — 1:0
Гол: Мельников, 20
«Шериф» — «Карабах» — 0:0
«Каунас» — мол. зб. Росії (U-19) — 2:0
Голи: Міколюнас, 37 (пен.); Мацілявічус, 53
Становище команд: «Каунас» — 4, мол. зб. Росії
(U-19) — 3, «Шериф» — 2, «Карабах» — 1.
На Олімпіаді в Парижі вітчизняні плавці виступили зовсім не так, як очікували від них їхні наставники та вболівальники. >>
Підбивати у футболі наприкінці року підсумки роботи подобається далеко не всім, адже, серед іншого, оцінювати доводиться лише половину зіграного сезону, відтак і оцінки часто носять половинчастий характер. >>
Після перемоги навесні на чемпіонаті світу в дивізіоні IB українська хокейна збірна у серпні-вересні спробувала відібратись на Олімпіаду-2026. >>
Футболіст збірної України Михайло Мудрик, який наразі грає за лондонський Челсі підтвердив, що його проба на допінг виявилася позитивною. >>
Statbet — це спортивний портал, який пропонує не лише актуальні новини, але й глибокий аналіз подій та розширену статистику. >>
Григорій Козловський очолив ФК «Рух» у незвичному хокейному матчі з «Шахтарем». Козловський став MVP матчу, забивши 8 голів >>