Голодомор — незабута рана національної пам’яті: правда, яка об’єднує українців у боротьбі за майбутнє

16:47, 21.11.2024
Голодомор — незабута рана національної пам’яті: правда, яка об’єднує українців у боротьбі за майбутнє

Організаційний комітет Міжнародної наукової конференції «Правда про геноцид українців: запорука перемоги демократичного світу» (Фото: Олеся МАЗУРКОВА)

23 листопада в Україні вшановують 91-ші роковини пам’яті жертв Голодомору-геноциду 1932—1933 рр. та масових штучних голодів 1921—1923 та 1946—1947 років. 19 листопада в Українському державному університеті імені М. Драгоманова пройшла Міжнародна наукова конференція «Правда про геноцид українців: запорука перемоги демократичного світу», де державні та громадські діячі, представники української діаспори, науковці, експерти та дослідники вшановували пам’ять 15,5 мільйонів українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом. У ході конференції науковці презентували 15 книг із новітніми дослідженнями.

У своєму виступі Павло Гриценко, директор Інституту української мови НАНУ, зазначив, що в новітніх виданнях українському суспільству та міжнародній спільноті представлені незаперечні докази вчинення злочинів тоталітарним режимом проти української нації у ХХ ст. І такі матеріали відіграють важливу роль у процесі розгляду питання геноциду українців на міжнародному рівні, у тому числі й у міжнародних судах.

Підбиваючи підсумок, професор Гриценко наголосив: «Цивілізаційний вибір України обходиться нам дуже дорого — зараз відбувається повторення геноциду проти української нації. Знищення мови, культури, історичної пам’яті, всього, що становить зміст українства, — все це комплексний геноцид, який застосовують рашисти й досі. Саме ми маємо захистити свою державу, землю, історію, не чекаючи допомоги від інших. Тож маємо знайти в собі сили й ресурс і з допомогою наших союзників відстояти свою країну. І тільки тоді зло буде покаране назавжди».

Голова Всеукраїнського товариства «Просвіта» Павло Мовчан зауважив, що державні установи фактично відсторонилися від вшанування пам’яті жертв геноциду. «Вони роблять вигляд, що нібито все вже в минулому, та ця історія продовжуватиметься доти, доки не буде зруйновано російську імперію та знищено російські наративи в України. Саме тому дуже важливо вшановувати пам'ять 15,5 млн замордованих українців — жертв геноциду. І доки в Україні гуманітарну політику визначатимуть «дробовичі» та йому подібні, які продовжують нав’язувати російську пропаганду, започатковану Кульчицьким і Курасом, ворог завжди матиме перевагу».

Голова Конгресу української інтелігенції Георгій Філіпчук переконаний, що на сьогодні відомого гасла Хвильового «Геть від москви!» недостатньо. Московію потрібно гнати з усіх сфер життєдіяльності держави: військової, наукової, духовної, економічної, соціальної, інтелектуальної — з усіх рівнів. Нація має об’єднатися навколо єдиного, як дзвін, кличу «Геть москву звідусіль!

     Продовжуючи свій виступ, академік зазначив: «Це війна на знищення національної пам’яті України! Українці практично позбавлені історії на своїй землі: як тільки вона почала ставати на ноги, її знову намагаються знищити, приховати чи ігнорувати. А наша історія — це наша свобода, воля, ідентичність та перспектива».

Олеся Стасюк, голова Національної асоціації дослідників Голодомору-геноциду українців, розповіла, що кремль дуже вдало нав’язав Україні свої умови, за яких теоретично згадувати «голод» можна, проте в майбутньому українське суспільство не пам’ятатиме вже історичної правди про злочин москви. Лише одним словом «голод» фактично заперечується факт геноциду: вбивств, катувань, розстрілів, пограбувань, депортацій, знищення мови, культури, науки, традицій, освіти, тобто знищення нації. За вказівкою з кремля наукові дослідження звужувались буквально до факту «голодування». І це все під контролем декількох незмінних цензорів в Україні протягом останніх 33-х років.

