У ніч із суботи на неділю у Варшаві в Центрі онкології помер після тривалої та важкої хвороби один із найвідоміших артистів Польщі другої половини ХХ століття Чеслав Нємен. Він не дожив місяць до свого 65-го дня народження. Співак і композитор, талановитий музикант і обдарована поетичним та малярським талантами людина, він мав велетенський вплив на розвиток не лише популярної музики Польщі кількох останніх десятиліть, але загалом на розвиток культури в цій країні. Він був унікальною, можливо, єдиною зіркою польської музичної сцени. Його різнобічність та постійне новаторство, завдяки якому Нємен завжди випереджав музичні моди, були предметом постійних суперечок в артистичному середовищі країни та тихого невдоволення комуністичної влади. В 60—80-х роках він був символом бунту та творчої свободи, хоча відмежовувався від політики.
Він народився 16 лютого 1939 року в білоруському селі Старі Василишки як Чеслав Юліуш Виджицький. 1958 року разом із батьками був переселений з СРСР до Польщі, до міста Гданськ. Саме в цьому місті він уперше виступив на сцені студентського клубу як вокаліст. Уже під артистичним псевдонімом Нємен став членом однієї з перших польських рок-груп «Блакитно-чорні». Саме з цим колективом він у середині 60-х років дав кілька концертів у славетній паризькій концертній залі «Олімпія». Нємен першим із польських виконавців зрозумів ті зміни, які відбувалися на музичній сцені Заходу, і почав популяризувати на батьківщині блюз та ритм-енд-блюз, цілковито нову для Польщі вокальну манеру, популяризував на батьківщині електронну музику, грав джаз. Його пісня 1967 року «Дивним є цей світ» стала гімном польських хіпі, до цього часу вважається однією з кращих пісень повоєнної Польщі.
Нємену вдавалося все: від американського блюзу до обробок польських народних пісень та так званої співаної поезії, тобто музичних творів на тексти відомих польських поетів. Він завжди йшов власною, ще ніким не звіданою дорогою. Впродовж 1964—1980 років читачі популярних польських музичних часописів «Джаз» та «Нон-Стоп» незмінно називали його кращим вокалістом Польщі. Він багато виступав у Німеччині, Італії та США, був із концертами у СРСР. Платівки Нємена свого часу продавалися в наших магазинах грамплатівок, тому його творчість добре відома українським меломанам старшого покоління. Він також видав у Німеччині платівку з російськими народними піснями, які пам'ятав ще з дитинства. Впродовж останніх 20 років видав лише два музичні альбоми з новими піснями. В останні роки захоплювався музичними експериментами у власній музичній студії та комп'ютерною графікою. Нємен був однією з найбільших культових музичних фігур не лише Польщі, а всієї Східної Європи.