Нацакадемія наук «подарувала» забудовникам 116 га землі у Києві

14:24, 13.11.2024
Нацакадемія наук «подарувала» забудовникам 116 га землі у Києві

Нацакадемія наук за безцінь віддала забудовникам 116 га цінної державної землі у Києві. (Фото: Вікіпедія)

Земельні ділянки, Національна академія наук, що є одним із найбільших розпорядників державної власності у вигляді нерухомості та землі, використовувала не для розвитку науки, а передавала під забудову для отримання незначної кількості житла та нежитлових приміщень за інвестиційними угодами.

 

Про це засвідчив аудит цієї провідної наукової організації.

 

Як інформує УМ, про це 13 листопада повідомили на сайті Держаудитслужби. 

 

За оцінками інспекції, така діяльність Академії наук триває вже понад двадцять років, впродовж яких укладено 44 інвестиційні договори. Майже половина з них – 20  – укладено у 2020-2023 років.

 

Таким чином приватним інвесторам було передано понад 130 га землі. Переважна більшість угод – 34 – передбачає забудову 116 га землі у Києві, яка в умовах динамічного розвитку ринку нерухомості є “золотою” та найбільш привабливою для забудовників.

 

Як з’ясували аудитори, перші інвестиційні угоди з приватними структурами передбачали “обмін” земельних ділянок на принаймні 10% приміщень для науковців від площі об’єктів будівництва. Переважно як квартири для наукових працівників.

 

Але в подальшому цей відсоток різко скоротився. Наприклад, у 2023 році за окремими договорами НАНУ отримає лише 2% від загальної площі забудови. Тобто державна земля у столиці практично за безцінь передається у приватні руки. Та й ще без досягнення головної мети – забезпечення житлом науковців.

 

Адже багато інвестиційних проєктів досі нереалізовані. І науковці залишаються “безхатьками”. Як показав аудит, житловий фонд НАНУ за 2020-2023 роки поповнився лише на 107 квартир. Водночас як у черзі на отримання службового житла перебували майже 650 осіб.

 

Так, через 16 років з моменту укладання інвестиційної угоди НАН України ще не отримала 7676,66 кв. м житла, або 152 квартири, у столичному житловому комплексі “Кришталеві джерела”. Хоча, за відкритими статистичними даними на ринку нерухомості, будівництво останньої 6-ї черги завершено ще у ІІІ кварталі 2022 року. Поточна ціна квадратного метру у цьому ЖК складає 48-68 тис. грн.

 

Станом на кінець 2023 року в активах НАНУ перебувало 6893 об’єкти нерухомості, з яких земельних ділянок – 458. Залишкова вартість землі становила 73,2 млрд грн.

 

Нагадаємо, понад 20 історичних київських будівель знищили забудовники за останні два роки.

 

Як повідомляла УМ, Національна академія наук відзначила науковців, які встановили втрати від Голодомору-геноциду.