Саме такий нав’язаний і контрольований кремлем варіант досліджень відбився і в законодавстві України щодо Голодомору та й у коммеморативній складовій нашої держави.

У підсумку, доктор історичних наук О. Стасюк зазначила: «Сьогодні, як ніколи, українському суспільству та світовому товариству важливо знати, що кремль за підтримки своїх цензорів і «п’ятої колони» в гуманітарній сфері намагається знівелювати правду про злочин геноциду та чисельність жертв. На це питання свого часу надав відповідь представник Швеції в ПАРЄ Горан Ліндблан, згодом президент Європейської платформи пам’яті та сумління, який зазначив, що лише у 1921—1923 рр. було знищено до 5 млн українців, і порушив питання про відкриття російських архівів».

Народний художник України Валерій Франчук під час заходу представив свій мистецький альбом «Розгойдані дзвони пам’яті», який налічує понад 300 картин, що висвітлюють біль і страждання українців у роки геноциду, та заявив, що впродовж 30 років незалежності України промосковські чиновники блокували видання мистецького альбому з теми Голодомору. Це свідчить про повний провал державної гуманітарної політики, що й призвело до цієї страшної війни.

Сучасний відомий митець Володимир Ребров, який створив проєкт «Війна очима українського художника», має в своєму доробку значну кількість картин, які розкривають героїзм української нації та силу духу українського воїна. Під час заходу художник подарував університету репродукцію своєї першої картину з теми Голодомору-геноциду українців.

Учені, правники та дослідники констатували про необхідність проведення люстрації в історичній науці, розробки законодавчих механізмів, які не допустять кремлівської пропаганди та російських наративів у культурній, освітній та науковій сфері. Звернулися до української влади з вимогою відновити діяльність Інституту дослідження Голодомору, який був знищений українофобами — колишнім міністром О. Ткаченком, головою УІНП А. Дробовичем та директоркою музею Голодомору Л. Гасиджак.

У ході заходу учасники конференції вшанували пам’ять полеглих українських воїнів і героїчно полеглого в бою Іллі Чернілевського — поета, співака, композитора, внука відомої дослідниці геноциду українців, член-кореспондента НАНУ, етнолога Валентини Борисенко.

 

ЗВЕРНЕННЯ

 МІЖНАРОДНОЇ НАУКОВОЇ КОНФЕРЕНЦІЇ

 «ПРАВДА ПРО ГЕНОЦИД УКРАЇНЦІВ: ЗАПОРУКА ПЕРЕМОГИ ДЕМОКРАТИЧНОГО СВІТУ»

 

Учасники Міжнародної конференції дослідників «Правда про геноцид українців: запорука перемоги демократичного світу» із числа державних та громадських діячів, представників української діаспори, науковців, експертів, дослідників вшановують пам’ять 15,5 мільйона українців, знищених комуністичним тоталітарним режимом у 1921—1923, 1932—1933, 1946—1947 роках.

У ході конференції науковці презентували 15 книг з новітніми дослідженнями, які розкривають злочини кремля, механізми знищення українців та їхні наслідки для української нації.

Народний художник України Валерій Франчук під час заходу представив свій мистецький альбом «Розгойдані дзвони пам’яті», який налічує понад 300 картин, що висвітлюють біль і страждання українців у роки геноциду. Відомий митець Володимир Ребров, маючи в своєму доробку три художніх альбоми, у яких висвітлив силу духу та незламності українського війська, подарував організаторам конференції свою картину з теми Голодомору.

Учасники міжнародної конференції засудили кремль та «п’яту колону» в Україні, діяльність якої загрожує безпеці та існуванню держави. Враховуючи виклики та загрози, науковці звернулися до українського суспільства із закликом бути пильними та не реагувати, а засуджувати російські наративи в гуманітарній сфері.

 Учасники конференції закликали українську владу до рішучої боротьби з «п’ятою колоною», «історичними» цензорами, які маніпулюють громадською думкою та історичною пам’яттю, констатуючи, що вже 33 роки українська влада не спромоглася прийняти закон про кримінальну відповідальність за заперечення злочину геноциду українців, що дає можливість кремлю та «п’ятій колоні» поширювати пропаганду ворога і приховувати злочини проти української нації.

