Відкриття австралійських вчених: доісторичний «єхиднапус» жив 100 млн років тому

14:07, 27.05.2024
Відкриття австралійських вчених: доісторичний «єхиднапус» жив 100 млн років тому

Єхиднап, внизу ліворуч, є одним із шести однопрохідних видів, виявлених на опалових полях Лайтнінг-Рідж. (Фото: Peter Shouten/Australian Museum)

Нову доісторичну тварину – "єхиднапуса", який жив в Австралії близько 100 мільйонів років тому, вдалося виявити вченим. Він має схожість із качкодзьобом і єхидною та був представником панівного тоді ряду – однопрохідних.

 

Як інформує УМ, про це йдеться у дослідженні, опублікованому у науковому журналі Alcheringa, повідомляють The Guardian та BBC.

 

Сучасна Австралія є оплотом однопрохідних тварин (яйцекладів) – качкодзьоба та єхидни. Однак нове дослідження показує, що цих видів було більше.

 

Скам’янілі фрагменти однопрохідних знайшли на території нинішнього австралійського родовища опалів у Лайтнінг-Рідж близько 25 років тому. Вони довго лежали в Австралійському музеї, поки на рештки не натрапив професор Тім Фланнері.

 

Науковці почали їх досліджувати. Деякі з кісток належали вже виявленому Steropodon galmani – нижчому, більш коренастому та зубастішому предку качкодзьоба.

 

Однак інші скам’янілості виявилися незнайомими для науки. Вони мали такі комбінації особливостей, яких ніколи раніше не бачили у живих або викопних однопрохідних тварин. Виявилося, що рештки належать трьом новим видам і датуються 102-96,6 мільйона років тому.

 

Одну з нововідкритих тварин вчені назвали Opalius splendens або "єхиднапус". Його загальна анатомія є доволі схожою на качкодзьоба, однак морда та щелепи мають більше спільного з єхидною.

 

Другий новий вид – Parvopalus clytiei – був крихітним наземним ссавцем. Третій – Dharragarra aurora – був "напрочуд схожим на сучасного качкодзьоба".

 

Вчені стверджують, що у давнину на території Лайтнінг-Рідж був вологий ліс, який межував із внутрішнім морем. Там було шість видів однопрохідних.

 

"Вони (рештки – ред.) показують світові, що задовго до того, як Австралія стала країною сумчастих ссавців, це був край пухнастих яйцекладів – однопрохідних. Схоже, що 100 мільйонів років тому у Лайтнінг-Рідж було більше однопрохідних, ніж будь-де на Землі в минулому чи сьогоденні", – зазначила співавторка дослідження Елізабет Сміт.

 

"Це схоже на відкриття цілої нової цивілізації", – додав Тім Фланнері.

 

Як повідомляла УМ, на півострові Індокитай знайшли 100 нових видів тварин.