«Cім козирів» відданих Трампом під час переговорів з Путіним щодо війни рф проти України – Politico

17:13, 26.03.2025
«Cім козирів» відданих  Трампом під час переговорів з Путіним щодо війни рф проти України – Politico

У спробах досягти «історичної» мирної угоди між Росією та Україною Трамп позиціонує себе як нібито арбітра.

Президент США Дональд Трамп прагнучи будь-що, будь-якою ціною укласти історичну мирну угоду між росією та Україною, віддав козирі, якими Україна могла чинити тиск на країну-агресорку.

 

Як інформує УМ, про це йдеться у матеріалі Politico.

 

Politico нагадує, що у спробах досягти «історичної» мирної угоди між Росією та Україною Трамп позиціонує себе як нібито арбітра, «який зосереджений лише на тому, щоб завершити війну».

 

Але різний підхід Трампа до сторін — швидкий тиск на більш вразливу Україну та більше терпіння і м’яких умовлянь для агресора в Москві - відображає його власне сприйняття «кричущого дисбалансу сил», пише видання. І хоча в Білому домі президент США пам’ятно дорікав Володимиру Зеленському, що той «не має карт» у протистоянні з РФ, Трамп особисто зробив кілька речей, «щоб послабити позиції Зеленського», підкреслює видання. Далі Politico перераховує деякі з «козирів», які Трамп міг би використати для тиску на Росію, однак фактично віддав Москві.

 

Телефонні дзвінки Путіну після того, як Байден перервав усі контакти

Трамп майже не приховував свого прагнення до зближення з Росією, відновивши 90-хвилинну телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним невдовзі після вступу на посаду. Це поклало край трирічній ізоляції США за експрезидента Джо Байдена, який припинив діалог з Путіним після його вторгнення в Україну в лютому 2022 року.

 

Ще один дзвінок у вівторок, який, як видається, був довшим за перший, відбувся після того, як Путін відмовився прийняти умови 30-денного припинення вогню, про які США та Україна вже домовилися.

 

Якби Трамп довше відкладав розмову з Путіним, він мав би більше важелів впливу на Кремль, щоб наполягати на додаткових поступках, пов’язаних з війною.

 

Проведення переговорів з Росією без присутності України

Дзвінки між Трампом і Путіним були лише початком. У середині лютого високопосадовці США та Росії зустрілися віч-на-віч у Саудівській Аравії та окреслили план відновлення двосторонньої співпраці на кількох напрямках. Це включало відновлення кадрового складу посольств у Вашингтоні та Москві, потенційне економічне співробітництво і навіть послаблення санкцій, запроваджених через російське вторгнення в Україну.

 

Ці ініціативи могли б бути відкладені на безрік за умови, що Росія і Україна досягнуть мирної угоди. Те, що цього не сталося, і те, що ні Україні, ні європейським союзникам не знайшлося місця за столом переговорів, пояснює, чому нова адміністрація більше не узгоджує і не координує свої дії з традиційними союзниками.

 

Відверта розмова про те, від чого Україні, можливо, доведеться відмовитися

Хоча Трамп відмахнувся від запитань про те, від чого Росія повинна відмовитися в рамках мирної угоди, він і його головні помічники недвозначно говорили про те, що Україна повинна відмовитися від частини своєї суверенної території, яка зараз контролюється Росією.

 

Протягом останнього тижня Трамп заявив, що вже ведуться дискусії про те, яка країна буде контролювати різні регіони України, в тому числі Запорізьку атомну електростанцію. Минулого тижня він навіть припустив, що Україна, якщо вона сподівається зберегти контроль над об'єктом, може розглянути можливість дозволити американським компаніям керувати станцією після війни.

 

Рішучість Трампа вимагати ціну від України була публічно представлена як спосіб забезпечити повернення 120 мільярдів доларів оборонної допомоги, яку Америка надала з початку війни. Попри побоювання, що президент намагається вимагати від України гроші, Зеленський висловив бажання підписати угоду про видобуток корисних копалин на знак своєї прихильності до мирного процесу та дипломатії Трампа в більш широкому сенсі. Росії, однак, не довелося робити те саме.

 

Застосування максимального тиску, але лише на Україну

Окрім того, що Трамп «накинувся» на Зеленського в Овальному кабінеті після того, як той публічно поставив під сумнів серйозність намірів Росії припинити війну, він продемонстрував послідовну готовність застосувати важелі тиску на лідера України, який веде війну. Після вибуху в Білому домі він тимчасово припинив всю оборонну допомогу США і припинив обмін розвідданими.

 

Крім того, він повторив заклик Путіна до нових виборів в Україні, яка не може проводити вибори в умовах воєнного стану, а в якийсь момент навіть назвав Зеленського, який був обраний демократичним шляхом, «диктатором».

 

Виключення гарантій безпеки для України та членства в НАТО в довгостроковій перспективі

Трамп відмовився розглядати можливість надання «американської жорсткої сили» для гарантування безпеки України після можливого перемир’я, змусивши Європу боротися за збільшення оборонних витрат і виробництва.

 

Крім того, він запропонував економічну угоду, яка надасть США значну частку в майбутніх прибутках України від видобутку рідкоземельних корисних копалин, як фактичну гарантію безпеки, припускаючи, що присутність американців може стримати Путіна від нових нападів.

 

При цьому Трамп погрожував Путіну в соціальних мережах, що може посилити економічні санкції проти Росії, а потім швидко відступив і заявив, що Україна більше перешкоджає мирним переговорам. Минулого тижня, після того, як російський лідер відмовився погодитися на повне 30-денне припинення вогню, про яке домовилися США та Україна, Трамп вирішив не критикувати його затягування, а натомість похвалив його готовність припинити атаки на енергетичну інфраструктуру.

 

Припинення зусиль щодо притягнення Росії до відповідальності

Після телефонної розмови Трампа з Путіним США вийшли з багатонаціональної групи, яка мала розслідувати дії лідерів, відповідальних за вторгнення Росії в Україну, включно з Путіним. Адміністрація також скоротила фінансування Лабораторії гуманітарних досліджень Єльського університету, яка детально досліджувала масову депортацію українських дітей до Росії.

 

На тлі запитань з боку законодавців, зокрема деяких республіканців, адміністрація заявила, що переглядає ці дії. Але останні кроки збігаються з рішенням кількох агентств національної безпеки припинити скоординовані зусилля з протидії російським кібератакам і дезінформації.

 

«Винуваті обидві сторони»

Прийнявши точку зору Путіна на те, що він називає «першопричинами війни» — що Росія нібито «була змушена вторгнутися через бажання України вступити до НАТО» — адміністрація легітимізувала позицію Кремля про те, що незалежність низки колишніх радянських соціалістичних республік «залишається невирішеним питанням».

 

Крім того, Трамп і його команда відкладають вирішення фундаментальної проблеми, яка лежить в основі конфлікту — глибоке переконання Путіна в тому, що Україна не повинна бути незалежною.

 

Як повідомляла УМ, «Результатом» півторагодинних перемовин Трампа й Путіна стала атака по Україні десятками дронів та балістикою.