Подарунки, цукерки та квіти — це те, що не дозволено вручати викладачам вузів у період іспитів. Про це заявив під час недавньої прес-конференції міністр освіти та науки України Василь Кремень. Як повідомляє УНІАН, міністр розповів, що ця вимога міститься у листі про активізацію боротьби з хабарництвом у навчальних закладах, який він направив ректорам українських вузів. За такі хабарі «передбачається притягнення до кримінальної відповідальності згідно з Кримінальним кодексом України», — зазначив Василь Кремень.
Коробок цукерок у тумбочках викладачів, мабуть, поменшає. А от студентів в Україні вже побільшало. Як повідомив міністр, за останні чотири роки кількість студіюючої молоді в Україні зросла з 1,8 до 2,4 мільйона осіб, що становить 485 студентів на 10 тисяч населення. Окрім цього, збільшилося число вузів, які мають власну аспірантуру і докторантуру; порівняно з 1999 роком прийом до аспірантури в Україні збільшився на 12 відсотків, до докторантури — на 5 відсотків.
Відбулися зміни і на організаційно-адміністративній грядці освітянської ниви. Міністр розповів журналістам, що упродовж минулого року була відпрацьована процедура обрання керівників вузів у відповідності до вимог Закону про освіту. На конкурсній основі було визначено 48 керівників вузів третього та четвертого рівнів акредитації. Були розроблені нові умови ліцензування освітніх послуг, започаткована система моніторингу діяльності вузів та їх відокремлених підрозділів. Протягом двох минулих років зникли 32 таких вузівських підрозділи. Загалом же темпи створення нових навчальних закладів недержавної форми власності уповільнились: у 2000—2003 роках таких навчальних закладів з'явилось лише 9, а у період з 1994 по 2000 рік їх було створено 93.
Ще одна новинка — з цього року запроваджено нові студентські квитки, які завдяки спеціальному штрих-кодові водночас стануть проїзними документами на залізниці. Це потрібно для того, щоб контролювати витрати міністерства на проїзд своїх підопічних, які «перевищують усі припустимі норми». Пан Кремень зазначив, що торік міністерство, окрім усіх запланованих на це грошей, «навіть додало 6 мільйонів гривень, проте були звинувачення, що ми не оплачуємо повністю проїзд студентів». За словами міністра, студентські квитки коштуватимуть недорого — близько 4 гривень. Такі квитки з 1 лютого 2004 року мають видавати своїм студентам усі вузи України. Нові квитки вузівським «гризунам науки» доведеться продовжувати щорічно, учні ПТУ отримають такі на цілий термін навчання. Учнівські та студентські квитки, видані до 1 січня 2004 року, дійсні до кінця вересня 2004 року.