Позавчора Іраком прокотилася хвиля демонстрацій на підтримку вимог аятоли Алі Сістані, який рішуче вимагає здійснити заплановану на червень цього року передачу влади іракцям лише шляхом загальних виборів. Найбільші демонстрації відбулися в південному місті Басра, де на вулиці вийшли десятки тисяч людей. Дещо менші — у Багдаді, Мосулі та Рамаді. Американський план швидкого створення іракського уряду, який був узгоджений 15 листопада між США та тимчасовою Правлячою радою Іраку, опинився під загрозою зриву. У зв'язку з цим американський цивільний адміністратор Іраку Пол Бремер учора терміново відбув на консультації до Вашингтона. У понеділок він зустрінеться з Генсеком ООН Кофі Аннаном та обговорить з ним питання ширшої участі ООН у вирішенні іракських справ, оскільки Сістані та іракський загал більше довіряють цій організації, ніж Білому дому.
Теперішній голова Правлячої ради Аднан Пачачі застеріг позавчора на пресовій конференції в Багдаді, що якщо іракці не дійдуть згоди стосовно способу передачі влади від сил коаліції до нового, суто іракського уряду, то окупація країни може продовжитися ще на два роки. Американським планом передбачається, що 1 липня коаліція передасть владу тимчасовому уряду, який буде створений Національними зборами Іраку. Делегати зборів мають бути обрані у всіх 18 провінціях країни на зустрічах місцевих племінних старійшин і релігійних лідерів.
Але 73-річний аятола Сістані зі священного міста Ен-Неджеф вимагає швидкого проведення загальних виборів, бо впевнений, що перемогу на них здобуде шиїтська громада, яка становить 60 відсотків населення країни і яка в часи правління Саддама Хусейна зазнавала утисків з боку сунітів, котрі складають лише 20 відсотків населення Іраку. Аятола побоюється, що у випадку, коли уряд обиратимуть національні збори, шиїти можуть зазнати дискримінації, а американці введуть до складу уряду переважно своїх довірених осіб. Саме тому головним гаслом учорашніх демонстрацій було: «Америці — ні, Сістані — так, виборам — так, відбору — ні». Під час демонстрації один iз лідерів шиїтів Басри Алі аль-Хакім аль-Сафі заявив: «Ми наразі не будемо застосовувати силу для відстоювання своїх прав, але якщо мирні методи не спрацюють, то ми вдамося до інших засобів». Сістані не був особисто присутнім серед протестуючих, але найближча до нього особа — аятола Мохаммад Бакір аль-Мохрі — заявив після демонстрацій в інтерв'ю телеканалу з Абу-Дабі, що у разі ігнорування американцями вимог про обрання уряду на загальних виборах Сістані може видати указ, яким заборонить іракцям підтримувати нову владу. І це не пустопорожні погрози, бо аль-Сістані є духовним лідером іракських шиїтів і, можливо, найбільш популярною та впливовою людиною всього Іраку.
Пол Бремер заявив перед відбуттям до Вашингтона, що дуже шанує Сістані, але таке швидке проведення загальних виборів є нереальним. Американці вважають, що загальні вибори можна буде провести лише наступного року.
Демонстранти тримають портрети аятоли Сістані.