В Україні вперше централізовано закупили алотрансплантати шкіри
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Вчені виявили, що проблеми зі сном згубно впливають на мозок: порушений сон у 30-40 років може прискорити старіння мозку.
У ранньому середньому віці (30-40 років) проблеми з якістю сну, як-от труднощі із засинанням або часті пробудження, можуть прискорити процес старіння мозку.
Як інформує УМ, про це йдеться у досліджені, опублікованому в журналі Neurology, пише MedicalNewsToday.
У дослідженні взяли участь 589 осіб, середній вік яких на початку дослідження становив 40 років. Учасники відповідали на питання щодо якості свого сну та заповнювали анкети на початку дослідження і через п’ять років. Вчені поділили їх на три групи: ті, у кого було дуже мало проблем зі сном (0-1 симптом), середній рівень (2-3 симптоми) і високий рівень (понад 3 симптоми).
П'ятнадцять років по тому учасники пройшли сканування мозку. Аналізуючи зображення, науковці використовували машинне навчання, щоб визначити "вік мозку" кожного учасника. Це дозволило оцінити рівень скорочення мозкової тканини.
Виявилося, що люди з високим рівнем порушень сну мали вік мозку на 2,6 років старший за тих, у кого проблем було менше. Учасники із середнім рівнем проблем зі сном демонстрували "старіння" мозку на 1,6 роки більше, ніж їхні ровесники з кращим сном.
Дослідження підтвердило важливість сну для підтримки роботи глімфатичної системи, яка відповідає за очищення мозку від шкідливих речовин. Під час глибокого сну ця система особливо активно працює, видаляючи відходи з мозкової тканини. Недостатній або порушений сон знижує ефективність цієї системи, що може негативно впливати на пам’ять, когнітивні здібності та навіть підвищувати ризик деменції в майбутньому.
Експерти наголошують, що дотримання правил "гігієни сну" може мати суттєвий вплив на збереження когнітивного здоров'я. Лікарка Крістін Яффе з Каліфорнійського університету радить уникати вживання кофеїну та алкоголю перед сном, забезпечувати прохолодну температуру в спальні, практикувати релаксаційні техніки й підтримувати стабільний графік сну. Вона додає, що це може не лише покращити якість сну зараз, але й мати довгостроковий вплив на здоров’я мозку.
За словами лікаря Скотта Кайзера, важливо почати дбати про якість сну якомога раніше, адже це може допомогти зменшити ризик виникнення деменції у майбутньому. Експерти зазначають, що хоча є й інші фактори ризику, як-от харчування та фізична активність, саме сон є тією змінною, на яку кожен з нас може активно впливати.
Крім того, деякі техніки допомагають заспокоїти розум перед сном. Лікар Девід Мерріл рекомендує приймати теплий душ перед сном, спати в прохолодній кімнаті та уникати використання гаджетів перед сном. Особливо обережними треба бути з "синім світлом" від екранів, яке пригнічує вироблення мелатоніну – так званого гормону сну.
Як повідомляла УМ, деталізована мапа людського мозку розроблена вченими США.
На замовлення Міністерства охорони здоров’я Медичні закупівлі України вперше закупили алотрансплантати шкіри. >>
Голодування може мати погані генетичні наслідки для наступних поколінь – те, чого не вистачає у вашому раціоні, може також впливати на здоров’я ваших нащадків. >>
Чверть дітей віком від 7 до 9 років серед країн Європи, Західної та Центральної Азії мають надмірну вагу, зокрема 11% – ожиріння. >>
Спільно з Міністерством охорони здоров’я Міністерство оборони України представили реформу військово-лікарських комісій (ВЛК), яку впровадять до листопада 2025 року. Її мета — «змінити застарілу систему». >>
Перелік тестів, шкал аналізу та методик, за якими реабілітологи зможуть оцінювати функціонування пацієнта, що потребує реабілітації затвердило Міністерство охорони здоров’я України. >>
В Україні буквально через якихось десяток років можуть припинитися трансплантації, а пневмонія стане невиліковною. >>