 Також звертаються до українського суспільства і міжнародної спільноти об’єднати зусилля заради перемоги над диктаторським рашистським режимом та констатують:

— кремль вчинив масові вбивства українців з метою ліквідації національно-визвольного руху, знищення української нації та недопущення відновлення Української держави;

— сучасні наукові дослідження та проведені судові експертизи встановили, що в 1932—1933 роках комуністичний режим знищив 10,5 млн українців, з них 4 мільйона — дітей. Українське суспільство та міжнародна спільнота повинні також пам’ятати про знищення 3,5 млн українців під час масового штучного голоду 1921—1923 років та 1,5 млн українців — під час масового штучного голоду 1946—1947 років.

 

Учасники констатували, що приховування особливо тяжкого злочину геноциду проти українців, поширення російських наративів в Україні та світі, незасудження злочинів тоталітарного режиму призвели до чергової російської війни проти України та геноциду українців. Заявивши про «денацифікацію» та знищення Української держави, путін віддав наказ російсько-окупаційній армії знищувати українську націю, інфраструктуру, міста та села України, вчиняти воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид;

— 13 жовтня 2022 року Парламентська асамблея Ради Європи за результатами термінових дебатів на тему «Подальша ескалація агресії російської федерації проти України» ухвалила Резолюцію, якою визнала путінський режим терористичним, та запропонувала створити Міжнародний трибунал для переслідування злочину агресії росії проти України;

— 21 листопада 2022 р. Парламентська асамблея НАТО також визнала рф державою-терористом;

— 15 грудня 2022 року Європейський Парламент ухвалив Резолюцію до 90-х роковин Голодомору 1932—1933 років, якою визнав Голодомор геноцидом Українського народу;

— 13 жовтня 2023 року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила історичну резолюцію, якою російського президента путіна визнано диктатором, а його режим — диктаторським.

Учасники Міжнародної наукової конференції прийняли рішення:

1. Закликати українське суспільство та міжнародну спільноту вшанувати пам’ять українців, яких знищив комуністичний тоталітарний режим під час Голодомору-геноциду 1932—1933 років та масових штучних голодів 1921—1923, 1946—1947 років.

2. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України, щодо прийняття Закону про кримінальну відповідальність за заперечення злочину Голодомору-геноциду українців 1932—1933 років.

3. Звернутися до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо відновлення діяльності Інституту дослідження Голодомору з поверненням провідних науковців, які займаються розкриттям злочинів кремля.

4. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України щодо забезпечення неухильного виконання Резолюції 1481 Парламентської асамблеї Ради Європи «Необхідність міжнародного засудження злочинів тоталітарних комуністичних режимів» від 25 січня 2006 року, в якій закликано надати нову оцінку історії комунізму, чітко відмежуватись від злочинів тоталітарних комуністичних режимів та однозначно їх засудити.

5. Звернутися до Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України забезпечити неухильне виконання Резолюції Європейського Парламенту від 15 грудня 2022 р., в якій Європарламент закликав країни Європейського Союзу, державні та приватні установи, все громадянське суспільство активно засуджувати та спростовувати всі спроби спотворення історичних фактів чи маніпулювання громадською думкою в Європі через фальшиві історичні наративи, які сфабриковані та поширюються для підтримки ідеології та виживання злочинних тоталітарних режимів. Закликати рішуче засудити всі форми тоталітаризму, злочини комуністичного тоталітарного режиму та надати їм нову історичну і правову оцінку.

6. Звернутися до Міністерства закордонних справ України, Міністерства освіти та науки України, Міністерства культури та стратегічних комунікацій, Державного комітету телебачення і радіомовлення України з пропозицією розробити спільно з громадськістю програму, мета якої — повне знищення російських наративів та інформування світової спільноти про злочин геноциду українців, вчинений кремлем, та його наслідки.

 

Олеся МАЗУРКОВА