Ставлення українців до росіян, російськомовних, біженців та ВПО - опитування КМІС

11:53, 21.01.2025
Ставлення українців до росіян, російськомовних, біженців та ВПО - опитування КМІС

Соціологи з'ясували ставлення українців до росіян за національністю та російськомовних (ставлення до російськомовних в цілому непогане).

В цілому українці непогано ставляться до російськомовних співгромадян. До росіян за національністю ставлення значно гірше, але воно дещо покращилося.

 

Як інформує УМ, дані опитування  повідомили на сайті  КМІС.

 

Індекс соціальної дистанції станови 3,73, що відповідає середньому, готові допустити їх у своє оточення 49%, ще 34% погоджуються, що вони мають жити в Україні. Тобто 83% населення готові допускати російськомовних жителів України у своє оточення. Негативне ставлення до них мають 17%.

 

Різниця з результатами березня 2023 року незначуща, ситуація щодо російськомовних громадян України за півтора року не змінилася.

 

Ставлення до громадян України, які є росіянами за національністю

До цієї групи ставлення покращилося. Індекс соціальної дистанції 4,32, досить високий, готові допустити їх в своє оточення 39%, а 29% погоджуються, що вони мають жити в Україні (разом 68%). Негативне ставлення до них мають 32%.

 

На 10 відсоткових пунктів стало більше людей, які готові допустити українців-етнічних росіян у найближче соціальне коло, а на 7 відсоткових пунктів нижче кількість тих, хто має ксенофобне ставлення.

 

Опитування проводилося Київським міжнародним інститутом соціології 20 вересня - 3 жовтня 2024 року серед 989 респондентів.

 

Додамо, що з 1994 року КМІС проводить дослідження ставлення населення України до деяких етнічних і соціальних груп Це дослідження проводиться за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса. Для кожної етнічної групи з переліку респонденти мають відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп. Це називається соціальною дистанцією.

 

Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну). Часто рівень соціальної дистанції інтерпретують як рівень упереджень до тієї чи іншої групи.

 

Нагадаємо, що наприкінці 2023 року для українців останнє місце з найбільшою соціальною дистанцією займали росіяни-жителі росії (6,38) - переважна більшість (80%) не допускали б їх навіть як туристів.

 

Як повідомляла УМ, діяльність «Слуг» негативно оцінює 55% українців – КМІС.